شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بهترین تقویت کننده قوای جنسی مردانه

بهترین تقویت کننده قوای مردانه

استرس، برنامه‌ کاری سخت و فشرده، مسئولیت‌های خانوادگی و خستگی همگی بر میل و قوای جنسی تاثیر می‌گذارند. اگرچه یک زندگی جنسی سالم می‌تواند روابط زناشویی را بهبود بخشد و برای سلامت روحی و جسمی مفید است، گاهی اوقات میل و قوای جنسی ضعیف می‌تواند رابطه جنسی را به نقطه پایینی در لیست اولویت‌های فرد برساند.

درک این نکته مهم است که میل جنسی و سلامت جنسی به همان اندازه که با وضعیت روانی مرتبط است با سلامت جسمانی نیز ارتباط دارد. بسیاری از قسمت‌های بدن برای ایجاد میل جنسی، برانگیختگی جنسی و ارگاسم در ترکیب با هم فعالیت می‌کنند. سیستم عصبی مرکزی جایی است که میل جنسی از آن سرچشمه می‌گیرد. از هیپوتالاموس و آمیگدال در مغز گرفته تا انتقال دهنده‌های عصبی مانند دوپامین و استیل کولین، همگی در ایجاد میل و برانگیختگی جنسی موثر هستند.

بنابراین درک اینکه چه تغییراتی در سبک زندگی می‌توانیم ایجاد کنیم تا به بهبود میل جنسی خود کمک کنیم لازم و ضروری است. برخی از گیاهان نیز می‌توانند به بهبود میل و قوای جنسی کمک کنند. در این مقاله چند مورد از این گیاهان را بررسی خواهیم کرد.

عوامل متعدد جسمی و روانی بر میل و قوای جنسی در مردان تاثیر می‌گذارند. برخی گیاهان مانند جینسنگ قرمز کره‌ای، شنبلیله، شاتاوری، علف بز شاخدار، ماکا، جینکو بیلوبا، خارخسک و دامیانا می‌توانند به تقویت قوای جنسی مردانه کمک کنند. در این مقاله به معرفی این ۸ مورد از بهترین گیاهان دارویی برای تقویت قوای جنسی مردانه می‌پردازیم.

 

راهکارهایی برای بهبود میل و قوای جنسی

میل جنسی تحت تأثیر عوامل فیزیکی و روانی متعددی قرار دارد. متغیرهای زیادی وجود دارند که می‌توانند تأثیر منفی بر میل جنسی داشته باشند، از جمله:

 • استرس
 • تغییرات هورمونی
 • داروها
 • مصرف الکل
 • اعتیاد به سیگار و مواد مخدر
 • کمبود خواب با کیفیت
 • برخی بیماری‌های جسمی مثل دیابت

همچنین اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای بهبود میل جنسی انجام دهید، مانند:

 • مدیریت و کاهش استرس
 • داشتن یک رژیم غذایی بسیار مغذی
 • مصرف مکمل حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز
 • مصرف گیاهان دارویی خاص
 • ورزش منظم
 • رعایت بهداشت خواب
 • کاهش مصرف الکل
 • ترک سیگار

بهترین تقویت کننده قوای مردانه

۸ مکمل گیاهی برای کمک به تقویت قوای جنسی

درک تفاوت بین “میل جنسی” و “برانگیختگی جنسی” بسیار مهم است. میل جنسی کم باعث عدم علاقه به تجربیات یا فعالیت‌های جنسی می‌شود. میل جنسی توسط فرمون‌های ترشح شده توسط بدن کنترل می‌شود. در مقابل، برانگیختگی جنسی یک تجربه فیزیولوژیک است و زمانی است که بدن از نظر جنسی برانگیخته می‌شود. برانگیختگی بیشتر تحت تأثیر هورمون‌های جنسی است. نوراپی نفرین، دوپامین، سروتونین، استیل کولین و هیستامین همگی در برانگیختگی جنسی نقش دارند. هیستامین به اتساع عروق کمک می‌کند، در حالی که استیل کولین می‌تواند به نعوظ سالم کمک کند.

نام گیاه

تقویت قوای جنسی

جینسنگ قرمز کره‌ای

شاتاوری (مارچوبه شویدی)

شنبلیله

اپیمدیوم (علف بز شاخدار)

ماکا

جینکو بیلوبا

خارخسک

دامیانا

 

درک این تفاوت می‌تواند به شما کمک کند مکمل گیاهی مناسبی را انتخاب کنید که نیازهای شما را برطرف کند. در ادامه به بررسی ۸ مورد از گیاهان دارویی موثر در بهبود قوای جنسی مردانه می‌پردازیم‌:

1- جینسنگ قرمز کره‌ای

اگرچه انواع مختلفی از جینسنگ وجود دارد، جینسنگ پاناکس که به عنوان جینسنگ آسیایی یا کره‌ای نیز شناخته می‌شود، در مورد میل جنسی اثربخش است. مطالعات نشان داده‌اند که جینسنگ بر سیستم عصبی تاثیر گذاشته و ترشح هورمون‌ها را تسهیل می‌کند. مطالعات دیگر نشان می‌دهد که جینسنگ هم برای میل جنسی و هم برانگیختگی جنسی مفید است. جینسنگ قرمز کره‌ای سال‌هاست که برای بهبود استقامت، قدرت و عملکرد جنسی استفاده می‌شود. این گیاه می‌تواند استرس و افسردگی را که علت اصلی اختلال نعوظ است، کاهش دهد. ماده اصلی فعال جینسنگ کره‌ای جین سنوزید است که به افزایش جریان خون کمک می‌کند، از این رو عملکرد نعوظ و انزال زودرس را بهبود می‌بخشد.

جینسنگ قرمز کره ای

خرید

2- شاتاوری (مارچوبه شویدی)

این گیاه از زمان‌های دور به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی برای کمک به تعادل هورمون‌ها و افزایش باروری مورد استفاده قرار می‌گرفت. برخی مطالعات نشان می‌دهند که مارچوبه شویدی ممکن است با بهبود ترشح هورمون‌ها، مبارزه با استرس اکسیداتیو و کاهش اضطراب به بهبود میل و برانگیختگی جنسی کمک کند.

شاتاوری (مارچوبه شویدی)

3- شنبلیله

شنبلیله یک گیاه دارویی است که برای بسیاری از بیماری‌ها کاربرد دارد و به دلیل داشتن خواص افزایش‌‌دهنده میل جنسی شناخته شده است. یک مطالعه نشان داد که مردانی که ۶۰۰ میلی گرم شنبلیله در طول ۶ هفته دریافت کردند، تحریک جنسی بیشتر و ارگاسم بهتری را تجربه کردند. شرکت کنندگان در مطالعه همچنین گزارش کردند که احساس انرژی بیشتر و حال عمومی بهتری در طول مطالعه داشتند.

شنبلیله

4- اپیمدیوم (علف بز شاخدار)

اگرچه مزایای جنسی این گیاه برای قرن‌ها تبلیغ شده است، شواهد علمی کمی برای حمایت از اپیمدیوم به عنوان یک مکمل افزایش‌دهنده قوای جنسی وجود دارد. تحقیقات محدودی بر روی موش‌ها انجام شده است. ماده فعال موجود در این گیاه ایکاریین است که ممکن است اثر تستوسترون را تقلید کند. همچنین به عنوان یک مهارکننده طبیعی فسفودی استراز برای گشاد کردن رگ‌های خونی آلت تناسلی عمل می‌کند و می‌توانند اختلال نعوظ را بهبود بخشد.

شاتاوری (مارچوبه شویدی)

5- ماکا

ماکا گیاهی است که برای افزایش قوای جنسی محبوبیت و کاربرد زیادی دارد. این گیاه بومی پرو، شبیه به کلم بروکلی و گل کلم است، اما ریشه آن است که به صورت پودر در آمده و به عنوان مکمل استفاده می‌شود. مطالعات متعددی تاثیر ماکا بر بهبود قوای جنسی را ثابت کرده‌اند. به عنوان مثال، یک مطالعه بهبود قابل توجه در میل جنسی، خلق و خو و انرژی در ۱۷۵ شرکت کننده که ۳ گرم از این دارو دریافت کردند، نشان داد. مطالعه دیگری نشان داد که مصرف دوزهای ۱۵۰۰ یا ۳۰۰۰ میلی گرمی از ماکا، میل جنسی را در مردان افزایش می‌دهد.

ماکا؛ گیاه ریشه‌ای از کشور پرو

6- جینکو بیلوبا

جینکو بیلوبا درختی بومی چین است که نقش زیادی در طب سنتی این کشور داشته است. عصاره جینکو ممکن است باعث افزایش جریان خون شود که می‌تواند به تحریک جنسی کمک کند. از آنجایی که عصاره این گیاه می‌تواند به عنوان رقیق کننده خون نیز عمل کند، در صورتی که داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین مصرف می‌کنید قبل از استفاده از این مکمل گیاهی با پزشک خود مشورت کنید.

جینکوبیلوبا

7- خارخسک

خارخسک یک گیاه دارویی بومی هند است و سال‌هاست که برای تقویت ایمنی، تقویت قوای جنسی و خواص جوان‌سازی استفاده شده است. خارخسک می‌تواند موجب بهبود اختلال نعوظ، افزایش هورمون‌های جنسی و همچنین افزایش تعداد اسپرم‌ها شود.

خار خسک

8- دامیانا

دامیانا یک درختچه وحشی است که در بخش‌های جنوبی ایالات متحده، آمریکای مرکزی و کارائیب رشد می‌کند. این دارو به عنوان یک داروی تقویت کننده قوای جنسی شناخته می‌شود، اما داده‌های رسمی زیادی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد. اگرچه شواهدی مبنی بر توانایی آن در بهبود میل جنسی وجود دارد، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

دامیانا

منابع

These 9 Herbs May Help Naturally Improve Your Libido

‘Herbal Viagra’ and Herbs to Treat Erectile Dysfunction: Do They Work?

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +