شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

قرص تپش قلب و اضطراب

دسته بندی :قلب و عروق, مکمل و ویتامین ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ خانم دکتر مهرنوش گرشاسبی 1158 مشاهده
قرص تپش قلب و اضطراب

اضطراب یک احساس رایج است که اغلب قبل از سخنرانی، انجام عمل جراحی یا هر موقعیت دیگری که باعث ترس یا عدم اطمینان شما می‌شود بروز می‌کند.

علائم معمولی اضطراب ممکن است شامل احساس عصبی بودن، تنش، عرق کردن و مشکلات مربوط به معده و دستگاه گوارش باشد. یکی دیگر از علائم رایج اضطراب افزایش غیر‌طبیعی ضربان قلب است که به عنوان تپش قلب نیز شناخته می‌شود.

در تپش قلب شما احساس می‌کنید که قلبتان در حال تپش یا بال بال زدن است. به جز مواردی که تپش قلب شما ناشی از اختلال ریتم قلب است و به عنوان آریتمی شناخته می‌شود سایر موارد معمولاً کوتاه مدت و بی ضرر هستند. بهترین مکمل برای کاهش اضطراب و کمک به بهبود ریتم قلبی در شما، کالمگ سیترات است. شما می‌توانید روزانه یک عدد کپسول کالمگ را به شکل منظم در برنامه دارویی خود اضافه کنید و از فواید آن بهره ببرید. با من همراه باشید.

اگر اضطراب داشته باشم، چه اتفاقاتی در بدنم می‌افتد؟

تأثیر اضطراب فقط در ذهن نیست. اضطراب احساسی است که سیستم عصبی خودمختار بدن (ANS) را فعال می‌کند که به آن «پاسخ جنگ یا گریز» نیز می‌گویند. ANS به تنظیم عملکردهای زیر کمک می‌کند:

قلب، ریه‌ها، دستگاه گوارش و عضلات مختلف در سراسر بدن. شما زیاد به آن فکر نمی‌کنید زیرا ANS به طور غیرارادی عمل می‌کند. برای مثال هنگام ورزش لازم نیست روی قلب خود تمرکز کنید تا ضربان قلبتان تندتر باشد.

واکنش هر فردی به استرس و اضطراب کمی متفاوت است. آنچه یک فرد را مضطرب می‌کند ممکن است بر دیگری تأثیر معکوس داشته باشد. اگر در موقعیتی هستید که شما را مضطرب می‌کند، تپش قلب تنها یکی از نشانه‌هایی است که نشان می‌دهد ANS به کار افتاده است. سایر علائم فیزیکی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تنفس سریع و پی در پی
 • تعریق
 • تنش عضلانی
 • لرزیدن
 • مشکلات گوارشی
 • احساس خستگی

اضطراب همچنین می‌تواند باعث شود که بخواهید از موقعیتی که باعث ایجاد احساسات ناخوشایند شما می‌شود اجتناب کنید. این به این معنی است که چیزهای بالقوه سرگرم‌کننده و باارزشی مانند فعالیت‌ها، فرصت‌های شغلی و روابط را از دست می‌دهید.

آیا فقط اضطراب منجر به ایجاد تپش قلب می‌شود؟

علاوه بر اضطراب، چندین علت دیگر نیز برای تپش قلب وجود دارد. تپش قلب می‌تواند توسط:

 • الکل: نوشیدن یک یا دو نوشیدنی بیش از حد در یک شب می‌تواند قلب شما را تند کند. افرادی که به ندرت زیاد مشروب می‌نوشند، اما این کار را در مهمانی‌های گاه به گاه انجام می‌دهند، ممکن است احساس بال زدن در قفسه سینه خود کنند. این موارد گاهی اوقات سندروم “قلب تعطیلات” نامیده می‌شود.
 • کافئین: حساسیت هر فرد به کافئین منحصر به فرد است. ممکن است هر روز صبح سه فنجان قهوه بنوشید و احساس خوبی داشته باشید ولی همکار شما ممکن است آن را امتحان کند و دچار تپش قلب، سردرد و سایر عوارض جانبی شود.
 • شکلات: تپش قلب می‌تواند در اثر خوردن بیش از حد شکلات در یک نوبت ایجاد شود. افراط در مصرف غذا در یک شام یا رویدادهای دیگر می‌تواند به یک نسخه از سندروم”قلب تعطیلات” منجر شود.‌ سندرم قلب تعطیلات ناشی از زیاده‌روی در خوردن غذاهای پُرنمک و شیرینی و تنقلات و… روی می‌دهد.
 • داروها: داروهای سرماخوردگی که حاوی پسودوافدرین هستند ممکن است باعث تپش قلب و احساس عصبانیت شوند.

برای برخی افراد تپش قلب نشانه‌ای از آریتمی است، مشکلی در سیستم الکتریکی قلب که ضربان قلب شما را کنترل می‌کند. ضربان قلب طبیعی و در حالت استراحت بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است. انواع مختلفی از آریتمی وجود دارد. هر نوع علائم منحصر به فردی از جمله ضربان قلب نامنظم ایجاد می‌کند. از جمله آنها عبارتند از:

 • تاکی‌کاردی: در این حالت ضربان قلب فوق العاده سریع است. اپیزودها ممکن است چند دقیقه یا خیلی بیشتر طول بکشد. در برخی موارد، پزشکان می‌توانند برای کنترل بهتر فعالیت الکتریکی و بازگرداندن قلب به ریتم طبیعی و ثابت درمانی را روی قلب انجام دهند.
 • برادی‌کاردی: این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که ضربان قلب کمتر از 60 ضربه در دقیقه باشد. این مورد بیشتر شبیه تپش  آرام است. اما هنوز هم تجربه کردن آن می‌تواند مشکل ساز باشد.
 • فیبریلاسیون دهلیزی: این آریتمی زمانی اتفاق می‌افتد که حفره‌های فوقانی قلب (دهلیزها) به‌جای هماهنگی با حفره‌های پایینی (بطن‌ها) به‌طور آشفته ضربان می‌زنند.

قرص تپش قلب و اضطراب

تشخیص اضطراب

لحظات گاه به گاه اضطراب طبیعی هستند، بخصوص اگر بتوانید علت اضطراب خود را شناسایی کنید مانند سوار شدن به هواپیما یا آماده شدن برای مصاحبه شغلی. این احساسات نیازی به ارزیابی پزشک ندارند مگر اینکه در این موقعیت‌ها اضطراب آنقدر شدید شود که در عملکرد شما اختلال ایجاد کند.

اگر به طور مکرر احساسات مضطرب را تجربه می‌کنید یا اگر خود را دچار اضطراب می‌کنید و مطمئن نیستید که چرا، از یک پزشک یا متخصص سلامت روان کمک بخواهید. ممکن است یک اختلال اضطرابی داشته باشید که با ترکیبی از درمان و دارو قابل کنترل باشد.

تشخیص اختلال اضطراب اغلب با معاینه فیزیکی توسط پزشک شروع می‌شود. شرایط خاصی ممکن است باعث اضطراب شود، مانند:

 • بیماری قلبی
 • بیماری تیرویید
 • اختلالات تنفسی
 • ترک مواد مخدر یا الکل

اگر پزشک مشکوک به ایجاد اضطراب به دلیل وضعیت جسمانی باشد، ممکن است آزمایش خون و سایر غربالگری‌ها نیز تجویز شود. یک متخصص سلامت روان نیز علائم شما را بررسی می‌کند و برای کمک به تشخیص پرسشنامه یا سایر غربالگری‌های روانشناختی را انجام می‌دهد.

تشخیص تپش قلب

اگر تپش قلب با اپیزودهای مشخص شده اضطراب ظاهر شد و سپس به سرعت خود به خود فروکش کرد، نیازی نیست به پزشک خود اطلاع دهید ولی تپش قلب ناشی از اضطراب که ساعت ها طول می‌کشد یا شما را از عملکرد طبیعی باز می‌دارد (مثلاً رفتن به محل کار یا معاشرت) باید ارزیابی شود.

به همین ترتیب اگر تپش قلب بدون علت ایجاد اضطراب ظاهر شد، باید حتما به پزشک خود اطلاع دهید یا به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. ممکن است چیزی به راحتی قابل درمان باشد، مانند یک عارضه جانبی دارویی که می‌تواند با تعویض دارو برطرف شود.

ضربان قلب می‌تواند نشانه‌ای از موارد زیر باشد:

 • کم خونی
 • بیماری تیرویید
 • فشار خون پایین
 • یک بیماری قلبی

چند آزمایش مختلف وجود دارد که پزشک شما می‌تواند برای کمک به شناسایی آنچه در قفسه سینه شما می‌گذرد استفاده کند. ابتدا معاینه فیزیکی انجام می‌شود و با گوشی پزشکی به صدای قلب شما گوش می‌دهند. سپس ممکن است از یک یا چند مورد از غربالگری‌های تشخیصی زیر استفاده کنند:

الکتروکاردیوگرام: چندین الکترود روی قفسه سینه شما قرار می‌گیرد تا فعالیت الکتریکی قلب را اندازه‌گیری کند. این روش می‌تواند به تشخیص آریتمی یا رد مشکل ریتم قلب کمک کند.

مانیتورینگ هولتر: این  روش شامل یک دستگاه ویژه است که شما ۲۴ ساعت شبانه روز از آن استفاده می‌کنید تا ضربان قلب و هر تغییری را که رخ می‌دهد ثبت کند. معمولاً فقط تا سه روز در یک زمان استفاده می‌شود و اگر به ندرت تپش قلب داشته باشید ممکن است «تپش قلب» را مشخص نکند.

ضبط رویداد: اگر مانیتور هولتر هیچ گونه ناهنجاری ریتمی را تشخیص ندهد، اغلب از این روش استفاده می‌شود. ضبط را می‌توان هر بار هفته‌ها استفاده کرد، اما تنها زمانی که دکمه‌ای را فشار می‌دهید در حالی که علائم دارید، ریتم قلب شما را ضبط می‌کند.

قرص تپش قلب و اضطراب

یاد گرفتن آرامش

اگر احساس اضطراب باعث تپش قلب شما می‌شود، اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای آرامش و کاهش سرعت ضربان قلب خود بردارید. برخی از استراتژی‌های آرامش بخش اثبات شده عبارتند از:

 • یوگا
 • مدیتیشن
 • تایچی
 • تمرینات تنفس عمیق
 • ورزش منظم
 • حداقل هفت تا هشت ساعت خواب در شب

اجتناب از عوامل استرس‌زا نیز مهم است. این می‌تواند به این معنی باشد:

 • اگر مسیر ترافیکی معمول شما استرس‌زا است، از جاده‌های جایگزین استفاده کنید.
 • اجتناب از موضوعات خاصی در گفتگو با افرادی که تمایل به مشاجره با شما دارند.
 • از بین بردن دلایل آشفتگی از خانه
 • صرف زمان بیشتر برای برقراری ارتباط مثبت با دوستان و خانواده

قرص تپش قلب و اضطراب

داروهایی که معمولا برای کنترل اضطراب و استرس تجویز می‌شوند، معمولا مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) هستند. این داروها باعث افزایش جذب سروتونین در مغز و افزایش توانایی بدن در کنترل استرس و اضطراب می‌شوند. این داروها عوارض جانبی خاصی دارند و می‌توانند باعث اعتیاد شوند و فقط مصرف کوتاه مدت آن و با تجویز پزشک توصیه شده است.

تحقیقات نشان داده است که میزان کم منیزیم در بدن می‌تواند باعث ایجاد استرس و اضطراب شود. همچنین نتایج پژوهش‌ها مشخص کرده است ایجاد علائم استرس نیز باعث کاهش منیزیم در بدن می‌شود. از طرفی مصرف پتاسیم به تنظیم انواع هورمون‌ها در بدن شما کمک می‌کند، از جمله‌ی این هورمون‌ها کورتیزول و آدرنالین هستند که در اثر استرس و اضطراب ترشح می‌شوند.

کالمگ سیترات | مکمل حاوی پتاسیم و منیزیم به شکل سیترات

خرید

کالمگ سیترات محصول جدید شرکت سمانیک سلامت گستر و حاوی منیزیم و پتاسیم است که از جمله اثرات آن می‌توان کمک به بدن برای کنترل استرس و اضطراب اشاره کرد. نوع منیزیم و پتاسیم به‌کار رفته در این محصول از نوع سیترات است که به جذب بیشتر آن کمک می‌کند.

ویرایش شده توسط: دکتر صدف عبدیان

منابع

Magnesium and Cardiovascular Disease

خانم دکتر مهرنوش گرشاسبی

خانم دکتر گرشاسبی دکتری اگروتکنولوژی مهرنوش گرشاسبی هستم دکترای اگروتکنولوژی و مدرس و محقق گیاهان دارویی که به صورت تخصصی در حوزه تولید محتوای مجموعه سمانیک فعالیت می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +