شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

درفشار خون بالا کدام قسمت سر درد می‌کند؟

دسته بندی :سر درد, فشار خون, مغز و اعصاب ۱ آذر ۱۴۰۲ دکتر صدف عبدیان 68321 مشاهده
درفشار خون بالا کدام قسمت سر درد می‌کند؟

در میان انواع وسیع سردردهای ثانویه، گروه قابل توجهی مربوط به سردردهای به‌ وجود‌ آمده در پی فشارخون بالا است. البته این مورد درهمه‌ی افراد مبتلا به فشارخون بالا مشاهده نمی‌شود؛ اما می‌تواند یکی از علائم فشارخون بحرانی و به دنبال آن، شروع سردردهای ثانویه باشد که درهردوطرف سر و به شکل ضربان‌دار احساس می‌شود. دراین مقاله، به بررسی چگونگی شروع این سردرد و علائم آن خواهیم ‌پرداخت.

فشارخون بحرانی یا قاتل خاموش

ابتلا به فشارخون و بالارفتن آن، ممکن‌ است اغلب نادیده گرفته ‌شود و به همین علت، به عنوان قاتل خاموش ازآن یاد می‌شود. خصوصا اگر میزان فشارخون بالاتر‌از 120/180 میلی‌مترجیوه برود، یکی‌از شرایط اورژانسی پزشکی تلقی می‌شود. تشخیص فشار خون بالا بدون استفاده از فشارسنج ممکن است دشوار باشد. با این حال، اگر فشار خون به طور خطرناکی افزایش یابد، ممکن است باعث سردرد و علائم دیگر شود.

فشارخون بالا و ایجاد سردرد

بر اساس مقاله‌ای در مجله ایرانی عصب شناسی، سردردهای ناشی از فشار خون بالا معمولاً در هر دو طرف سر ایجاد می‌شود. درد سردرد معمولا ضربان‌دار است و اغلب با فعالیت بدنی بدتر می‌شود.

به گفته نویسندگان، فشار خون بالا می‌تواند باعث سردرد شود زیرا بر سد خونی مغزی تأثیر می‌گذارد. در موارد بسیار شدید، زمانی که فشار خون بسیار بالا است، فشار خون بالا می‌تواند منجر به فشار بیش از حد بر روی مغز شود که باعث نشت خون از رگهای خونی در این اندام شود. این نشت باعث ادم یا تورم می‌شود که مشکل ساز است زیرا مغز در داخل جمجمه قرار دارد و فضایی برای انبساط ندارد. این تورم فشار بیشتری بر مغز وارد می‌کند و علائمی مانند سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، گیجی، ضعف، تشنج و تاری دید ایجاد می‌کند. اگر فردی برای کاهش فشار خون خود تحت درمان قرار گیرد، علائم معمولاً در عرض یک ساعت بهبود می‌یابد.

بنابر اطلاعات انجمن قلب آمریکا (AHA) افراد معمولاً زمانی که فشار خونشان بالا است سردرد را تجربه نمی‌کنند، مگر اینکه میزان جیوه بالاتر از 120/180 میلی متر جیوه باشد. در این مرحله تبدیل به یک بحران فشار خون بالا می‌شود که یک اورژانس پزشکی است.

محققان همچنین بررسی کرده‌اند که آیا داشتن سردردهای منظم ممکن است بر سلامت کلی قلب افراد تأثیر بگذارد یا خیر.

مطالعه‌ای در مجله آمریکایی، فشار خون 1914 فرد مبتلا به فشار خون را به مدت 30 سال مورد بررسی قرار داد و سردرد آنها را تحت نظر داشت. نتایج نشان داد هیچ ارتباطی بین بروز منظم سردرد و احتمال مرگ و میر قلبی عروقی وجود ندارد.

بنابراین، هیچ نشانه ای وجود ندارد که افراد مبتلا به فشار خون بالا که سردردهای منظم دارند، مشکلات قلبی داشته باشند. با این حال، محققان پیشنهاد می‌کنند که سردرد ممکن است نشانه‌ای از نیاز به درمان باشد و افراد را به احتمال بیشتری در صورت لزوم از داروهای ضد فشار خون استفاده کنند.

درفشار خون بالا کدام قسمت سر درد می‌کند؟

علائم فشارخون بالا

اگر فردی به طور خطرناکی فشار خون بالایی داشته‌باشد اما علائم دیگری نداشته ‌باشد، به این وضعیت فوریت‌های فشارخون گفته می‌شود. اگر آنها علائم اضافی را تجربه کنند، یک اورژانس فشار خون بالا تلقی ‌می‌شود.

علائم فشارخون بالا، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کمر درد
 • مشکل در صحبت کردن
 • برافروختگی صورت
 • خونریزی بینی
 • بی حسی یا ضعف
 • اضطراب شدید
 • تنگی نفس
 • تغییرات بینایی افراد

درمان سردردهای در پی ایجاد فشار خون بالا

اگر افراد سردرد و فشار خون بالا دارند، باید فورا به پزشک مراجعه کنند، زیرا این ترکیب از علائم می‌تواند نشان دهنده‌ی بحران فشار خون باشد. بدون درمان، خطر آسیب بیشتر اعضای بدن یا عوارض جانبی ناخواسته وجود دارد.

ضروری است که افراد حتی در صورت داشتن داروها، سعی در کاهش فشار خون خود در خانه نداشته ‌باشند. کاهش سریع فشار خون می‌تواند بر میزان جریان خون به مغز تأثیرگذار باشدو عوارض جانبی ناخواسته‌ای ایجاد کند.

در عوض، آن‌ها باید به اورژانس مراجعه کنند تا پزشکان بتوانند فشار خون خود را در یک محیط امن و کنترل‌شده، کاهش دهند.

بدون درمان مناسب و به‌موقع، فشار خون می‌تواند عوارض شدید ایجاد کند و به یک بحران تبدیل ‌شود.

نمونه هایی از عوارض عدم کنترل فشارخون بالا و سردردهای ایجاد شده در پی آن، عبارتند از:

 • درد قفسه سینه
 • آسیب‌های چشم
 • حملات قلبی
 • آسیب به کلیه
 • خروج مایعات اضافی به ریه و ایجاد ادم ریوی
 • تشنج
 • سکته

بنابراین، بسیار مهم است که فرد مبتلا، سردرد شدید و سایر علائم مربوط به فشار خون بالا را نادیده‌ نگیرد.

در صورت داشتن این علائم، فردی باید برای درمان فوری پزشکی با اورژانس تماس بگیرد و سعی در کاهش فشارخون خود در خانه نداشته ‌باشید.

بر اساس یک مقاله‌ی مروری در سال 2017، میزان مرگ و میر افرادی که با اورژانس فشار خون بالا به بخش مراقبت های عروق کرونر مراجعه کردند، 4.6 درصد بود. درمان سریع سردردهای مربوط به فشار خون بالا، برای کاهش علائم فرد و به حداقل رساندن خطر عوارض جانبی، حیاتی است.

در خانم‌های باردار، فشار خون بالا به عنوان فشار بالاتر از 9/14 میلی متر جیوه تعریف می‌شود. افزایش فشار خون در زنان باردار با افزایش 17 برابری ابتلا به خطر سردردهای ثانویه مرتبط بافشارخون است و کنترل آن بسیار حیاتی می‌باشد.

کالمگ سیترات | مکمل حاوی پتاسیم و منیزیم به شکل سیترات

کالمگ سیترات به عنوان جدیدترین و کم عارضه ترین داروی فشار خون بالا در بازار ایران شناخته شده است. این مکمل در هر دوز روزانه (دو کپسول 1000 میلی‌گرمی کالمگ)، حاوی 1250 میلی‌گرم منیزیم سیترات (140 میلی‌گرم منیزیم، معادل 5/11 میلی‌ اکی‌والان) و 730 میلی‌گرم پتاسیم سیترات (280 میلی‌گرم پتاسیم، معادل 2/7 میلی اکی‌والان) است. از مزایای این مکمل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. کاهش فشارخون با کاهش فشار سیستولیک و دیاستولیک
 2. گشادسازی عروق
 3. دفع مقادیر اضافی سدیم از ادرار
 4. کاهش ریسک سکته، کاهش رخداد آریتمی‌های قلبی

 

جمع‌بندی

همانطورکه مطالعه‌نمودید، فشارخون بالا در همه‌ی افراد به شروع سردرد منجر نمی‌شود یا شروع بعضی سردردها، الزاما به معنی افزایش فشارخون در افراد تلقی ‌نمی‌شود. اما درصورتی‌که فردی به فشارخون مبتلاست و به طور دائم یا دوره‌ای به سردرد مبتلا می‌شود، شاید لازم باشد فشارخون خودرا با احتیاط بیشتری چک ‌کند و درصورت بالابودن فشار و رسیدن به حد بحرانی 120/180 میلی‌‍ متر جیوه، به اورژانس مراجعه کند. توجه به این نکته ضروریست که نباید به دنبال پایین آوردن این فشارخون درخانه را داشته ‌باشید و حتما تحت نظر پزشک، معالجه ‌شوید.

 

 

منابع

Does high blood pressure cause headaches or other symptoms? – Harvard Health

Does high blood pressure cause headaches? Myths vs. facts (medicalnewstoday.com)

The Hypertensive Headache: a Review

دکتر صدف حدادیان
دکتر صدف عبدیان

من دکتر صدف عبدیان فارغ التحصیل داروسازی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هستم. در طول تحصیلم چندین مقاله ی ISI در زمینه‌ی اثرات داروهای گیاهی بر روی بیماری عصبی چاپ کردم و هم اکنون به عنوان مدیر مدیکال و تحقیق و توسعه در شرکت سمانیک سلامت گستر مشغول هستم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

 1. یکی گفته؛
  03:33 1403/01/04

  ممنون از مطالب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +