شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

دوز بالای مکمل ویتامین D می تواند مشکلات قاعدگی، دیسمنوره و سندرم پیش از قاعدگی را در نوجوانان بهبود بخشد.

ویتامین D نقش مهمی در تولید مثل زنان دارد، احتمالاً از طریق تأثیر آن بر هموستاز کلسیم، نوسانات چرخه‌ای هورمون های استروئیدی جنسی، یا عملکرد انتقال دهنده‌های عصبی. در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد اثرات مکمل ویتامین D بر دیسمنوره و سندرم پیش از قاعدگی (PMS) در نوجوانان مورد ارزیابی قرار گرفت. در این مطالعه، ۸۹۷ دختر نوجوان ساکن مشهد و سبزوار، ۹ مکمل ویتامین D با دوز بالا (50000 IU در هفته) دریافت کردند و طی ۹ هفته تحت پیگیری قرار گرفتند. تاثیر مکمل ویتامین D بر روی افراد در چهار دسته ارزیابی شد: ● افرادی که فقط PMS داشتند ● افرادی که فقط دیسمنوره داشتند ● افراد مبتلا به PMS و دیسمنوره ● افراد عادی شیوع سندرم پیش از قاعدگی پس از مداخله از ۱۴/۹ درصد به ۴/۸ درصد کاهش یافت. همچنین نتایج مشابهی برای افراد مبتلا به دیسمنوره (۳۵/۹ ٪ کاهش به ۳۲/۴ ٪) و افراد مبتلا به PMS و دیسمنوره (۳۲/۷ ٪ کاهش ۲۵/۷ ٪) مشاهده شد. مکمل ویتامین D با کاهش بروز علائم PMS مانند کمردرد و تمایل به گریه کردن و همچنین کاهش شدت درد دیسمنوره همراه بود. دوز بالای مکمل ویتامین D می تواند شیوع PMS و دیسمنوره را کاهش دهد و همچنین اثرات مثبتی بر علائم جسمی و روانی PMS دارد.

ویتامین دی نقش مهمی در تولید مثل زنان دارد، احتمالاً از طریق تأثیر آن بر هموستاز کلسیم، نوسانات چرخه‌ای هورمون های استروئیدی جنسی، یا عملکرد انتقال دهنده‌های عصبی.

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد اثرات مکمل ویتامین D بر دیسمنوره و سندرم پیش از قاعدگی (PMS) در نوجوانان مورد ارزیابی قرار گرفت. در این مطالعه، ۸۹۷ دختر نوجوان ساکن مشهد و سبزوار، ۹ مکمل ویتامین D با دوز بالا (50000 IU در هفته) دریافت کردند و طی ۹ هفته تحت پیگیری قرار گرفتند.

تاثیر مکمل ویتامین D بر روی افراد در چهار دسته ارزیابی شد:

  • افرادی که فقط PMS داشتند
  • افرادی که فقط دیسمنوره داشتند
  • افراد مبتلا به PMS و دیسمنوره
  • افراد عادی

شیوع سندرم پیش از قاعدگی پس از مداخله از ۱۴/۹ درصد به ۴/۸ درصد کاهش یافت. همچنین نتایج مشابهی برای افراد مبتلا به دیسمنوره (۳۵/۹ ٪ کاهش به ۳۲/۴ ٪) و افراد مبتلا به PMS و دیسمنوره (۳۲/۷ ٪ کاهش ۲۵/۷ ٪) مشاهده شد.

مکمل ویتامین D با کاهش بروز علائم PMS مانند کمردرد و تمایل به گریه کردن و همچنین کاهش شدت درد دیسمنوره همراه بود. دوز بالای مکمل ویتامین D می‌تواند شیوع PMS و دیسمنوره را کاهش دهد و همچنین اثرات مثبتی بر علائم جسمی و روانی PMS دارد.

 

 

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +