شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

سکته مغزی چیست و چه علائمی دارد؟

دسته بندی :مغز و اعصاب ۹ تیر ۱۴۰۳ دکتر فاطمه موسوی 766 مشاهده
سکته مغزی چیست و چه علائمی دارد؟

سکته مغزی زمانی رخ می‌دهد که خون رسانی به بخشی از مغز قطع شده یا کاهش یابد. این مسئله می‌تواند منجر به مرگ سلول‌های مغز در عرض چند دقیقه شود. بی حسی یا ضعف ناگهانی در صورت یا اندام‌ها به ویژه در یک طرف بدن، گیجی، مشکل در صحبت کردن یا درک گفتار، مشکل در بینایی یک یا هر دو چشم، سرگیجه، از دست دادن تعادل و سردرد شدید همگی می‌توانند از علائم سکته مغزی باشند. درمان فوری پزشکی برای به حداقل رساندن آسیب مغزی و عوارض احتمالی بسیار مهم است. توصیه می‌کنم از مکمل کالمگ سیترات برای پیشگیری از سکته مغزی استفاده کنید.

 

سکته مغزی چیست؟

دو علت و دسته اصلی برای سکته مغزی وجود دارد. سکته مغزی ایسکمیک در اثر انسداد شریان‌های مغز ایجاد می‌شود. در حالی که سکته هموراژیک در اثر پارگی یک رگ خونی در مغز ایجاد می‌شود. برخی از افراد ممکن است تنها یک اختلال موقتی در جریان خون به مغز داشته باشند که به عنوان حمله ایسکمیک گذرا (TIA) شناخته می‌شود. TIA علائم پایدار ایجاد نمی‌کند. انواع سکته مغزی عبارتند از:

1- سکته مغزی ایسکمیک

سکته ایسکمیک شایع‌ترین نوع سکته مغزی است. زمانی اتفاق می‌افتد که رگ‌های خونی مغز باریک یا مسدود شوند. این مسئله باعث کاهش جریان خون به مغز می‌شود که به عنوان ایسکمی شناخته می‌شود.

انسداد یا باریک شدن رگ‌های خونی می‌تواند ناشی از رسوبات چربی باشد که در رگ‌های خونی ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است ناشی از لخته شدن خون یا سایر مواد زائد در عروق باشد. سکته مغزی ایسکمیک زمانی اتفاق می‌افتد که رسوبات چربی، لخته‌های خون یا سایر مواد زائد در رگ‌های خونی مغز جمع شوند.

برخی تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که عفونت COVID-19 ممکن است خطر سکته مغزی ایسکمیک را افزایش دهد، اما مطالعات بیشتری لازم است.

2- سکته مغزی هموراژیک

سکته هموراژیک زمانی رخ می‌دهد که یک رگ خونی در مغز پاره شود. خونریزی در داخل مغز می‌تواند ناشی از بسیاری از شرایطی باشد که بر رگ‌های خونی تاثیر می‌گذارند. عواملی که می‌توانند باعث ایجاد سکته هموراژیک شوند عبارتند از:

 • فشار خون بالایی که تحت کنترل نیست.
 • مصرف بیش از حد داروهای رقیق کننده خون که به عنوان ضد انعقاد شناخته می‌شوند.
 • برآمدگی در نقاط ضعیف دیواره عروق خونی که به آنوریسم معروف است.
 • ضربه به سر مانند تصادف رانندگی.
 • رسوب پروتئین در دیواره رگ‌های خونی که منجر به ضعف در دیواره عروق می‌شود که به آنژیوپاتی آمیلوئید مغزی معروف است.
 • سکته مغزی ایسکمیک که متعاقبا منجر به خونریزی مغزی شود.
 • علت کمتر شایع خونریزی در مغز، پارگی ناهنجاری شریانی وریدی (AVM) است. AVM یک گره نامنظم از رگ های خونی با دیواره نازک است.

3- حمله ایسکمیک گذرا

حمله ایسکمیک گذرا (TIA) یک دوره موقت از علائم مشابه علائم سکته مغزی است. اما TIA آسیب دائمی ایجاد نمی‌کند. TIA ناشی از کاهش موقت خون رسانی به بخشی از مغز است. این کاهش خونرسانی ممکن است تا پنج دقیقه طول بکشد. حمله ایسکمیک گذرا گاهی اوقات به عنوان سکته خفیف شناخته می‌شود.

TIA زمانی رخ می‌دهد که یک لخته خون یا رسوب چربی به طور موقت و گذرا باعث کاهش یا مسدود شدن جریان خون به بخشی از سیستم عصبی شود.

حتی اگر فکر می‌کنید که دچار TIA شده‌اید، باز هم به صورت اورژانسی به بیمارستان مراجعه کنید. تشخیص قطعی اینکه آیا دچار سکته مغزی شده‌اید یا TIA تنها بر اساس علائم ممکن نیست. داشتن TIA خطر ابتلا به سکته مغزی را در آینده افزایش می‌دهد.

سکته مغزی چیست و چه علائمی دارد؟

علائم سکته مغزی

علائمی که می‌توانند مطرح کننده سکته مغزی باشند عبارتند از:

 • مشکل در صحبت کردن و درک: فردی که دچار سکته مغزی می‌شود ممکن است گیج به نظر برسد، سخنان بی‌معنی یا نامرتبط به زبان بیاورد یا نتواند گفتار و کلام سایرین را درک کند.
 • بی حسی، ضعف یا فلج در صورت، بازو یا پا: این مسئله اغلب فقط یک طرف بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. می‌توانید به فرد بگویید هر دو دست خود را بلند کند؛ اگر یک دست شروع به افتادن کند، ممکن است نشانه سکته مغزی باشد. همچنین هنگام تلاش برای لبخند زدن ممکن است یک طرف دهان آویزان شود و لب‌ها کج به نظر برسند.
 • مشکلات بینایی در یک یا هر دو چشم: ممکن است فرد ناگهان در یک یا هر دو چشم دچار تاری یا سیاهی دید شود و یا ممکن است دچار دوبینی شود.
 • سردرد: سردرد ناگهانی و شدید ممکن است از علائم سکته مغزی باشد. استفراغ، سرگیجه و تغییر در هوشیاری ممکن است همراه با سردرد رخ دهد.
 • مشکل در راه رفتن: فردی که دچار سکته مغزی می‌شود ممکن است تعادل خود را از دست بدهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهده هر گونه علائم سکته مغزی، حتی اگر به نظر می‌رسد که این علائم گذرا هستند، فوراً به پزشک مراجعه کنید. “سریع” فکر کنید و کارهای زیر را انجام دهید:

 • صورت: از فرد بخواهید لبخند بزند. آیا لبخند او کج شده است؟
 • دست: از فرد بخواهید هر دو دست خود را بالا بیاورد. آیا یک دست به سمت پایین می‌افتد یا اینکه اصلا قادر به بالا آوردن یکی از دست‌های خود نیست؟
 • گفتار: از فرد بخواهید یک عبارت ساده را تکرار کند. آیا گفتار فرد نامفهوم است یا با همیشه فرق دارد؟
 • زمان: زمان را از دست ندهید! منتظر نمانید تا ببینید آیا علائم متوقف می‌شوند یا خیر. تک تک دقایق مهم هستند. هر چه درمان سکته مغزی به تاخیر بیفتد، احتمال آسیب و ناتوانی مغزی بیشتر می‌شود. اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، فوراً با اورژانس یا کمک فوری پزشکی تماس بگیرید.

عوارض سکته مغزی

سکته مغزی گاهی اوقات می‌تواند باعث عوارض موقت یا دائمی در فرد شود. عوارض به مدت زمانی که جریان خون مغز مختل شده و قسمتی از مغز که تحت تأثیر قرار گرفته، بستگی دارد. این عوارض شامل موارد زیر است:

 • از دست دادن قدرت عضلانی (فلج): ممکن است در نتیجه سکته مغزی، یک طرف بدن شما فلج شود یا ممکن است کنترل برخی از عضلات مانند عضلات یک طرف صورت یا یک بازو را از دست بدهید.
 • مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن: سکته مغزی ممکن است بر عضلات دهان و گلو تاثیر بگذارد. این مسئله می‌تواند واضح صحبت کردن و بلعیدن غذا را با مشکل مواجه کند. همچنین ممکن است در درک گفتار، خواندن یا نوشتن دچار مشکل شوید.
 • از دست دادن حافظه یا مشکل در تفکر: بسیاری از افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند، مقداری از دست دادن حافظه را تجربه می‌کنند. همچنین ممکن است در فکر کردن، استدلال کردن، قضاوت کردن و درک مفاهیم مشکل داشته باشند.
 • علائم عاطفی: افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند ممکن است در کنترل احساسات خود مشکل بیشتری داشته باشند یا ممکن است دچار افسردگی شوند.
 • درد: درد، بی حسی یا سایر احساسات ممکن است در قسمت‌هایی از بدن که تحت تاثیر سکته قرار گرفته‌اند، رخ دهد. اگر سکته مغزی باعث از دست دادن احساس در بازوی چپ شود، ممکن است احساس سوزن سوزن شدن در آن بازو ایجاد شود.
 • تغییر در رفتار: افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند ممکن است گوشه‌گیرتر شوند. آنها همچنین ممکن است برای نظافت و کارهای روزانه به کمک نیاز داشته باشند.

سکته مغزی چیست و چه علائمی دارد؟

جمع‌بندی

سکته مغزی یک اورژانس پزشکی بوده و دریافت فوری و اورژانسی درمان بسیار مهم است. دریافت سریع کمک‌های فوری پزشکی می‌تواند آسیب مغزی و سایر عوارض سکته مغزی را کاهش دهد.

سکته مغزی عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارد. بهترین اقدام، تلاش برای پیشگیری از سکته مغزی است. مصرف مکمل کالمگ سیترات که همزمان حاوی پتاسیم و منیزیم است می‌تواند با تنظیم فشار خون و جلوگیری از اختلال در عملکرد سلول‌های اندوتلیال عروق به پیشگیری از سکته مغزی کمک کند.

منابع

Stroke

Ischemic Stroke

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +