شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بهترین شربت برای گلو درد کودکان چیست؟

دسته بندی :مکمل و ویتامین, سرماخوردگی, عفونی, کودکان ۲۷ اسفند ۱۴۰۲ دکتر فاطمه موسوی 75295 مشاهده
بهترین شربت برای گلو درد کودکان چیست؟

گلودرد یک مشکل رایج در دوران کودکی است و معمولاً در نتیجه یک عفونت باکتریایی یا ویروسی ایجاد می‌شود. اگرچه گلودرد معمولاً بدون عارضه بعد از چند روز برطرف می‌شود، اما گاهی اوقات نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارد.
در این مقاله به بررسی گلودرد در کودکان و معرفی بهترین شربت برای گلو درد کودکان می‌پردازم. با من همراه باشید.

در صورت گلودرد استرپتوکوکی، نیاز به مصرف شربت‌های آنتی بیوتیک مانند آموکسی سیلین یا آزیترومایسین است. در صورت گلودرد ویروسی استفاده از شربت‌هایی مانند کوریزان، دیفن هیدرامین، پلارژین کیدز و برون کلد کمک کننده‌اند.

علت گلو درد در کودکان چیست؟

محتمل ترین علت گلودرد کودک به سن، فصل و منطقه جغرافیایی کودک بستگی دارد. در حالی که ویروس‌ها شایع‌ترین علت گلودرد هستند، باکتری‌ها یکی دیگر از علل شایع گلودرد هستند. باکتری‌ها و ویروس‌ها از طریق تماس یا قطرات ریز موجود در هوا از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند.

بهترین شربت برای گلو درد کودکان چیست؟

تعیین علت گلودرد تنها بر اساس علائم مشکل است. در اکثر موارد معاینه و روش‌های آزمایشگاهی توصیه می‌شوند. به طور کلی علل گلودرد در کودکان عبارتند از:

1- ویروس‌ها

ویروس‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث درد و تورم گلو شوند. شایع.ترین آن‌ها شامل ویروس‌هایی است که به عنوان بخشی از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی باعث گلودرد می‌شوند؛ مانند ویروس‌های عامل سرماخوردگی.

سایر ویروس‌هایی که باعث گلودرد می‌شوند عبارتند از:

  • ویروس آنفولانزا
  • انترو ویروس
  • آدنوویروس
  • ویروس اپشتین بار (عامل مونونوکلئوز عفونی)

علائمی که ممکن است در نتیجه یک عفونت ویروسی رخ دهد می‌تواند شامل آبریزش و احتقان بینی، سوزش یا قرمزی چشم‌ها، سرفه، گرفتگی صدا، درد در سقف دهان، بثورات پوستی یا اسهال باشد. علاوه بر این، کودکان مبتلا به عفونت‌های ویروسی ممکن است تب داشته باشند و احساس بی حالی کنند.

2- استرپتوکوک گروه A

استرپتوکوک گروه A نام باکتری عامل گلودرد استرپتوکوکی است. اگرچه سایر باکتری‌ها نیز می‌توانند باعث گلودرد شوند، اما استرپتوکوک گروه A شایع‌ترین علت گلودرد باکتریایی در کودکان است. گلودرد استرپتوکوکی معمولاً در زمستان و اوایل بهار اتفاق می‌افتد و در کودکان سنین مدرسه و خواهر و برادر کوچک‌ترشان شایع‌تر است. گلودرد استرپتوکوکی در کودکان کمتر از دو تا سه سال غیرمعمول است.

علائم گلودرد استرپتوکوکی در کودکان بزرگتر از سه سال اغلب به طور ناگهانی ایجاد می‌شود و شامل تب (دمای بالای ۳۸ درجه سانتیگراد)، سردرد، درد شکم، تهوع و استفراغ است. علائم دیگر می‌تواند شامل تورم غدد لنفاوی در گردن، لکه‌های سفید چرک در ته یا کناره‌های حلق، لکه‌های قرمز کوچک روی سقف دهان، و تورم لوزه‌ها باشد.

3- علل دیگر

سایر علل شایع گلو درد در کودکان که به عفونت مرتبط نیستند عبارتند از:

  • تنفس هوای خشک از طریق دهان (به ویژه در فصل زمستان)
  • آلرژی (رینیت آلرژیک)
  • آلودگی هوا

 

درمان گلو درد در کودکان

درمان گلودرد به علت آن بستگی دارد. گلودرد استرپتوکوکی با آنتی بیوتیک درمان می‌شود، در حالی که فارنژیت ویروسی با استراحت، مصرف مسکن‌ها و سایر اقدامات برای کاهش علائم درمان می‌شود.

بهترین شربت برای گلو درد کودکان چیست؟

1- گلودرد استرپتوکوکی

گلودرد استرپتوکوکی معمولاً با یک آنتی بیوتیک مانند پنی سیلین یا آنتی بیوتیک مشابه پنی سیلین (مثلاً آموکسی سیلین) درمان می‌شود. به کودکانی که به پنی سیلین حساسیت دارند یک آنتی بیوتیک جایگزین مانند آزیترومایسین داده می‌شود. آنتی بیوتیک معمولاً به صورت قرص یا شربت به دفعات یک، دو یا سه بار در روز تجویز می‌شود. یک دوز تزریق پنی سیلین نیز می‌تواند انجام شود و اگر کودک تمایلی به مصرف داروی خوراکی نداشته باشد ممکن است توصیه شود.

به طور معمول ۲۴ ساعت بعد از شروع آنتی بیوتیک و زمانی که کودک دیگر دچار تب نشود، بیماری دیگر مسری نبوده و می‌توان کودک را به مدرسه فرستاد. با این حال، مهم است که کودک تمام دوره درمان را به پایان برساند (معمولاً ۱۰ روز). اگر کودک در عرض سه روز شروع به بهبود نکرد یا بدتر شد، باید دوباره ارزیابی شود.

2- گلودرد ویروسی

گلودرد ناشی از عفونت‌های ویروسی معمولاً چهار تا پنج روز طول می‌کشد. در این مدت، درمان‌هایی برای کاهش درد ممکن است مفید باشند، اما به از بین بردن ویروس کمکی نمی‌کنند. آنتی بیوتیک‌ها، گلودرد ناشی از ویروس را بهبود نمی‌بخشند و توصیه نمی‌شوند.

یک کودک مبتلا به عفونت ویروسی معمولاً زمانی مجاز است که به مدرسه بازگردد که به مدت ۲۴ ساعت تب نداشته باشد و کودک حال عمومی خوبی داشته باشد.

بهترین شربت برای گلو درد کودکان

چه در گلودردهای باکتریایی و چه ویروسی، مصرف برخی شربت‌ها می‌تواند درد کودک را تا حدی تسکین دهد. در ادامه به معرفی بهترین‌ شربت‌ها برای گلودرد کودکان که در بازار دارویی ایران موجود است میپردازم.

1- شربت کوریزان سرماخوردگی کودکان

این شربت به‌عنوان داروی ضد‌سرماخوردگی برای اطفال تجویز می‌شود. این دارو شامل استامینوفن، فنیل افرین و دیفن هیدرامین بوده و علائم سرماخوردگی مانند گلودرد، بدن درد،‌ گرفتگی یا آبریزش بینی و حساسیت را برطرف می‌کند.

2- شربت پلارژین کیدز

شربت پلارژین کیدز حاوی ریشه گیاه پلارگونیوم و عسل بوده و یک فرآورده طبیعی موثر در بهبود عفونت‌های دستگاه تنفسی به ویژه سرما خوردگی است. استفاده از آن در کودکان یک سال به بالا به کاهش علائمی همچون گلودرد، آبریزش بینی، گرفتگی سینوس و بینی، عطسه و سرفه … منجر می‌گردد.

شربت پلارژین برای کودکان

مقدار مصرف پلارژین کیدز در کودکان ۱ تا ۶ سال، سه بار در روز (صبح، ظهر و شب) هر بار ۲/۵ میلی لیتر و در کودکان ۶ تا ۱۲ سال، سه بار در روز (صبح، ظهر و شب) هر بار ۵ میلی لیتر توصیه می‌شود.

3- شربت برون کلد

برون کلد، یک شربت گیاهی حاوی نعناع فلفلی، رازیانه، روغن آنیسون، فلفل دلمه ای، زنجبیل و میخک است که باعث بهبود علائم سرماخوردگی و بهبود سرفه و گلودرد می‌گردد.

مقدار مصرف شربت برون کلد در کودکان ۶ تا ۱۲ سال، روزانه ۱ یا ۲ مرتبه و در هر بار ۵ میلی لیتر و در کودکان بالای ۱۲ سال، روزانه ۲ یا ۳ مرتبه و در هر بار ۵ میلی لیتر توصیه می‌شود.

4- شربت دیفن هیدرامین

شربت دیفن هیدرامین برای رفع علائم سرماخوردگی مانند گلودرد، آبریزش بینی، عطسه و … کاربرد دارد. البته توجه کنید که نباید در درمان علائم سرماخوردگی از دیفن هیدرامین برای کودکان کمتر از ۶ سال استفاده کنید.

جمع بندی

در این مقاله علل شایعی که موجب ایجاد گلودرد در کودکان می‌گردد و درمان‌های مناسب برای آن‌ها را توضیح دادم. مصرف مایعات فراوان، سوپ مرغ و استراحت کافی نیز نقش مهمی در بهبود کودک دارد. در صورت شدید بودن علائم و یا عدم بهبود آن‌ها بهتر است حتما با پزشک مشورت کنید.

منبع

Patient education: Sore throat in children (Beyond the Basics)

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +