شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بهترین درمان برای پسوریازیس چیست؟

بهترین درمان برای پسوریازیس چیست؟

محصولات موضعی مختلفی در بازار برای کمک به درمان بیماری پسوریازیس وجود دارد. در این مقاله بهترین کرم برای درمان پسوریازیس معرفی می‌گردد.

پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس نوعی شرایط خود ایمنی مزمن است که باعث تجمع سریع سلول‌های پوست می‌شود. این تجمع سلولی باعث فلس فلس شدن سطح پوست می‌شود. التهاب و قرمزی اطراف فلس‌ها پدیده‌ای نسبتا شایع است. در انواع معمول پسوریازیس، فلس‌ها به رنگ نقره‌ای مایل به سفید و به‌صورت لکه‌های ضخیم و قرمز ایجاد می‌شوند. با این‌حال پوست‌های تیره‌تر به رنگ‌های بنفش و قهوه‌ای تیره با پوسته‌های خاکستری دیده می‌شوند. گاهی اوقات این پوسته‌ها ترک می‌خورند و خون‌ریزی می‌کنند.

در حالت معمول سلول‌های پوستی در عمق پوست ایجاد می‌شود، سپس به آرامی به سطح می‌آیند و در همین مسیر دچار تغییرات می‌شوند و در نهایت از بین می‌روند و از پوست جدا می‌شوند. چرخه زندگی معمول یک سلول پوست 1 ماه است.

پسوریازیس نتیجه‌ی تسریع فرآیند تولید سلول‌های پوستی است. در افراد مبتلا به پسوریازیس، فرآیند تولید سلول‌های پوستی تنها در چند روز رخ می‌دهد و به همین دلیل سلول‌های پوستی زمانی برای ریزش ندارند و این تولید بیش از حد سریع منجر به تجمع سلول‌های پوستی می‌شود.

فلس‌ها معمولا روی مفاصل مانند آرنج و زانو ایجاد می‌شوند. با این‌حال ممکن است در هر نقطه از بدن مانند دست‌ها، پا، گردن، پوست سر و صورت ایجاد شوند.

اشکال مختلف محصولات برای کمک به کنترل این بیماری در دسترس است. کرم‌ها از پر استفاده‌ترین اشکال مورد استفاده برای کاهش علائم پسوریازیس هستند. در ادامه به بررسی تعدادی از دسته داروهای موضعی درمان پسوریازیس و تعدادی از پماد و کرم‌های موجود در بازار ایران که برای کمک به درمان این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌پردازیم.

بهترین درمان برای پسوریازیس چیست؟ با توجه به بررسی‌های انجام‌شده و نتایج کارآزمایی‌های بالینی، به این نتیجه رسیده‌ام که برای درمان پسوریازیس، کرم پسوس رام انتخاب بهتری به نظر می‌آید. این نتیجه مبتنی بر تحقیقات علمی و شواهد بالینی است که نشان می‌دهد که کرم پسوس رام می‌تواند به طور مؤثر علائم پسوریازیس را کاهش دهد و به بهبود وضعیت پوست کمک کند. از این رو، توصیه می‌شود که برای درمان پسوریازیس، به همراه مشاوره و نظارت پزشکی، از کرم پسوس رام استفاده شود تا بهترین نتایج به‌دست آید.

کرم پسوس رام درمان صدفک

خرید کرم پسوس رام (برای درمان پسوریازیس)

قیمت : 103.600 تومان

خریددر ادامه مقاله، سایر روش های مفید برای درمان پسوریازیس را به شما مخاطبین عزیز معرفی خواهم کرد:

1- محصولات با پایه‌ی گیاهی

بررسی‌ها نشان می‌دهد ترکیبات موجود در تعدادی از گیاهان، باعث بهبود ضایعات پوستی در بیماران پسوریازیس می‌شوند. این ترکیبات عمدتا از طریق کاهش واسطه‌های التهابی و به دلیل داشتن خواص آنتی‌اکسیدانی به درمان پسوریازیس کمک می‌کنند. ترکیبات گیاهی هرچند به زمان بیشتری نیاز دارند تا اثرات مثبت خود را اعمال کنند، اما عوارض جانبی کمتری در مقایسه با داروهای شیمیایی دارند.

در محصولاتی که پایه و اساس گیاهی دارند، عمدتا از چندین ترکیب گیاهی به‌صورت هم‌زمان با هم استفاده می‌شود و مسیرهای مولکولی مختلف درگیر در ایجاد بیماری پسوریازیس مورد اثر واقع شوند و این امر در نهایت به رفع ضایعات پوستی و بهبود این بیماری کمک می‌کند.

2- آنالوگ ویتامین D

ترکیبات دارویی مشتق از ویتامین D، باعث کاهش سرعت تکثیر سلول‌های پوستی و تعدیل سیستم ایمنی در ضایعات پسوریازیس می‌شوند. این ترکیبات به‌صورت تنها یا همراه با سایر داروهای مورد استفاده برای درمان پسوریازیس مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله آنالوگ‌های ویتامین D می‌توان به تاکالسیتول، کلسی‌پوتریول و کلسی‌تریول اشاره کرد.

این ترکیبات عمدتا بر روی پسوریازیس خفیف تا معمولی اثر دارند و می‌توانند باعث ایجاد حساسیت در پوست بشوند.

پسوریازیس

 

3- پماد‌های کورتیکواستروئیدی

استروئیدهای موضعی ترکیبات ضد التهابی هستند که مستقیما بر روی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ترکیبات از طریق کاهش تولید واسطه‌های التهابی، افزایش تولید واسطه‌های ضد التهابی و کاهش میزان رشد سلول‌های پوستی به بهبود علائم پسوریازیس کمک می‌کنند.

کورتیکواستروئیدها از نظر میزان اثرات ضد التهابی در 7 گروه طبقه‌بندی می‌شوند. گروه 1 قوی‌ترین و گروه 7 ضعیف‌ترین آن‌ها را شامل می‌شود. پزشک شما با توجه به سن، شدت ضایعه، محل آن و … کورتیکواستروئید مناسب را تجویز می‌کند.

به‌طور کلی مصرف این دسته از داروها به‌دلیل عوارض جانبی فراوان دارای محدودیت است. این کرم‌ها می‌توانند باعث ایجاد تغییراتی از جمله؛

  • نازک شدن پوست
  • کبودی پوست
  • تغییر رنگ پوست
  • ایجاد ترک‌های پوستی
  • روزاسه (التهاب و قرمزی مزمن پوست صورت که بیشتر در گونه‌ها، بینی و پیشانی شایع است)
  • آکنه‌

و سایر عوارض جانبی شایع ناشی از مصرف کورتیکواستروئیدها شود.

4- محصولات حاوی سالیسیلیک اسید

سالیسیلیک اسید ماده‌ی فعال موجود در طیف گسترده‌ای از محصولات بدون نیاز به نسخه (OTC) از جمله لایه‌بردارها، پاک‌کننده‌ها، کرم‌ها، پمادها و شامپوها است. اسید سالیسیلیک باعث لایه‌برداری و ریزش لایه‌ی بیرونی پوست می‌شود و از این طریق به درمان پسوریازیس کمک می‌کند.  این ترکیب به نرم شدن، لیفت و پاک کردن  فلس‌های پوست روی پلاک‌های پسوریازیس کمک می‌کند. همچنین اسید سالیسیلیک می‌تواند تورم را کاهش دهد.

این ماده نیز دارای عوارض جانبی است که مصرف آن را با محدودیت‌هایی مواجه می‌کند. شایع‌ترین عوارض جانبی اسید سالیسیلیک عبارتند از: قرمزی، خشکی و سوزش در محل مصرف. همچنین دیگر عوارض جانبی محتمل استفاده از این دارو مواردی مانند گیجی، اسهال، ریزش مو، سردرد، خستگی و ضعف است.

در ادامه چند نمونه از محصولات موجود در بازار داخلی که متعلق به دسته‌های فوق می‌باشند معرفی می‌گردد.

1- پماد پسوس‌رام

پسوس‌رام محصولی با پایه و اساس گیاهی است. نتایج یک کارآزمایی بالینی که در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انجام شد نشان داد، استفاده از پماد پسوس‌ رام در بیماران مبتلا به پسوریازیس باعث بهبود علائم بیماری در 92 درصد از مبتلایان ظرف مدت 6 ماه شده است. این پماد با فرمولاسیون گیاهی و منحصر به فرد و از طریق تاثیر بر فرآیندهای مختلف دخیل در بیماری باعث بهبود علائم بیماری می‌شود.

از ترکیبات موجود در این پماد می‌توان به مواردی مانند عصاره‌ی شیرین بیان، روغن کرچک، روغن گل سرخ، موم زنبور عسل، ویتامین‌های A و E و اکسید روی اشاره کرد. این ترکیبات بدلیل داشتن خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی که در تحقیقات مختلف به اثبات رسیده است، اثرات مفیدی بر مسیرهای سلولی و مولکولی درگیر در این بیماری دارند.

این پماد رطوبت پوست را حفظ می‌کند، سلول‌های مرده را از سطح پوست جدا کرده و موجب رفع پوسته‌ریزی می‌شود و خارش ناشی از ضایعات بیماری را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، این پماد با تاثیر بر لایه‌ی شاخی پوست، ضمن برطرف کردن خشکی شدید آن، قادر است با رادیکال‌های آزاد مخرب پوست مقابله کرده و باعث تقویت و ترمیم سلول‌های آسیب دیده‌ی پوستی شود.

طرز استفاده از این محصول به این‌صورت است که در 2 ماه اول درمان روزانه 4 نوبت و پس از 2-4 ماه از شروع درمان یک نوبت استعمال شبانه روزی آن هر 2 ماه کاسته می‌شود. تا پایان 6 ماه بیمار می‌تواند هفته‌ای 2 نوبت از کرم استفاده نماید. کرم را در سطوح آسیب دیده‌ی پوست تا شعاع 2 سانتی‌متر در اطراف محل ضایعات استعمال کنید. کرم را به آرامی ماساژ دهید تا خوب جذب شود.

کرم پسوس رام

خرید کرم پسوس رام (برای درمان پسوریازیس)

قیمت : 103.600 تومان

خرید

همانطور که قبلا به آن اشاره شد، در صورت استفاده از پمادهای حاوی ترکیبات گیاهی، به زمان بیشتری نیاز است تا اثرات مثبت ظاهر گردد، اما این این پماد‌ها عوارض جانبی بسیار ناچیزی در مقایسه با داروهای شیمیایی دارند.  بر اساس نتایج تحقیقی که در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انجام شده است و همچنین تجارب 20 ساله‌ی استفاده از این محصول، استفاده از پماد پسوس‌رام فاقد هر‌گونه عارضه‌ی حاد بالینی می‌باشد.

با توجه به تحقیقات جاری و داده‌های به دست آمده از کارآزمایی‌های بالینی، کرم پسوس رام به عنوان یکی از انتخاب‌های برتر در درمان پسوریازیس به عنوان یک بیماری پوستی معتبر شناخته می‌شود. این اقدام در نتیجه مطالعات علمی و اطلاعات به دست آمده از کارآزمایی‌های بالینی صورت گرفته و به عنوان یک روش موثر در کاهش علائم و بهبود وضعیت بیماران با پسوریازیس تصویب شده است.

 

2- پماد پسوریابت ®

از دسته‌ی آنالوگ‌های ویتامینD و از محصولات موجود در بازار ایران است که حاوی کلسی‌پوتریول و بتامتازون می‌باشد. این پماد به‌صورت موضعی و 1 یا 2 بار در هفته و تا مدت 8 هفته مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط شرکت سازنده، این دارو می‌تواند در مواردی باعث التهاب، قرمزی و خارش پوست بشود.

پماد پسوریابت

3- دونیز ®

از دسته‌ی پمادهای کورتیکواستروئیدی و از محصولات موجود در بازار ایران می‌باشد که حاوی ترکیب کورتیکواستروئیدی دزوناید است و به شکل کرم و پماد تولید می‌شود. این محصول جهت کاهش قرمزی، التهاب و خارش در بیماران مبتلا به اگزما و پسوریازیس مورد استفاده قرار می‌گیرد. میزان کافی از دارو باید 2 تا 4 بار در روز تا زمان بهبود عارضه، بر روی ناحیه مورد نظر مالش داده شود. برای استفاده از این دارو ابتدا باید ناحیه مورد نظر شسته شده و سپس خشک شود. این دارو می‌تواند باعث بروز واکنش‌های حساسیتی مانند خارش، کهیر، آکنه، خشکی و قرمزی پوست بشود.

دونیز

 

5- پماد هیدروکورتیزون

این پماد نیز نیز از محصولات کورتیکواستروئیدی موجود در بازار ایران است که برای کاهش التهابات در ضایعات پسوزیازیس و درمان اگزما استفاده می‌شود. این ترکیب با تاثیر بر سیستم ایمنی باعث کاهش درد، خارش، تورم و به‌طور کلی التهاب می‌شود. این ترکیب با مهار آنزیم‌های مسئول ایجاد التهاب به بهبود بیماری کمک می‌کند.

از این پماد تا 4 بار در روز می‌توان استفاده کرد. در زمان استفاده پوست ناحیه مورد نظر باید خشک و تمیز باشد. باید مقدار کمی از پماد روی پوست مالیده شود تا لایه‌ی نازکی از پماد روی قسمت آسیب دیده تشکیل شود.

پماد هیدروکورتیزون

6- کرم بتاکید

این کرم حاوی اسید سالیسیلیک بوده و بصورت تنها و یا همراه با پماد هیدروکورتیزون برای کمک به بهبود ضایعات پسوریازیس و اگزمای التهابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده از این کرم، پوست باید تمیز باشد. این پماد را 2 بار در روز بر روی ناحیه مورد نظر بمالید.

نتیجه‌گیری

استفاده از محصولات موضعی مانند پمادها نقش مهمی در درمان پسوریازیس دارد. با توجه به ماهیت این بیماری که نوعی اختلال خود ایمنی می‌باشد، استفاده از محصولات دارای خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی که فاقد عوارض جانبی باشند اثرات مثبتی بر بهبود این بیماری خواهد داشت. پیشنهاد می‌شود به منظور درمان پسوریازیس از محصولاتی که پایه‌ی گیاهی دارند استفاده کنید. این محصولات هرچند به مدت زمان بیشتری برای اثرگذاری نیاز دارند، اما عوارض جانبی بسیار کمی دارند.

نویسنده: دکتر حسین علیپور (دکترای تخصصی نانو بیوتکنولوژی)

ویرایش: دکتر علیرضا ولی‌زاده (دکترای تخصصی نانو فناوری پزشکی)

دکتر علیپور
دکتر حسین علیپور

حسین علیپور هستم دکتری تخصصی نانو بیوتکنولوژی از دانشگاه تربیت مدرس که به عنوان کارشناس تحقیق، توسعه و تولید محتوا در شرکت سمانیک سلامت گستر مشغول به فعالیت هستم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +