شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

دلایل عقب افتادن پریود و ترشحات سفید

عقب افتادن پریود و ترشحات سفید

کرامپ‌های شکمی و ایجاد ترشحات سفید بدون رخداد پریودی، ممکن است نشانه‌ی بارداری در شما باشد. سایر علل ایجاد این حالت، ابتلا به التهابات لگنی، اندومتریوز، سرطان دهانه‌ی رحم، ایجاد عفونت و … می‌باشد. اگر این موارد منجر به دل‌نگرانی و کلافگی شما شده است، توصیه می‌کنم در ادامه با من همراه باشید.

آیا ترشحات در طول سیکل قاعدگی طبیعی است؟

ترشحات سفید و روشن در خانم‌ها به طور معمول، عادی هستند و ممکن است در طول سیکل قاعدگی، دچار تغییر رنگ و شکل شوند؛ اما رخداد آن‌ها طبیعیست. اغلب قبل از پریودی، ایجاد ترشحات به رنگ سفید و ابری، بسیار رایج می‌باشند. در دست دیگر، تاخیر در پریودی، برای همه‌ی خانم‌ها ممکن است اتفاق بیفتد؛ اما همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردم، اگر پریودی شما، بیش از یک هفته تا 10 روز به تعویق افتاد، ممکن است احتمال تاخیر در پریود و در رده‌ی دوم، بارداربودن شما، بالا باشد.

ترشحات عادی در طول سیکل قاعدگی به چه شکل می‌باشند؟

به طور معمول این ترشحات در ابتدا و انتهای سیکل قاعدگی و به شکل غلیظ، روشن، چسبنده و بدون بوی قوی هستند. در حوالی تخمک‌گذاری، این ترشحات زلال‌تر و روان‌تر می‌شوند. این حالت در هنگام بارداری و هنگام نزدیکی نیز بیشتر دیده می‌شود. هنگامی که ترشحات شفاف و کشدار شوند، تخمک‌گذاری رخ داده است. ترشحات قبل، حین و بعد از پریودی نیز ممکن است به رنگ قهوه‌ای یا خونی شوند.

به چه ترشحاتی در طول سیکل قاعدگی غیرعادی می‌گویند؟

ترشحات سفید و بی‌بو، در خانم‌ها عادی هستند و ممکن است دچار تغییراتی نیز شود. به عنوان مثال، ترشحات سفید عموما در معرض هوا ممکن است به رنگ زرد روشن شود و مشکلی از این بابت وجود ندارد. اما در برخی شرایط خاص، این ترشحات رنگ و بویی غیرعادی می‌گیرند. به عنوان مثال، اگر رنگ ترشحات شما زرد تیره یا سبز باشد، خصوصا به شکل بودار، غلیظ و با ایجاد حالت خارش و سوزش، می‌بایست به پزشک مراجعه کنید. احتمال دارد که شما به عفونت‌های باکتریایی یا قارچی آلوده شده باشید. این حالت با ایجاد سوزش در هنگام ادرار، درد در هنگام نزدیکی و خارش واژینال همراه است.

دلایل عقب افتادن پریود و ترشحات سفید

برای پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های باکتریایی و قارچی چه اقداماتی انجام دهیم؟

برای پیشگیری از ابتلا به این عفونت‌ها بهتر است از لباس‌های نخی استفاده نمایید، به خوبی نواحی واژینال را خشک نمایید، محصولات بهداشتی خود را به طور منظم تعویض نمایید و به شکل ملایم شست و شو با آب و شوینده‌های مناسب داشته باشید.

علت عقب افتادن پریود و ترشحات سفید چه می‌باشد؟ آیا من باردار می‌باشم؟

یکی از محتمل‌ترین علائم بارداری، قطع پریودی و ایجاد ترشحات سفید می‌باشد. هرچند گاهی اوقات پریودنشدن به علت داشتن استرس زیاد یا ابتلا به سایر اختلالات نیز ممکن است رخ دهد. علائم بارداری شامل موارد ذیل می‌باشد:

 • احساس خستگی
 • خون‌ریزی سبک
 • درد در سینه و نواحی پایین شکم
 • سردرد، یبوست
 • حالت تهوع و کسالت به شکل بیماری
 • تغییرات در وضعیت روانی
 • احساس دفع مکرر ادرار

علائم ذکرشده می‌توانند در اثر تغییرات هورمونی، مصرف برخی داروها و یا تحت شرایط درمانی متفاوت نیز رخ دهد. بنابراین، بهترین اقدام، مراجعه به یک پزشک متخصص زنان و انجام تست بارداری می‌باشد.

سایر علل ایجاد کرامپ‌های شکمی و تعویق پریودی، با یا بدون ترشحات سفید چیست؟

1- ابتلا به اختلالات التهابی لگن

ابتلا به یک عفونت مقاربتی درمان‌نشده، می‌تواند التهابات لگنی به همراه داشته باشد. البته این التهابات لگنی، همیشه علامت‌دار نمی‌باشند؛ اما می‌توانند منجر به ایجاد کرامپ‌های شکمی و ترشحات غیرمعمول شوند. از علائم دیگر می‌توان به درد و خون‌ریزی در حین نزدیکی، درد حین سیکل‌های قاعدگی، تب و سوزش ادرار اشاره کرد.

تشخیص التهابات لگنی چگونه است؟

بعد از مراجعه پزشک، ممکن است برای شما آزمایشات مربوط به وجود عفونت‌های ادراری، عفونت‌های مقاربتی، شمارش گلبول‌های سفید و یا حضور باکتری کلامیدیا، توصیه شود. برای جلوگیری از آسیب به لوله‌های فالوپ، مشکلات بارداری و دردهای مزمن، این التهابات می‌بایست به سرعت درمان شوند. ابتلا به التهابات لگنی ممکن است بیش از یک بار برای شما اتفاق بیفتد.

2- سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر

یکی دیگر از علل تاخیر در پریود، ابتلا به سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر است. از سایر علائم ابتلا به این اختلال، کرامپ‌های شکمی، نفخ و وجود موکوس‌های سفیدرنگ در مدفوع می‌باشد. درمان آن، با تغییر سبک تغذیه‌ای، استفاده از دارو و مکمل‌های پروبیوتیک می‌باشد.

3- سرطان دهانه‌ی رحم

ابتلا به سرطان دهانه‌ی رحم در مراحل ابتدایی، علائمی ندارد. به تدریج که گسترش می‌یابد، برخی علائم مثل داشتن خون‌ریزی‌های غیرنرمال در سیکل‌های قاعدگی و بعد از نزدیکی، ترشحات غیرمعمول، داشتن دردهای لگنی و درد در حین نزدیکی، ممکن است برای افراد ایجاد شوند. سرطان دهانه‌ی رحم در خانم‌های 30 تا 45 ساله بیشتر شایع است. درمان این اختلال با رادیوتراپی، شیمی‌درمانی و ایمونوتراپی امکان پذیر است.

4- فیبروئید و پولیپ

فیبروم و پولیپ، هردو در دسته‌ی رشدهای غیرسرطانی بر روی رحم یا داخل آن می‌باشند. این عوامل می‌توانند منجر به ایجاد اختلال در سیکل‌های قاعدگی و دردهای شدید شوند.

5- اندومتریوز

اندومتریوز حالتیست که در آن رشد غیرعادی بافتی مشابه رحم را در خارج از رحم یا متصل به سایر ارگان‌ها مثل تخمدان و لوله‌های فالوپ را شاهد هستیم. این اختلال با ایجاد نامنظمی در پریود و خون‌ریزی‌های غیرعادی، کرامپ شدید در هنگام پریودی، درد لگنی، درد هنگام نزدیکی و ناباروری همراه است. علائم را می‌توان باتجویز داروهای هورمونی و در موارد شدید، جراحی، بهبود بخشید.

سایر موارد ایجاد وقفه در پریودی همراه با ترشحات یا بدون ترشحات، ابتلا به سندرم پلی‌کیستیک تخمدان (PCOS)، داشتن استرس بالا، انجام ورزش‌های سنگین، مصرف داروهای هورمونی یا شروع فاز یائسگی می‌باشند.

دلایل عقب افتادن پریود و ترشحات سفید

علل ایجاد تعویق در پریود و ترشحات در پی آن

 1. بارداری
 2. ابتلا به اختلالات التهابی لگن
 3. سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر
 4. ابتلا به سرطان دهانه‌ی رحم
 5. ایجاد فیبروئید و پولیپ
 6. ابتلا به اندومتریوز
 7. سایر علل: عفونت‌های باکتریایی و قارچی، یائسگی، PCOS، استرس، مصرف داروهای هورمونی

جمع‌بندی

اگر پریود شما به تعویق افتاد و ترشحات سفیدی در پی آن ایجاد شد، اگر احتمال بارداری می‌د‌هید، به شما توصیه می‌کنم حتما یک تست بارداری بگیرید و به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. اگر احتمال بارداری در شما رد شد، به بررسی سایر علل ایجاد این اختلال بپردازید تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، از ایجاد مشکلات جدی، جلوگیری نمایید.

منابع

Vaginal discharge: evaluation and management in primary care

About Menstruation | NICHD – Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development (nih.gov)

Vaginal Discharge: Causes, Treatments, and Colors (healthline.com)

Cramps, No Period, and White Discharge: Could You Be Pregnant? (healthline.com)

 

دکتر صدف حدادیان
دکتر صدف عبدیان

من دکتر صدف عبدیان فارغ التحصیل داروسازی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هستم. در طول تحصیلم چندین مقاله ی ISI در زمینه‌ی اثرات داروهای گیاهی بر روی بیماری عصبی چاپ کردم و هم اکنون به عنوان مدیر مدیکال و تحقیق و توسعه در شرکت سمانیک سلامت گستر مشغول هستم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +