شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

درمان گیاهی درد سینه قبل از پریود

درد سینه قبل از پریود که ماستالژی چرخه‌ای نیز نامیده می‌شود با نرخ شیوع حدود ۶۵ درصد، شایع‌ترین اختلال خوش خیم پستان در زنان در طول دوره باروری در نظر گرفته می‌شود.

ماستالژی چرخه‌ای ممکن است در اثر تغییرات هورمونی از جمله افزایش سطح استروژن و پرولاکتین و کاهش سطح پروژسترون، FSH، LH و آندروژن‌ها ایجاد شود.

امروزه مطالعات بسیاری، استفاده از گیاهان دارویی را به دلیل نقش درمانی آنها در بسیاری از اختلالات توصیه می‌کنند. در واقع، گیاهان دارویی ممکن است با شرایط بدن ما سازگارتر بوده و دارای اثربخشی بیشتر و احتمالاً عوارض جانبی کمتری باشند. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، حدود ۸۰ درصد از مردم در سراسر جهان از گیاهان دارویی برای بسیاری از اهداف پزشکی استفاده می‌کنند. در این مقاله به بررسی گیاهان دارویی که در درمان درد سینه قبل از پریود موثر هستند می‌پردازم. با من همراه باشید.

با مصرف گیاهان دارویی مانند پنج انگشت، سیاه دانه، گل مغربی، جوانه گندم، کورکومین، بابونه و … می‌توان درد سینه قبل از پریود را تسکین داد. مکمل آگنومان، حاوی دوز بالایی از گیاه پنج انگشت بوده و اثر فوق العاده‌ای بر کاهش درد سینه قبل از پریود دارد.

پیشنهاد می‌شود مقالات “درمان درد سینه در دوران قاعدگی” و “تفاوت درد سینه در بارداری و پریود” و “درد سینه در دوران قاعدگی“مطالعه شود.

 گیاهان دارویی موثر بر درد سینه قبل از پریود

1- گیاه پنج انگشت

گیاه پنج انگشت، گیاهی با برگ‌های انگشتی است که به طور سنتی در یونان باستان برای درمان اختلالات باروری زنان مانند دیسمنوره، ناباروری، عوارض یائسگی، ماستالژی چرخه‌ای و سندرم پیش از قاعدگی استفاده می‌شد.

این گیاه بر محور هیپوتالاموس-هیپوفیز تاثیر می‌گذارد که منجر به آزاد شدن LH، کاهش FSH و افزایش پروژسترون می‌شود و در نهایت باعث افزایش نسبت استروژن به پروژسترون می‌گردد. نظریه دیگری همچنین بیان می‌کند که گیاه پنج انگشت با مهار گیرنده‌های دوپامین نوع دو در غده هیپوفیز، تولید پرولاکتین را کاهش می‌دهد و منجر به التیام درد سینه قبل از پریود می‌شود.

گیاه پنج انگشت

مصرف مکمل آگنومان با ایجاد تعادل میان هورمون‌های جنسی، درمانی موثر برای تسکین علائم سندروم پیش از قاعدگی (PMS)  نظیر حساس شدن و درد سینه‌هاست. هر کپسول آگنومان حاوی ۴۰۰ میلی گرم عصاره خشک میوه گیاه پنج انگشت می‌باشد.

آگنومان

2- سیاه دانه

سیاه دانه در بسیاری از نقاط جهان رشد می‌کند. ترکیبات فعال عصاره آبی سیاه دانه عمدتاً شامل تیمول، تیموکینون، دیتیموکینون، تیموهیدروکینون است. دانه سیاه‌ دانه منبع ارزشمندی از روغن‌های ضروری و غیر اشباع است. مهمترین اسیدهای چرب غیراشباع این دانه، اسید لینولئیک و اسید اولئیک هستند. روغن سیاه دانه از طریق گیرنده‌های فوق نخاعی ϰ و μ1 به عنوان یک ترکیب ضد درد عمل می‌کند.

سیاه دانه

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، اثربخشی سیاه دانه در ماستالژی چرخه‌ای مورد ارزیابی قرار گرفت و نشان داده شد که روغن سیاه‌دانه می‌تواند بر کاهش درد سینه قبل از پریود موثر واقع شود.

3- گل مغربی

دانه‌های گل مغربی شامل اسیدهای چرب ضروری (۷۰٪ اسید لینولئیک و ۸-۱۴٪ گاما لینولئیک اسید) است که اثرات ضد التهاب داشته و مهمترین اثر آنها بهبود ماستالژی چرخه‌ای است.

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، اثرات ویتامین E و گل مغربی بر روی صد زن مبتلا به ماستالژی چرخه‌ای بررسی شد. بر اساس شواهد به دست آمده از این تحقیق، ویتامین E و گل مغربی اثرات درمانی مشابهی بر روی درد سینه قبل از پریود دارند.

گل مغربی

4- جوانه گندم

جوانه گندم حاوی انواع مختلفی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین است که برای درمان بیماری‌های مختلف مانند سرطان، چاقی، دیابت، آسم، کم خونی، اگزما و فشار خون بالا موثر است. همچنین حاوی منیزیم، روی، کلسیم، سلنیوم، سدیم، پتاسیم، فسفر و ترکیبات آنتی اکسیدانی مانند بتاکاروتن (ویتامین A)، ویتامین E، ویتامین C و ویتامین B12، ویتامین B6، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، اسید فولیک، آهن، اسیدهای آمینه و آنزیم‌ها می‌باشد.

جوانه گندم

در یک کارآزمایی بالینی در سال ۲۰۱۵، صد زن مورد مطالعه قرار گرفتند و به طور تصادفی به دو گروه پنجاه نفری تقسیم شدند. یک گروه عصاره جوانه گندم (۴۰۰ میلی گرم) و گروه دیگر دارونما، به میزان سه بار در روز، از روز ۱۶ سیکل قاعدگی تا روز ۵ سیکل بعدی، برای دو سیکل متوالی دریافت کردند. میانگین کاهش علائم جسمانی در گروه عصاره جوانه گندم و دارونما به ترتیب ۶۳/۵۶ درصد و ۳۵/۱۴ درصد بود. پس از دو ماه، درد سینه قبل از پریود در گروه جوانه گندم حدود ۷۹/۷۱ درصد کاهش یافت.

5- کورکومین

کورکومین یک پلی فنل زرد رنگ، و ماده اصلی زردچوبه است و به عنوان یک ترکیب آنتی اکسیدانی و ضد التهابی شناخته شده است. اثر آنتی اکسیدانی کورکومین برابر با ویتامین E و C است. بعلت توانایی مهار پروستاگلاندین، می‌توان از کورکومین در درمان بیماری‌های التهابی، دیابت، تومورها، بیماری‌های قلب و عروق، تنفسی، سیستم عصبی، پوست، کبد، استخوان و علائم یائسگی استفاده کرد.

زردچوبه

در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵، هفتاد زن مبتلا به ماستالژی چرخه‌ای به طور تصادفی به دو گروه کورکومین و دارونما تقسیم شدند. بیماران هفت روز قبل از قاعدگی و همچنین سه روز بعد از سیکل قاعدگی به مدت سه سیکل، روزانه دو کپسول دریافت کردند. بر اساس نتایج این مطالعه، کورکومین در کاهش علائم در هر سه چرخه، موثرتر از دارونما بود.

6- بابونه

بابونه می‌تواند، هم عملکرد سیکلواکسیژناز و هم لیپواکسیژناز را مهار کند؛ در نتیجه، تولید پروستاگلاندین‌ها و لکوترین‌ها مهار می‌شود. این گیاه به عنوان آنتی اکسیدان، ضد درد، ضد ویروس، ضد التهاب و ضد عفونی کننده نیز استفاده می‌شود.

برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف بابونه می‌تواند به کاهش درد سینه قبل از پریود کمک کند.

ویژگی‌های درد سینه قبل از پریود

  1. تقریبا یک هفته قبل از قاعدگی شروع می‌شود.
  2. درد، بعد از قاعدگی کاهش می‌یابد.
  3. درد، در هر دو سینه احساس می‌شود.
  4. درد، در دو طرف بالا و پایین سینه احساس می‌شود.
  5. درد معمولا مبهم است.
  6. بیشتر بین سنین ۳۰ تا ۵۰ سال دیده می‌شود.

منابع

ncbi.nlm.nih

The Effectiveness of Herbal Medicines on Cyclic Mastalgia: A Systematic Review on Meta-analysis

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
مهندس منوچهر مسیب‌نژاد Whatsapp chat
2 +