شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

کلاژن پپتید چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟

دسته بندی :مکمل و ویتامین ۲۹ مهر ۱۴۰۲ دکتر حسین علیپور 15127 مشاهده
کلاژن پپتید چیست

ممکن است شنیده باشید که اطرافیانتان مکمل کلاژن یا کلاژن پپتید مصرف می‌کنند. مکمل کلاژن بیشتر شناخته شده است اما کلاژن پپتید دقیقا چیست؟ کلاژن پپتید قطعات کوچک کلاژن است که به راحتی توسط بدن قابل هضم و جذب است. کلاژن در پوست، غضروف، استخوان و سایر قسمت‌های بدن یافت می‌شود. میزان کلاژن با افزایش سن به‌طور طبیعی کاهش پیدا می‌کند و مصرف مکمل کلاژن و کلاژن پپتید این کمبود را جبران می‌کند. اما باید دید کلاژن پپتید چیست و آیا مصرف آن اثرات بهتری از کلاژن دارد؟

غذاهایی مانند گوشت گاو، ماهی و مرغ منابع طبیعی و خوب کلاژن هستند. بدن انسان کلاژن را با تجزیه و تبدیل به آمینواسیدها و پپتیدها جذب می‌کند. از آن‌جایی که مکل‌های کلاژن پپتید به‌صورت تجزیه شده هستند، بدن آن‌ها را سریع‌تر و راحت‌تر جذب می‌کند. در ادامه بیشتر در این‌باره صحبت می‌کنیم.

کلاژن پپتید از تجزیه کلاژن معمولی به‌دست می‌آید و در مقایسه با آن جذب و اثرگذاری بهتری دارد. این مکمل باعث افزایش رطوبت و خاصیت کشسانی پوست می‌شود و پوستی شاداب و جوان را به ارمغان می‌آورد. علاوه بر این، کلاژن پپتید بر سایر جنبه‌های سلامت بدن نیز اثرات مثبتی دارد. در ادامه بیشتر در این‌باره صحبت خواهیم کرد.

کلاژن چیست؟

کلاژن فراوان‌ترین پروتئینی است که بدن ما تولید می‌کند. این ماده از سه زنجیره اسید‌آمینه ساخته شده است که به شکل یک ساختار مارپیچی قرار گرفته‌اند و در ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، غضروف، پوست و استخوان‌های ما یافت می‌شود. اسید آمینه گلیسین در بیشتر زنجیره‌های کلاژن وجود دارد و پرولین و هیدروکسی پرولین نیز به مقدار زیادی وجود دارند. کلاژن علاوه بر اینکه یک زیرواحد سازنده‌ی مهم و  اساسی در بافت‌های بدن می‌باشد، به‌طور خاص برای مواردی مانند ترمیم بافت و پاسخ ایمنی سالم نیز مفید است. تا کنون 28 نوع کلاژن شناسایی شده‌اند. بخش قابل توجهی از کلاژن‌های موجود در بدن از نوع 1 و 3 هستند.

با افزایش سن مقادیر کلاژن موجود در بدن ما کاهش پیدا می‌کند و از طرفی کارایی بدن در تولید کلاژن نیز کمتر می‌شود که این مسئله یکی از دلایل پیری پوست است. عوامل دیگری که در کاهش کلاژن نقش دارند عبارتند از سیگار کشیدن، آلودگی محیط زیست، مصرف الکل و کمبود مواد مغذی در بدن.

کلاژن پپتید چیست

کلاژن چه وظایفی بر عهده دارد؟

به‌طور کلی وجود مقادیر کافی کلاژن در بدن برای سلامت عمومی بدن مفید است. با این‌حال کلاژن مزایای خاصی نیز برای بدن دارد که ممکن است مورد توجه و نیاز برخی از مردم باشد. به عنوان مثال، سطوح طبیعی کلاژن به حفظ سلامت مو، پوست، استخوان‌ها و مفاصل کمک می‌کند. تاندون‌ها برای استحکام و دوام به کلاژن وابسته هستند و با افزایش سن می‌توانند ضعیف شوند. مصرف مکمل‌ها ممکن است به تقویت تاندون‌ها و سایر قسمت‌های مفاصل کمک کند. کلاژن همچنین بخش قابل توجهی از ساختار استخوانی ما را تشکیل می‌دهد و افراد اغلب در سنین بالاتر دچار تحلیل استخوان می‌شوند. در برخی موارد، افزایش مصرف کلاژن از طریق مکمل‌ها ممکن است به افزایش سلامت استخوان‌ها نیز کمک کند.

کلاژن پپتید چیست؟

کلاژن پپتید، که تحت عنوان کلاژن هیدرولیز شده نیز شناخته می‌شوند، قطعاتی از کلاژن مشتق شده از حیوانات هستند که از طریق فرآیندی به نام هیدرولیز تجزیه و به قطعات کوچک‌تر تبدیل می‌شوند. هنگامی که کلاژن هیدرولیز و به کلاژن پپتید تبدیل می‎شود، راحت‌تر در دسترس بدن قرار می‌گیرد و بدن آن را جذب می‌کند.

همان‌طور که گفته شد یکی از تفاوت‌های کلیدی بین کلاژن معمولی و کلاژن پپتید این است که یکی شکل شکسته شده‌ی دیگری است. کلاژن پپتید با تجزیه کلاژن حیوانی از طریق هیدرولیز ساخته می‌شوند. بنابراین، در حالی‌که کلاژن یک پروتئین کامل است، کلاژن پپتید قطعاتی از آن پروتئین هستند. هنگامی‌که یک مکمل کلاژن معمولی مصرف می‌کنید، بدن شما فقط می‌تواند از بخش کوچکی از آن در مقایسه با زمانی‌که مکمل کلاژن پپتید مصرف می‌کنید استفاده کند. این تفاوت در فراهمی زیستی و میزان جذب این دو نوع مکمل، دلیلی است که استفاده از کلاژن پپتید را ارجح‌تر می‌کند.

کلاژن پپتید به تولید پروتئین‌های کلاژن جدید و ترمیم پروتئین‌های موجود کمک می‌کنند. تحقیقاتی در مورد این مکمل‌ها در حال انجام است نسبتا جدید می‌باشد اما یافته‌ها امیدوارکننده است. به‌عنوان مثال، این تحقیقات نشان می‌دهند که مکمل‌های کلاژن پپتید می‌توانند به بهبود شاخصه‌های متعدد مرتبط با سلامت پوست کمک کنند.

کلاژن پپتید چیست

کلاژن پپتید چه فوایدی دارد؟

مزایای احتمالی متعددی ناشی از مصرف مکمل‌های کلاژن پپتید وجود دارد، اگرچه به دلیل جدید بودن این نوع مکمل تنها تعداد کمی از آنها به‌طور جدی مورد تحقیق قرار گرفته‌اند. از جمله مزایای بالقوه مصرف کلاژن پپتید می‌توان به بهبود پیری پوست و آرتروز اشاره کرد. اگرچه این کلاژن پپتید بیشتر برای ترمیم کلاژن آسیب دیده مصرف می‌شود، اما این مکمل می‌تواند دارای مزایای زیر نیز باشد:

 • سلامت و زیبایی پوست: کلاژن نقش بسیار مهمی در آبرسانی و کشسانی پوست دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف مکمل کلاژن پپتید می‌تواند پیری پوست را کند و باعث بهبود تولید پروتئین‌های مهم دیگری مانند فیبریلین و الاستین بشود.
 • کاهش تحلیل استخوان: استخوان‌ها در درجه اول از کلاژن ساخته شده‌اند. از دست دادن توده استخوانی با افزایش سن می‌تواند منجر به بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان و افزایش خطر شکستگی شود. مصرف مکمل‌ها ممکن است تجزیه استخوان‌ها را آهسته کند.
 • کاهش درد مفاصل: کلاژن برای حفظ غضروف، که یک بافت قوی و انعطاف پذیر است و نقش مهمی در مفاصل دارد، بسیار مهم است. غضروف در طول زمان تجزیه و در نتیجه شرایط دردناکی مانند آرتروز ایجاد می‌شود. مکمل کلاژن پپتید می‌تواند این روند را آهسته کند.
 • ارتقاء سلامت قلب: کلاژن به شریان‌ها انعطاف‌پذیری و خاصیت ارتجاعی می‌دهد. مصرف مکمل کلاژن پپتید ممکن است به شریان‌ها کمک کند انعطاف‌پذیر باقی بمانند و در برابر باریک شدن مقاومت کنند. رگ‌های خونی سالم و انعطاف‌پذیر فشار بر قلب و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش می‌دهند.
 • حجم ماهیچه‌ها: کلاژن پپتید در کنار ورزش می‌‎توانند به جلوگیری از سارکوپنی که از دست دادن توده عضلانی با افزایش سن می‌باشد، کمک کنند.

مصرف کلاژن پپتید مزایای بالقوه دیگری نیز دارد، اگرچه محققان آنها را کمتر مورد مطالعه قرار داده‌اند. از این موارد می‌توان به بهبود سلامت مغز و روده، داشتن مو و ناخن سالم تر، افزایش متابولیسم و کاهش وزن اشاره کرد.

 

بهترین کلاژن پپتید موجود در بازار ایران کدام است؟

با توجه به تحقیقات انجام شده، سمانیک کلاژن به عنوان یکی از بهترین کلاژن پپتید موجود در ایران شناخته شده‌است. هر ساشه این محصول دارای 2500 میلی‌گرم کلاژن و 60 میلی‌گرم ویتامین C می‌باشد. از خواص و فواید مکمل سمانیک کلاژن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. افزایش خاصیت ارتجاعی پوست: سمانیک کلاژن به پوست کمک می‌کند تا خاصیت ارتجاع خود را افزایش دهد، که به تاثیر مثبت بر روند بهبود پوست و کاهش از بین بردن چین و چروک‌ها کمک می‌کند.
 2. کاهش چین و چروک: این محصول می‌تواند چین و چروک‌های پوستی را کاهش داده و به طراوت و جوانی پوست کمک کند.
 3. بهبود سطح پوست و سلولیت: سمانیک کلاژن می‌تواند به بهبود سطح پوست و کاهش سلولیت کمک کند.
 4. تقویت مو و ناخن: مصرف این کلاژن می‌تواند به تقویت موها و ناخن‌ها کمک کرده و آن‌ها را سالم‌تر نگه دارد.
 5. آنتی اکسیدانی: سمانیک کلاژن دارای خصوصیت آنتی اکسیدانی است که می‌تواند ظرفیت آنتی‌اکسیدانی بدن را افزایش دهد. این ممکن است به مقابله با آسیب‌های اکسیداتیو و پیشگیری از آسیب به سلول‌ها کمک کند.
 6. بدون بو و مزه ماهی: یکی از ویژگی‌های مهم سمانیک کلاژن این است که بدون داشتن بو و مزه ماهی به عنوان منبع اصلی کلاژن در تولید آن معرفی می‌شود، که می‌تواند برای افرادی که از بوهای ماهی ناراحتی می‌کنند، گزینه مناسبی باشد.

سمانیک کلاژن ممکن است به عنوان یک راهکار موثر برای حفظ و بهبود سلامتی پوست، مو، ناخن، و عوامل دیگر زیبایی و سلامتی مورد استفاده قرار گیرند.

سمانیک کلاژن

خرید

نتیجه‌گیری

امروزه مصرف مکمل‌های کلاژن در میان افراد با سنین مختلف رواج یافته است. کلاژن پپتید از تجزیه کلاژن معمولی به‌دست می‌آید و بدن ما آن را بهتر جذب می‌کند و این نوع کلاژن اثرگذاری بهتری در مقایسه با کلاژن معمولی دارد. اکثر افراد از این مکمل برای ارتقاء وضعیت سلامت پوست، مو و ناخن استفاده می‌کنند. با این‌حال کلاژن پپتید می‌تواند اثرات مثبت فراوانی بر سلامت بدن داشته باشد. پیشنهاد می‌شود با مشورت یک پزشک، مکمل کلاژن پپتید مناسب را انتخاب و مصرف کنید.

منبع

Deciding Between Collagen and Collagen Peptides? We’ll Tell You Which is Best

WHAT ARE COLLAGEN PEPTIDES? 

دکتر علیپور
دکتر حسین علیپور

حسین علیپور هستم دکتری تخصصی نانو بیوتکنولوژی از دانشگاه تربیت مدرس که به عنوان کارشناس تحقیق، توسعه و تولید محتوا در شرکت سمانیک سلامت گستر مشغول به فعالیت هستم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +