شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

تست ADHD در بزرگسالان چیست؟

دسته بندی :کمبود توجه, مغز و اعصاب ۲ مرداد ۱۴۰۲ دکتر حسین علیپور 4830 مشاهده
تست ADHD در بزرگسالان

تست adhd در بزرگسالان چیست؟ آیا بزرگسالان نیز به adhd مبتلا می شوند؟ یکی از رایج‌ترین باورهای غلط در مورد اختلال کمبود توجه و بیش فعالی ADHD این است که این اختلال فقط در کودکان رخ می‌دهد، اما اینطور نیست! بر اساس گزارش‌ها 5/2 درصد از بزرگسالان به ADHD مبتلا هستند. در واقع بسیاری از افراد مبتلا به ADHD در بزرگسالی تشخیص داده می‌شوند.

اگر علائمی را تجربه کرده‌اید که فکر می‌کنید ممکن است به ADHD مبتلا باشید، تنها نیستید. هرگز برای صحبت با یک متخصص سلامت روان جهت تشخیص و درمان دیر نشده است.

ADHD اختلالی است که در صورت عدم درمان، در بزرگسالی نیز مشکل آفرین خواهد بود. از علائم این اختلال در بزرگسالی می‌توان به عملکرد نامناسب در مدرسه یا محل کار، مشکل در مدیریت زمان، مشکل در انجام وظایف روزانه و … اشاره کرد. تشخیص این اختلال با چندین روش از جمله اطلاع از کودکی، مشکلات حال حاضر و سنجیدن رفتارها و سایر شرایط روانی صورت می‌پذیرد. استفاده از دارو، تغییر سبک زندگی، ورزش و روان‌درمانی از روش‌های درمان این اختلال هستند. در این مقاله بیشتر به این موارد خواهیم پرداخت.

مراحل تشخیص ADHD در بزرگسالان چیست؟

هیچ آزمایش واحدی برای تشخیص و تست ADHD در بزرگسالان وجود ندارد. برای تشخیص این اختلال، یک متخصص واجد شرایط از چندین ارزیابی و آزمایش برای تشخیص ADHD استفاده خواهد کرد. تشخیص ADHD از طریق یک مشاهده و مکالمه‌ی ساده و سریع نیز امکان‌پذیر نمی‌باشد. تشخیص در بزرگسالان می‌تواند پیچیده‌تر نیز باشد زیرا بسیاری از بزرگسالان در طول سال‌ها یاد گرفته‌اند که علائم خود را پنهان کنند. علاوه بر این، سایر شرایط مانند ناتوانی‌های یادگیری یا اختلالات خلقی نباید با این اختلال اشتباه گرفته شود.

در ادامه به تعدادی از ارزیابی‌هایی که برای تشخیص ADHD در بزرگسالان مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌پردازیم.

دانستن تاریخچه‌ی شخصی زندگی شما

شما باید آماده باشید تا به بسیاری از سوالات مربوط به دوران کودکی خود پاسخ دهید. پزشک یا متخصص از شما خواهد خواست تا به سوالاتی مانند سوالات زیر پاسخ دهید:

  • نمرات شما در مدرسه چند بود؟
  • مکرراً دچار مشکل بودید؟
  • آیا با نظم مشکل داشتید؟
  • آیا اتاق شما همیشه به هم ریخته بود؟

بسیاری از بزرگسالان مبتلا به ADHD در یادآوری برخی از رویدادهای دوران کودکی خود مشکل دارند و یا علائم و یا مشکلاتی که با آن روبه‌رو بودند را کم اهمیت جلوه می‌دهند، از این‌رو در برخی موارد متخصصی که ارزیابی شما را انجام می‌دهد ممکن است بخواهد با والدین، سرپرست یا شخص دیگری که می‌تواند جزئیات دوران کودکی شما را ارائه دهد، صحبت کند.

وجود برخی از علائم ADHD در قبل از 12 سالگی اهمیت زیادی در تشخیص این اختلال در بزرگسال دارد بنابراین، این بخش از ارزیابی بسیار مهم است. علائم شما ممکن است در حال حاضر مانند دوران کودکی شما ظاهر نشود و تغییر کرده باشد. با این حال، برای اکثر بزرگسالان مبتلا به ADHD، علائم واضحی در دوران کودکی وجود دارد.

ارزیابی مشکلاتی که اکنون دارید

شما همچنین باید در مورد مشکلات یا مشکلاتی که در بزرگسالی داشته و دارید صحبت کنید. این مشکلات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • مشکل در تحصیلات دانشگاهی یا شغل
  • مشکلات در روابط شما
  • تاخیرهای مکرر در رسیدن به قرارهای ملاقات و از دست رفتن آن‌ها

باید تا آن‌جا که می‌توانید در مورد مشکلاتی که داشته و دارید صادق باشید، حتی اگر فکر نمی‌کنید که به ADHD مربوط باشد. ممکن است از خانواده، همسر یا دوستان نزدیک شما نیز خواسته شود در این بخش از ارزیابی شرکت کنند.

این مرحله از ارزیابی بسیار حائز اهمیت است زیرا اگر مشکلات قابل توجهی نداشته باشید، ADHD قابل تشخیص نیست. این بدان معناست که ممکن است علائم متعددی از ADHD داشته باشید، اما اگر این علائم مشکلاتی در زندگی شما ایجاد نکند، تشخیص داده نمی‌شود که ADHD دارید.

استفاده از مقیاس‌ها برای نمره‌دهی به رفتارها

ممکن است در ارزیابی شما از یک یا چند مقیاس برای نمره دادن به رفتار شما استفاده شود. این مقیاس‌ها رفتارهای رایج در افراد مبتلا به ADHD را فهرست می‌کنند. متخصص ممکن است از شما بخواهد که آن را پیش از ارزیابی یا در طول آن تکمیل کنید. اگر متاهل هستید ممکن است از شریک زندگی شما نیز خواسته شود که ارزیابی رفتار شما را تکمیل کند.

سنجش سایر شرایط سلامت روان

برخی از متخصصان سایر ابعاد سلامت روان شما را نیز می‌سنجند. برای مثال ممکن است برای یافتن ناتوانی‌های یادگیری یا ذهنی، به آزمون‌های شناختی نیز نیاز داشته باشید. زیرا این موارد ممکن است باعث مشکلات شما در مدرسه و یا محل کار باشد. همچنین شاید لازم باشد از نظر اختلالات شخصیتی یا خلقی که می‌تواند علائمی شبیه به ADHD ایجاد کند، غربالگری بشوید. این تست‌ها برای تشخیص ADHD نیستند اما می‌توانند با رد کردن سایر شرایط، دید بهتری به متخصص بدهند.

ارجاع برای معاینه‌ی فیزیکی

ممکن است برای رد هر گونه دلایل پزشکی زمینه‌ای برای علائم خود به معاینه پزشکی نیاز داشته باشید. شرایطی مانند اختلالات تیروئید و صرع، گاهی اوقات می‌توانند علائمی بسیار شبیه به ADHD ایجاد کنند.

ADHD چگونه در بزرگسالان درمان می شود؟

درمان شما به شدت این اختلال، سایر شرایطی که ممکن است داشته باشید و هدف خاصی که از درمان دارید بستگی دارد. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که تنها درمان ADHD دارو است، اما اینطور نیست. در واقع، دارو زمانی موثرتر است که با سایر درمان‌ها به عنوان بخشی از یک برنامه ترکیب شود. درمان ADHD در بزرگسالان شامل موارد زیر است:

1- داروها

 بزرگسالان اغلب داروهایی مشابه با کودکان مبتلا به ADHD دریافت می‌کنند. داروها در دو دسته‌ی محرک و غیر محرک در بازار موجود هستند. بسته به برنامه درمانی خاص شما، ممکن است یک داروی ضد افسردگی یا ضد اضطراب نیز برای شما تجویز شود.

برای بهبود adhd، به شما کپسول اتنساف را معرفی می کنیم.

اتنساف

مشاهده و خرید

2- تغییر سبک زندگی

 داشتن یک برنامه منظم و نظارت بر وضعیت کلی سلامتی شما می‌تواند به مدیریت علائم ADHD در شما کمک کند. خواب کافی، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و مدیریت استرس می‌تواند اثرات مثبتی در کاهش علائم شما داشته باشد.

3- ورزش کردن

ورزش می‌تواند در مدیریت علائم ADHD بسیار مفید باشد. پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا برنامه‌ای را که برای شما مناسب است انجام دهید. فعالیت‌هایی مانند یوگا می‌تواند به ویژه برای افراد مبتلا به ADHD مفید باشد.

4- روان‌درمانی

 روان درمانی می‌تواند به شما کمک کند استرس و احساسات خود را مدیریت کنید. همچنین ممکن است مراجعه به خانواده یا زوج درمان‌گر برای کمک به شما و عزیزانتان در جهت سازگاری با این تشخیص مفید باشد.

منبع

 

How to Get Diagnosed with ADHD If You’re an Adult

دکتر علیپور
دکتر حسین علیپور

حسین علیپور هستم دکتری تخصصی نانو بیوتکنولوژی از دانشگاه تربیت مدرس که به عنوان کارشناس تحقیق، توسعه و تولید محتوا در شرکت سمانیک سلامت گستر مشغول به فعالیت هستم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +