شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

لیست داروهای فشار خون

دسته بندی :فشار خون, قلب و عروق, مکمل و ویتامین ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ دکتر فاطمه موسوی 1122 مشاهده
لیست داروهای فشار خون

فشار خون بالا می‌تواند منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی جدی مانند حمله قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی و بیماری کلیوی شود. درمان زودهنگام فشار خون بالا در پیشگیری از این مشکلات اهمیت بسیاری دارد.

چندین دسته دارویی مختلف وجود دارند که می‌توانند به درمان فشار خون بالا کمک کنند. این داروها مکانیسم‌های مختلفی دارند و به روش‌های مختلف ، موجب کاهش فشار خون می‌شوند. در این مقاله به معرفی داروهای کاربردی برای درمان فشار خون بالا می‌پردازم. با من همراه باشید.

دسته‌های دارویی متعددی برای کنترل فشار خون بالا کاربرد دارند از جمله : دیورتیک‌ها، بتا بلاکرها ، آلفا بلاکرها ، مهارکننده‌های ACE، داروهای ARB، مسدودکننده‌های کانال کلسیم و آگونیست‌های مرکزی. یکی از بهترین داروها که به تازگی تولید شده و حاوی منیزیم و پتاسیم است و نقش بسیار موثری در کاهش و کنترل فشار خون دارد، کالمگ سیترات نام دارد. توصیه میکنم برای اطلاعات بیشتر در ادامه مقاله با من همراه باشید.

 

لیست داروهای فشار خون بالا

1- کالمگ سیترات

کالمگ سیترات محصول جدیدی است که همزمان، حاوی دو عنصر پتاسیم و منیزیم به شکل سیترات (با جذب بالا) در یک کپسول می‌باشد. هر دوز روزانه (دو کپسول ۱۰۰۰ میلی‌گرمی کالمگ)، حاوی ۱۲۵۰ میلی‌گرم منیزیم سیترات و ۷۳۰ میلی‌گرم پتاسیم سیترات است.

مطالعات نشان داده‌اند که مصرف منیزیم خوراکی همانند یک مسدود کننده کانال کلسیم طبیعی عمل می‌کند، اکسید نیتریک را افزایش می‌دهد، اختلال عملکرد اندوتلیال را بهبود می‌بخشد و باعث اتساع مستقیم و غیر مستقیم عروق می‌شود؛ در نتیجه در کاهش فشار خون نقش موثری دارد.

مصرف مقادیر کافی پتاسیم در مدیریت فشار خون بالا اهمیت بسیاری دارد. پتاسیم می‌تواند اثرات سدیم را کاهش دهد. همانطور که می‌دانید وجود مقادیر بیش از اندازه سدیم باعث افزایش فشار خون می‌شود. هرچه پتاسیم بیشتری بخورید، سدیم بیشتری از طریق ادرار از دست می‌دهید. پتاسیم همچنین به کاهش تنش در دیواره رگ‌های خونی کمک می‌کند، که به کاهش فشار خون نیز کمک می‌کند.

وجود هر دو این عناصر در کالمگ سیترات، این دارو را به یکی از اثربخش‌ترین داروها برای درمان فشار خون بالا تبدیل کرده است. اگر به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستید، روزانه ۱ تا ۲ کپسول کالمگ سیترات را به همراه وعده غذا (یک عدد همراه هر وعده) میل نمایید.

کالمگ سیترات | مکمل حاوی پتاسیم و منیزیم به شکل سیترات

خرید

کالمگ سیترات به عنوان بهترین مکمل برای فشارخون بالا در بازار ایران شناخته شده است.

2- دیورتیک‌ها

دیورتیک‌ها از رایج ترین داروهای مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا هستند. این داروها به کلیه‌ها کمک می‌کنند تا از شر آب و سدیم یا نمک اضافی خلاص شوند. این مسئله باعث کاهش حجم خونی می‌شود که باید از رگ‌های خونی شما عبور کند و در نتیجه موجب کاهش فشار خون می‌گردد.

مثال‌هایی از این دسته دارویی عبارتند از:

 • فوروزماید
 • هیدروکلروتیازید
 • اسپیرونولاکتون
 • تریامترن

3- بتابلاکرها

مسدودکننده‌های بتا یا بتا بلاکرها از طریق مسدود کردن عملکرد هورمون‌هایی در بدن شما که قلب را تحریک به فعالیت بیشتر می‌کنند، عمل می‌کنند و در نتیجه به قلب شما اجازه می‌دهند تا با سرعت و نیروی کمتری ضربان داشته باشد. داروهای این دسته، ضربان قلب شما را کاهش می‌دهند و همچنین از قدرت انقباض قلب می‌کاهند. بنابراین باعث می‌شود خون با نیروی کمتری از رگ‌های شما عبور کند و در نتیجه فشار خون کاهش یابد.

مثال‌های این دسته دارویی عبارتند از:

 • آتنولول
 • بیزوپرولول
 • متوپرولول
 • پروپرانولول

لیست داروهای فشار خون

4- آلفا بلاکرها

در شرایط خاص، بدن شما هورمون هایی به نام کاتکول آمین می‌سازد. این هورمون‌ها می‌توانند به بخش هایی از سلول‌ها به نام گیرنده‌های آلفا متصل شوند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، رگ‌های خونی شما باریک می‌شود و قلب شما سریع‌تر و با قدرت بیشتری می‌تپد. این اقدامات باعث افزایش فشار خون شما می‌شود.

آلفا بلاکرها با جلوگیری از اتصال کاتکول آمین‌ها به گیرنده‌های آلفا، ایفای نقش می‌کنند. در نتیجه، خون می‌تواند آزادانه‌تر در رگ‌های خونی جریان داشته باشد و قلب شما به طور طبیعی می‌تپد. این امر به کاهش فشار خون شما کمک می‌کند.

مثال‌های این دسته دارویی عبارتند از:

 • پرازوسین
 • ترازوسین

5- مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE I)

این دسته دارویی مانع از ساخت هورمونی به نام  آنژیوتانسین II در بدن شما می‌شوند که یکی از عوامل ایجاد انقباض در رگ‌های خونی است. با کمتر بودن این هورمون در بدن، رگ‌های خونی شما بازتر می‌مانند و جریان خون راحت‌تر برقرار شده و باعث کاهش فشار خون شما می‌شود.

مثال‌های این دسته عبارتند از:

 • کاپتوپریل
 • انالاپریل
 • لیزینوپریل

6- مسدود کننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II (دسته ARB )

مسدود کننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II از عملکرد این هورمون جلوگیری می‌کنند. به منظور سفت شدن و انقباض رگ‌های خونی، آنژیوتانسین II باید به گیرنده خود متصل شود. ARB‌ها از این اتفاق جلوگیری می‌کنند. در نتیجه فشار خون کاهش می‌یابد. به این معنی که بدن شما این هورمون را می‌سازد، اما ARB‌ها مانع از عملکرد هورمون و انقباض ماهیچه‌های جداره عروق خونی می‌شوند.

مثال‌های این دسته دارویی عبارتند از:

 • لوزارتان
 • والسارتان

لیست داروهای فشار خون

7- مسدود کننده‌های کانال کلسیم

گاهی اوقات آنها را به اختصار CCB یا آنتاگونیست کلسیم می‌نامند. این داروها مانع ورود کلسیم به سلول‌های عضلانی در قلب و رگ‌های خونی می‌شوند، بنابراین انتقال سیگنال‌های الکتریکی سخت‌تر می‌شود. برخی از CCB‌ها از سفت شدن و انقباض رگ های خونی جلوگیری می‌کنند. برخی دیگر باعث می‌شوند که قلب شما با قدرت کمتری منقبض شود‌ و در نتیجه فشار خون را کاهش می‌دهند.

مثال‌هایی از این دسته عبارتند از:

 • آملودیپین
 • دیلتیازم
 • وراپامیل
 • نیفیدیپین

8- آگونیست‌های مرکزی

داروهای آگونیست مرکزی، مغز را از ارسال پیام‌هایی به سیستم عصبی مبنی بر آزادسازی کاتکول آمین‌ها، باز می‌دارند. در نتیجه، قلب به سختی پمپاژ نمی‌کند و خون راحت‌تر جریان می‌یابد و فشار خون را کاهش می‌دهد. به این داروها عوامل مرکزی، مهارکننده‌های آدرنرژیک مرکزی و آگونیست‌های آلفا مرکزی نیز می‌گویند.

مثال‌های این دسته عبارتند از:

 • کلونیدین
 • متیل دوپا

ملاحظات مهم

 • درمان اختصاصی: انتخاب داروی ضد فشار خون به سلامت کلی بیمار، وجود شرایط و بیماری‌های همراه و عوارض جانبی بالقوه هر دسته دارویی بستگی دارد.
 • پایش منظم: فشار خون، عملکرد کلیه، سطح الکترولیت‌ها و ضربان قلب باید به طور مرتب کنترل شود تا دوز داروها در صورت نیاز تنظیم شود.
 • تغییرات سبک زندگی: رژیم غذایی، ورزش، مدیریت وزن و کاهش استرس از اجزای مهم مدیریت فشار خون بالا در کنار دارو هستند.

جمع‌بندی

هر دسته از داروهای ضد فشار خون دارای مکانیسم‌ها، کاربردها و عوارض جانبی بالقوه‌ای هستند. پزشک شما، انتخاب دارو را با توجه به نیازهای خاص شما تنظیم می‌کند و از مدیریت موثر و ایمن فشار خون شما اطمینان حاصل می‌کند. توصیه می‌کنم به صورت مجزا یا در کنار سایر داروهای فشار خون خود، از کالمگ سیترات برای کنترل بهتر و موثرتر فشار خون استفاده کنید.

منابع

https://www.healthline.com/health/high-blood-pressure-hypertension-medication#alpha-blockers

https://www.webmd.com/hypertension-high-blood-pressure/treatment-calcium-channel

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22051430/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21403995/

https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/changes-you-can-make-to-manage-high-blood-pressure/how-potassium-can-help-control-high-blood-pressure

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +