شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

دیرشدن عادت ماهانه تا چند روز طبیعی است؟

دیرشدن عادت ماهانه تا چند روز طبیعی است؟

ممکن است برای هر خانمی در طول زندگی، دیرشدن عادت ماهیانه و بهم‌ریختگی سیکل‌های قاعدگی رخ دهد. علل مختلفی از جمله استرس، تغییرات وزنی، ورزش‌های سنگین، ابتلا به سندروم تخمدان پلی‌کیستیک، مصرف داروهای هورمونی جلوگیری از بارداری، نزدیکی به یائسگی، شروع یائسگی، مشکلات تیروئیدی، دیابت، آمنوره و بارداری می‌تواند منجر به تاخیر در پریودی شود. عموما این تاخیر تا 10 روز طبیعی است اما اگر دوهفته یا بیشتر به تاخیر افتاد، باید به بررسی موارد گفته‌شده بپردازیم. در این مقاله به بررسی علل ایجاد این اختلال خواهم پرداخت.

یک سیکل قاعدگی معمولا چقدر طول می‌کشد؟

همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردم، بازه‌ی زمانی سیکل قاعدگی می‌تواند بین 23 تا 35 روز به طول انجامد؛ اما به طور معمول دوره‌ی 28 روزه برای یک سیکل طبیعی در نظر گرفته می‌شود. عموما تاخیر یک هفته‌ای تا 10 روز در پریودی، جای نگرانی ندارد اما در صورتی که بیش از این مقدار طول کشید، ممکن است به دلیل رخداد شرایطی باشد که در ادامه به بررسی آن خواهم پرداخت.

دیرشدن عادت ماهانه تا چند روز طبیعی است؟

علل رایج دیرشدن عادت ماهیانه چه می‌باشد؟

1- استرس

سطح بالای استرس می‌تواند منجر به تغییرات غیرنرمال پریودی شود. سیستم پاسخ به استرس شما در هیپوتالاموس مغز ریشه دارد. حتی در صورتی که شما نخواهید به یک موضوع فکر کنید، ممکن است بدن شما همچنان به آن واکنش نشان دهد. وقتی استرس شما به اوج می‌رسد، با ترشح هورمون‌ها در جریان خون، ممکن است اثرات سرکوبگرانه بر سیستم تولیدمثلی شما بگذارد. این اثر می‌تواند تخمک گذاری را مهار کند و پریودی شما را به تعویق بیندازد.

2- کاهش یا افزایش وزن

تغییرات شدید وزن بدن می‌تواند بر زمان پریودی شما اثرگذار باشد. در واقع افزایش یا کاهش شدید چربی بدن منجر به عدم تعادل هورمونی می‌شود و می‌تواند سیکل را نامنظم کند و پریودی را به تعویق بیندازد یا کامل متوقف کند. درواقع تغییرات در کالری دریافتی، بر دستورالعمل‌های تولید هورمون‌های تولیدمثلی تاثیرگذار است و می‌تواند آن را تغییر دهد.

3- انجام تمرین‌های سنگین ورزشی

اگر شما ورزش‌های سنگینی انجام می‌دهید، در واقع کالری مصرف شده‌ در شما بیش از کالری دریافتی خواهد بود؛ نتیجتا این اثر منجر به عدم تامین انرژی لازم برای راه‌اندازی سایر سیستم‌های بدن شما می‌شود. ورزش‌های سنگین‌تر، با افزایش ترشح هورمون‌ها و اثرگذاری بر روی پریودی شما همراه است. پریود شما در صورت کمترکردن شدت ورزش‌ها یا افزایش کالری دریافتی، به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.

4- ابتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)

سندروم تخمدان پلی‌کیستیک، از جمله اختلالاتی می‌باشد که در اثر عدم‌تعادل هورمون‌های تولیدمثلی ایجاد می‌شود. در نتیجه، پریود شما ممکن است:

 • سبک‌تر یا سنگین‌تر از حالت معمول تجربه شود.
 • در زمان‌های غیرمعمول رخ دهد.
 • اصلا رخ ندهد.

سایر علائم نشان‌دهنده‌ی ابتلا به سندروم تخمدان پلی‌کیستیک عبارتند از:

 • افزایش موهای زائد صورت و بدن
 • ایجاد آکنه‌ی پوستی
 • تیرگی پوست که بیشتر در گردن، کشاله‌ی ران و زیر سینه رخ می‌دهد
 • افزایش وزن و ناتوانی در کاهش آن
 • نازک‌شدن موها
 • نازایی

5- مصرف داروهای هورمونی ضدبارداری

مصرف داروهای هورمونی ضدبارداری، خصوصا در اوایل مصرف یا هنگام قطع آن، می‌تواند منجر به تغییرات سیکل قاعدگی و اختلال در زمان پریودی شما شود. داروهای هورمونی ضدبارداری حاوی استروژن و پروژستین می‌باشد که رهایش تخمک‌ها از تخمدان‌ را مهار می‌کند. بعد از قطع مصرف آن‌ها، با گذشتن چند ماه، پریودی شما به حالت عادی خود بازمیگردد. استفاده از سایر روش‌های ضدبارداری مثل ایمپلنت‌ها، واکسن و استفاده از دستگاه داخل رحمی آی یو دی (IUD)، می‌تواند پریود شما را به طور کامل مختل کند.

6- قرارگرفتن در دوره‌ی پیش-یائسگی

پیش-یائسگی زمانی می‌باشد که در انتها به یائسگی شما می‌رسد. این حالت عموما از اواسط تا اواخر 40 سالگی خانم‌ها رخ می‌دهد و ممکن است برای بعضی بانوان چندسال طول بکشد تا پریودشان به طور کامل قطع شود. در بسیاری از خانم‌ها، این عقب‌افتادن پریودی اولین علامت پیش-یائسگی می‌باشد. این تغییرات ممکن است در بعضی خانم‌ها به شکل یک دوره‌ی یک ماهه قطع پریودی و سه ماه پریودی منظم تجربه شود یا به طور متوالی 3 ماه پریودی رخ ندهد و سپس یک قاعدگی سنگین‌تر یا سبک‌تر از دفعات معمول رخ دهد.

7- ابتلا به یائسگی زودرس

یائسگی زودرس یا نارسایی زودرس تخمدان، زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان‌های شما قبل از سن 40 سالگی از کار بیفتد. در این زمان، تولید هورمون‌هایی از جمله استروژن متوقف می‌شود و زمانی که به پایین‌ترین سطح برسد، شما علائم یائسگی را تجربه می‌کنید. پریودهای دیررس یا از دست‌رفته، می‌تواند اولین علائم ابتلا به یائسگی در شما باشد. از جمله علائم شروع یائسگی عبارتند از:

 • گرگرفتگی و عرق شبانه
 • مشکلات خواب
 • خشکی واژن
 • مشکل در باروری
 • کاهش میل جنسی
 • اختلالات و تغییرات خلقی

8- مشکلات تیروئیدی

تیروئید هورمون پروانه‌ای شکل در گردن شما می‌باشد که با تولید هورمون‌ها، در تنظیم بسیاری از فعالیت‌های بدنی شما از جمله سیکل قاعدگی اثرگذار است. تیروئید ممکن است تحت شرایطی، کم‌کار یا پرکار شود. در هردو شرایط سیکل قاعدگی شما ممکن است دچار تغییراتی شود؛ هرچند این تغییرات در شرایط پرکاری تیروئید بیشتر رخ می‌دهد. سایر علایم ابتلا به مشکلات تیروئیدی عبارتند از:

 • تپش قلب
 • تغییرات در اشتها
 • تغییرات غیرمعمول وزنی
 • استرس و عصبانیت
 • لرزش ضعیف دست
 • خستگی
 • تغییرات در سلامتی موها
 • مشکلات خواب

دیرشدن عادت ماهانه تا چند روز طبیعی است؟

9- ابتلا به اختلالات مزمن

در بعضی شرایط، مثل ابتلا به اختلالات سلیاک و دیابت، ممکن است مشکلاتی در سیکل قاعدگی خانم‌ها ایجاد شود. سلیاک یک اختلال خودایمنی می‌باشد که بر سیستم گوارشی شما اثر می‌گذارد. بیمارانی که به سلیاک مبتلا هستند، با مصرف گلوتن، حمله‌ای به دیواره‌ی روده‌ی کوچک تجربه خواهند کرد. در این شرایط، فرد با سوء‌تغذیه و اختلال در جذب مواد غذایی مواجه خواهد شد که با ایجاد اختلال در میزان هورمون‌ها و سیکل قاعدگی همراه می‌شود. خانم‌های مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 نیز در شرایطی که سطح قند خونشان مدیریت نشود، ممکن است در موارد نادری اختلال و قطع پریودی را تجربه کنند.

10- ابتلا به آمنوره

آمنوره اختلالی می‌باشد که در طی آن برای مدت 6 ماه یا بیشتر، پریود شما متوقف شود. در دوران بارداری این مورد طبیعی است اما در شرایطی، ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

 • ایجاد مشکلی که بر سیستم هورمونی شما اثرگذاشته است
 • ایجاد تومور
 • ابتلا به اختلالات ارثی مثل سندروم کوشینگ

درمان آمنوره بر اساس تشخیص علت آن، متفاوت می‌باشد.

11- بارداری

اگر شما احتمال بارداری می‌دهید و با این حال پریودی را تجربه می‌کنید، بهتر است یک تست بارداری انجام دهید. بهترین زمان برای تست بارداری، یک هفته بعد از قاعدگی می‌باشد. گرفتن زودتر تست، ممکن است منجر به ایجاد پاسخ منفی شود؛ در صورتی که ممکن است باردار باشید. اگر پریودی شما نامنظم است، احتمالا پیداکردن بهترین زمان برای انجام تست بارداری کمی سخت می‌باشد. در این زمان بهتر است با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت فرمایید.

جمع‌بندی

همانطور که گفتم، تاخیر در پریودی برای هر خانمی ممکن است رخ دهد. این تاخیر در بازه‌ی زمانی 1 هفته تا 10 روز طبیعی است اما در صورت بیشتر‌شدن این تاخیر، بهتر است آن را بررسی کنید. از جمله عواملی که در به تاخیر‌افتادن پریودی اثرگذارند شامل استرس، تغییرات ناگهانی وزن، بارداری، مشکلات تیروئیدی، مصرف داروهای هورمونی ضدبارداری و … می‌باشند. با بررسی موارد گفته‌شده، می‌توانید علت تاخیر در پریودی خود را بیابید و آن را تنظیم و درمان نمایید.

منابع

How Late Can a Period Be? When to Be Concerned (healthline.com)

دکتر صدف حدادیان
دکتر صدف عبدیان

من صدف عبدیان فارغ التحصیل داروسازی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هستم. در طول تحصیلم چندین مقاله ی ISI در زمینه‌ی اثرات داروهای گیاهی بر روی بیماری عصبی چاپ کردم و هم اکنون در شرکت سمانیک برای ادامه‌ی تحقیقاتم مشغول هستم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
خانم شهابی Whatsapp chat
مهندس منوچهر مسیب‌نژاد Whatsapp chat
2 +