شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

اختلالات خواب اطفال و کودکان چیست؟

دسته بندی :مغز و اعصاب, کودکان ۱ بهمن ۱۴۰۲ دکتر فاطمه موسوی 1684 مشاهده
اختلالات خواب اطفال و کودکان چیست؟

خواب کافی برای سلامت و رشد کودک بسیار مهم است، اما تقریبا نیمی از کودکان در دوره‌ای از زندگی خود با مشکلات خواب مواجه میشوند. اختلالات خواب رایج در کودکان شامل آپنه خواب، بی خوابی و همچنین پاراسومنیا است که شامل رفتارهای مخرب مرتبط با خواب مانند راه رفتن در خواب و وحشت شبانه است. در این مقاله به بررسی اختلالات خواب اطفال و کودکان پرداخته‌ام. با من همراه باشید.

انواع اختلالات خواب اطفال و کودکان

 1. بیخوابی
 2. آپنه انسدادی خواب
 3. راه رفتن در خواب و شب ادراری
 4. وحشت شبانه
 5. سندرم پای بی‌قرار
 6. خواب آلودگی مفرط در طول روز
 7. دندان قروچه

در ادامه به بررسی دقیقتر هرکدام از موارد فوق می‌پردازم. با من همراه باشید …

1- بی‌ خوابی چیست؟

بی‌ خوابی یکی از شایع‌ترین اختلالات خواب است و ۲۰ تا ۳۰ درصد کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علائم اولیه شامل مشکل در به خواب رفتن، در خواب ماندن یا هر دو است. پزشکان معمولا بی‌‌خوابی در کودکان را به سه دسته تقسیم می‌کنند:

 1. بی خوابی رفتاری: بیشتر در کودکان زیر ۵ سال شایع است. این شکل از بی‌خوابی با مقاومت در برابر خواب، زمان طولانی برای به خواب رفتن و بیداری‌های مکرر طی شب همراه است. این رفتارها در اغلب کودکان گاهی رخ می‌دهند، اما اگر به طور مکرر و مداوم ایجاد شوند و در عملکرد طبیعی آنها اختلال ایجاد کنند، ممکن است به عنوان یک اختلال خواب در نظر گرفته شوند.
 2. بی خوابی شرطی: در کودکان بزرگتر و نوجوانان شایعتر است. بی‌خوابی شرطی زمانی رخ میدهد که احساس اضطراب مربوط به زمان خواب، مانع به خواب رفتن یا در خواب ماندن کودک می‌شود.
 3. اختلالات خواب گذرا: اختلالات موقت در روال عادی زندگی کودک مانند مسافرت، بیماری یا رویدادهای استرس زا در زندگی می‌تواند باعث دوره‌های کوتاه مدت بی‌خوابی شود.

روش‌های درمانی بی خوابی

بی خوابی در دوران کودکی می‌تواند برای کل خانواده چالش برانگیز باشد. با این حال، درمان‌های موثر متعددی در دسترس هستند. تغییرات رفتاری مانند ایجاد یک برنامه منظم قبل از خواب معمولاً اولین خط درمان است. مصرف مکمل گیاهی زینونایت حاوی عصاره زنجبیل، رازیانه، بابونه آلمانی، بادرنجبویه و گل ساعتی میتواند یک خواب آرام را برای فرزند شما به ارمغان بیاورد و در درمان بی‌‌خوابی کودکان نقش موثری ایفا کند.

اختلالات خواب اطفال و کودکان چیست؟

2- آپنه انسدادی خواب چیست؟

این اختلال زمانی رخ میدهد که بافت‌های گلو، عبور هوا را در طول خواب مسدود می‌کنند. این مسئله می‌تواند منجر به وقفه‌های مکرر و لحظه‌ای در تنفس شود و می‌تواند به طور قابل توجهی خواب شبانه را مختل کند.

تقریباً ۱ تا ۵ درصد کودکان، آپنه انسدادی خواب را تجربه می‌کنند. علل شایع این اختلال شامل بزرگ شدن لوزه‌ها، چاقی و برخی بیماری‌های دندانی یا نقص‌های مادرزادی است.

اکثر کودکان مبتلا به آپنه خواب، خروپف را نیز تجربه می‌کنند. به خاطر داشته باشید که خروپف در کودکان نسبتاً شایع است و همیشه نشان دهنده مشکل جدی‌تری نیست. بین ۱۰ تا ۱۷ درصد کودکان خروپف می‌کنند و ممکن است علائم دیگری از آپنه خواب را نشان ندهند.

روش‌های درمانی آپنه انسدادی خواب

بسته به شدت علائم و سایر عوامل خطر مانند چاقی، پزشک ممکن است ارزیابی بیشتر توسط یک متخصص طب خواب یا از طریق یک مطالعه خواب، که شامل تجزیه و تحلیل پزشکی یک شبه در کلینیک خواب است را توصیه کند.

گزینه‌های درمانی به علت و شدت آپنه انسدادی خواب در کودکان بستگی دارد، اما ممکن است شامل درمان مداوم فشار مثبت راه هوایی (CPAP) یا استفاده از محافظ دهان در شب باشد. اگر مشخص شود که علت این اختلال، بزرگ شدن لوزه‌هاست، ممکن است جراحی برای برداشتن آن‌ها توصیه شود.

3- راه رفتن در خواب و شب ادراری چیست؟

راه رفتن در خواب اختلالی است که شامل راه رفتن یا انجام سایر رفتارهای پیچیده در هنگام خواب است. شب ادراری نیز به معنی دفع غیر ارادی ادرار در هنگام خواب می‌باشد.

راه رفتن در خواب و شب ادراری در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان است. تقریباً ۵ درصد از کودکان، اختلال راه رفتن در خواب و حدود ۱۵ درصد از کودکان حدودا ۷ ساله شب ادراری را تجربه می‌کنند.

روش‌های درمانی راه رفتن در خواب و شب ادراری

راه رفتن در خواب و شب ادراری معمولا با بزرگ‌تر شدن کودک برطرف می‌شوند. با این حال، اگر علائم مکرر و مداوم رخ می‌دهند، مهم است که با یک متخصص اطفال مشورت کنید. پزشک می‌تواند هر گونه علت اساسی جدی را رد کند و به ایجاد یک برنامه درمانی موثر کمک کند.

4- وحشت شبانه چیست؟

وحشت شبانه نوعی از پاراسومنیا است که در آن، فرد به طور ناگهانی با احساس ترس و وحشت از خواب بیدار می‌شود و هیچ خاطره‌ای از چیزی که موجب وحشت او شده به یاد ندارد.

شت شبانه در بزرگسالان نادر است. با این حال، حدود ۳۰ درصد از کودکان ۳ تا ۷ ساله آن را تجربه می‌کنند. محققان پزشکی به طور کامل نمی‌دانند که چرا وحشت شبانه رخ می‌دهد، اگرچه یک استعداد خانوادگی و زمینه ژنتیکی در ایجاد این مشکل مشاهده شده است.

مهم است که بین وحشت شبانه و کابوس در کودکان تمایز قائل شویم. وحشت شبانه یک اختلال خواب است که معمولاً در مرحله NREM خواب رخ می‌دهد و کودک معمولاً هیچ خاطره‌ای از آن قسمت نخواهد داشت. در مقابل، کابوس‌ها معمولاً در طول خواب REM رخ می‌دهند؛ یعنی مرحله‌ای از خواب که معمولاً با رویا دیدن همراه است. کابوس ها اغلب به دلیل استرس یا رویدادهای مهم زندگی ایجاد می‌شوند و می‌توانند باعث ایجاد احساس اضطراب در کودک شوند.

روش‌های درمانی وحشت شبانه

گزینه‌های درمانی محدود است. بهترین کاری که میتوان انجام داد این است که پس از رخداد وحشت شبانه، آرامش و اطمینان خاطر ایجاد کنیم. اگر تصمیم دارید در مورد ترس‌های شبانه فرزندتان با یک متخصص اطفال مشورت کنید، توصیه می‌کنم که یک دفترچه خاطرات خواب در مورد دفعات و مدت این حملات تهیه کنید و به پزشک نشان دهید.

اختلالات خواب اطفال و کودکان چیست؟

5- سندرم پای بی قرار

یک اختلال حرکتی است که می‌تواند به طور قابل توجهی خواب کودک را مختل کند. علامت اصلی آن، احساس اجبار و اضطرار بدون درد اما طاقت فرسا برای حرکت دادن پاهاست. این احساس اغلب در شب هنگام استراحت فرد افزایش می‌یابد.

سندرم پای بیقرار ممکن است ناشی از یک مشکل اساسی مانند کمبود آهن باشد. در موارد خاص، علت این سندروم ممکن است ژنتیکی باشد.

روش‌های درمانی سندرم پای بیقرار

علائم این اختلال می‌تواند در دوران کودکی ظاهر شود، اما تا حد زیادی در کودکان تشخیص داده نمی‌شود. اگر کودک شما میل غیرقابل کنترلی برای حرکت دادن پاهای خود دارد که شب بدتر می‌شود و خواب او را مختل می‌کند، با یک پزشک مشورت کنید. با تشخیص مناسب و درمان علل زمینه‌ای مثل فقر آهن، کمبود منیزیم و … می‌توان این سندرم را درمان کرد.

پیشنهاد می‌کنم مقاله “روش درمان سندرم پای بیقرار” را برای درمان این سندرم مطالعه بفرمایید.

6- خواب‌آلودگی مفرط در طول روز چیست؟

خواب آلودگی بیش از حد در طول روز با کاهش هوشیاری، افزایش خواب آلودگی و به خواب رفتن‌های مکرر در طول روز مرتبط است. اگرچه به خودی خود یک اختلال نیست، اما یک علامت رایج است که با تعدادی از اختلالات خواب و شرایط سلامتی مرتبط است و می‌تواند باعث اختلال در عملکرد و افت تحصیلی کودک شود.

بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از کودکان علائم خواب آلودگی در طول روز را تجربه می‌کنند. با این حال، ممکن است در برخی از کودکان کمتر تشخیص داده شود. یکی از دلایل این است که علائم خواب‌آلودگی در برخی کودکان میتواند غیر معمول باشد از جمله بی قراری و رفتار پرخاشگرانه !

روش‌های درمانی خواب‌آلودگی مفرط در طول روز

اگر کودک شما در طول روز به طور قابل توجهی خواب آلود است یا در رفتارش تغییر محسوسی مشاهده می‌شود، با پزشک مشورت کنید. چندین روش غربالگری برای مشکلات خواب کودکان وجود دارد که می تواند به شناسایی مشکلات مربوط به خواب و برطرف کردن ‌آنها کمک کند.

7- دندان قروچه چیست؟

این اختلال میتواند در طول روز یا شب اتفاق بیفتد. هنگامی که در شب رخ می‌دهد، می‌تواند خواب کودک را مختل کند. دندان قروچه همچنین می‌تواند منجر به تعدادی از علائم دردناک از جمله سردرد، آسیب دندان و آسیب به عضلات فک شود.

دندان قروچه در کودکان و بزرگسالان می‌تواند به دلیل عوامل متعددی رخ دهد که تشخیص یک علت واحد را در افراد دشوار می‌کند. با این حال، مشخص شده است که استرس ارتباط نزدیکی با دندان قروچه دارد.

دندان قروچه در خواب ممکن است با بالا رفتن سن کودک کاهش یابد، اما این عارضه می‌تواند عود کننده نیز باشد.

روش‌های درمانی دندان قروچه

گزینه‌های درمانی شامل محافظ‌های دهان برای جلوگیری از آسیب به دندان‌ها و استفاده از روان درمانی و تکنیک‌های آرام سازی برای کاهش استرس و تنش عضلانی است.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی ۷ مورد از اختلالات خواب اطفال و کودکان و روش‌های درمانی موثر در رفع آن‌ها پرداخته‌ام. به خاطر داشته باشید حفظ آرامش ، رعایت اصول بهداشت خواب و استفاده از مکمل‌هایی مثل زینونایت، در رفع بسیاری از اختلالات خواب کودک شما تاثیر بسزایی دارد.

منبع

Sleep Disorders in Children

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +