شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

 دفع سریع سنگ کلیه از لوله حالب

 دفع سریع سنگ کلیه از لوله حالب

سنگ‌های کلیه مجموعه‌ای از کریستال‌ها هستند که معمولاً در کلیه‌ها تشکیل می‌شوند. اما این توده‌ها می‌توانند در هر نقطه‌ای از مجرای ادراری، که شامل حالب، مجرای ادرار و مثانه است، ایجاد شده و حرکت کنند .سنگ حالب یک سنگ کلیه در داخل یکی از حالب‌ها است که لوله‌هایی هستند که کلیه‌ها را به مثانه متصل می‌کنند. سنگ در کلیه تشکیل شده و با ادرار یکی از کلیه‌ها وارد حالب می‌شود.

گاهی اوقات، این سنگ‌ها بسیار کوچک هستند. در این صورت، سنگ‌ها ممکن است از حالب شما عبور کرده و وارد مثانه شما شوند و در نهایت هنگام ادرار کردن از بدن شما خارج شوند. با این حال، گاهی اوقات سنگ ممکن است برای عبور بیش از حد بزرگ باشد و در حالب گیر کند. ممکن است جریان ادرار را مسدود کند و بسیار دردناک باشد. بهترین مکمل برای دفع سریع سنگ کلیه ، کالمگ سیترات است. کالمگ حاوی پتاسیم و منیزیم در فرم سیترات است و می‌تواند در دفع سنگ کلیه شما مفید باشد. با من در این مقاله همراه باشید.

سنگ کلیه چیست و چه علائمی دارد؟

شایع‌ترین علائم سنگ کلیه، درد است. ممکن است در قسمت پایین شکم یا پهلو احساس درد کنید، که ناحیه کمر درست زیر دنده‌های شماست. درد می تواند خفیف و کسل کننده باشد یا آزاردهنده باشد. درد همچنین ممکن است بیاید و برود و به نواحی دیگر سرایت کند.

سایر علائم احتمالی عبارتند از:

 • درد یا احساس سوزش هنگام ادرار‌کردن
 • خون در ادرار شما
 • میل مکرر به ادرار کردن
 • تهوع و استفراغ
 • تب

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.

 دفع سریع سنگ کلیه از لوله حالب

علت سنگ کلیه چیست؟

سنگ‌های حالب از کریستال‌هایی در ادرار شما تشکیل شده اند که به هم چسبیده اند. آنها معمولاً قبل از ورود به حالب در کلیه‌ها تشکیل می‌شوند. همه سنگ‌های حالب از کریستال‌های یکسانی تشکیل نشده اند. این سنگ‌ها می توانند از انواع مختلفی از کریستال‌ها تشکیل شوند مانند:

 • کلسیم: سنگ‌های ساخته شده از کریستال‌های اگزالات کلسیم رایج‌ترین هستند. کم‌آبی بدن و رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی غذاهای پر اگزالات ممکن است خطر ابتلا به سنگ را افزایش دهد.
 • اسید اوریک: این نوع سنگ زمانی ایجاد می‌شود که ادرار بیش از حد اسیدی باشد. در مردان و در افرادی که نقرس دارند شایع‌تر است.
 • استروویت: این نوع سنگ‌ها اغلب با عفونت‌های مزمن کلیه مرتبط هستند و بیشتر در زنانی یافت می‌شوند که مکرر عفونت‌های مجاری ادراری (UTIs) دارند.
 • سیستین: کم شایع‌ترین نوع سنگ، سنگ‌های سیستین است که در افرادی که به اختلال ژنتیکی سیستینوری مبتلا هستند، رخ می‌دهد. آنها زمانی ایجاد می شوند که سیستین، نوعی اسید آمینه، از کلیه‌ها به ادرار نشت می‌کند.

عوامل خاصی می توانند خطر ابتلا به سنگ را افزایش دهند، شامل:

 1. سابقه خانوادگی: اگر یکی از والدین یا خواهر یا برادر شما سنگ کلیه یا حالب داشته باشد، ممکن است شما نیز به آن مبتلا شوید.
 2. کم آبی بدن: اگر آب کافی ننوشید، تمایل دارید مقدار کمتری ادرار بسیار غلیظ تولید کنید. شما باید مقدار بیشتری ادرار تولید کنید تا نمک‌ها به جای سفت شدن و تبدیل شدن به کریستال‌ها حل شوند.
 3. رژیم غذایی: خوردن یک رژیم غذایی سرشار از سدیم (نمک)، پروتئین حیوانی و مواد غذایی با اگزالات بالا ممکن است خطر ابتلا به سنگ را افزایش دهد. غذاهای سرشار از اگزالات عبارتند از اسفناج، چای، شکلات و آجیل. مصرف بیش از حد ویتامین C نیز ممکن است خطر ابتلا به سنگ را افزایش دهد.
 4. داروهای خاص: تعدادی از انواع مختلف داروها، از جمله برخی از داروهای ضداحتقان، دیورتیک‌ها، استروئیدها و داروهای ضد تشنج، می‌توانند شانس شما را برای ایجاد سنگ افزایش دهند.
 5. شرایط پزشکی خاص: در صورت داشتن موارد زیر ممکن است احتمال ابتلا به سنگ افزایش یابد: انسداد مجاری ادراری، بیماری التهابی روده، نقرس، پرکاری پاراتیروئید، چاقی، عفونت ادراری مکرر

 دفع سریع سنگ کلیه از لوله حالب

دفع سریع سنگ کلیه از لوله حالب می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما راهکارهایی وجود دارد که می‌تواند به تسریع این فرآیند کمک کند. این روش‌ها شامل تغییرات در سبک زندگی، مصرف داروها و در برخی موارد، روش‌های پزشکی می‌شود. در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. نوشیدن مایعات فراوان: نوشیدن آب و مایعات زیاد می‌تواند به حرکت سنگ‌ها کمک کند. مصرف حداقل 2 تا 3 لیتر آب در روز توصیه می‌شود.
 2. مصرف داروهای مسکن: استفاده از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن یا استامینوفن می‌تواند درد ناشی از حرکت سنگ را کاهش دهد و به شما کمک کند که راحت‌تر سنگ را دفع کنید.
 3. داروهای تجویز شده توسط پزشک: پزشک ممکن است داروهایی مانند آلفا بلوکرها (مثلاً تامسولوسین) را تجویز کند که به شل شدن عضلات لوله حالب کمک کرده و دفع سنگ را تسهیل می‌کند.
 4. استفاده از گرما: استفاده از پد گرمادهی یا حمام گرم می‌تواند به کاهش درد و تسهیل حرکت سنگ کمک کند.
 5. تغییر در رژیم غذایی: مصرف مواد غذایی که ادرار را قلیایی یا اسیدی می‌کنند می‌تواند به حل شدن برخی از سنگ‌ها کمک کند. به عنوان مثال، مصرف آب لیمو و سرکه سیب ممکن است مفید باشد.
 6. ورزش و فعالیت فیزیکی: فعالیت‌های بدنی ملایم مانند پیاده‌روی می‌تواند به حرکت سنگ‌ها کمک کند.
 7. روش‌های پزشکی: در مواردی که سنگ‌ها بزرگتر هستند یا در لوله حالب گیر کرده‌اند، ممکن است نیاز به مداخلات پزشکی باشد. این روش‌ها شامل لیتوتریپسی (شکستن سنگ‌ها با امواج شوک)، یورتروسکوپی (استفاده از یک ابزار برای برداشتن سنگ‌ها)، و در برخی موارد، جراحی می‌شود.
 8. مصرف داروهای گیاهی و طبیعی: برخی از گیاهان و مکمل‌های طبیعی ممکن است به دفع سنگ‌ها کمک کنند. مصرف دم‌نوش‌های گیاهی مانند دم‌نوش خارخاسک، دم‌نوش قاصدک و دم‌نوش دم‌اسب می‌تواند مفید باشد.
 9. مکمل کالمگ سیترات: یک کپسول 1000 میلی گرمی کالمگ حاوی 625 میلی گرم منیزیم سیترات و 365 میلی گرم پتاسیم سیترات است. کالمگ محصول جدیدی است که همزمان، حاوی دوعنصر پتاسیم ومنیزیم به شکل سیترات (با جذب بالا ) در یک کپسول می‌باشد. شما می‌توانید دو عدد کپسول را هر 12 ساعت (جمعا 4 کپسول در روز) همراه با وعده غذایی و آب فراوان برای درمان سنگ کلیه مصرف کنید. همچنین این مکمل در پیشگیری از ابتلای به سنگ کلیه مفید است.
  کالمگ سیترات | مکمل حاوی پتاسیم و منیزیم به شکل سیتراتخرید
 10. قرار دادن استنت حالب: یک لوله کوچک، نرم و پلاستیکی به داخل حالب در اطراف سنگ منتقل می‌شود و به ادرار اجازه می‌دهد سنگ را دور بزند. این راه حل موقت یک روش جراحی است که تحت بیهوشی انجام می‌شود. این کم‌خطر است اما باید توسط روشی برای برداشتن یا شکستن سنگ پیگیری شود.
 11. قرار دادن لوله نفروستومی: یک رادیولوژیست مداخله ای می‌تواند با قرار دادن این لوله به طور مستقیم در کلیه از طریق پشت تنها با استفاده از آرام‌بخش و ترکیبی از اولتراسوند و اشعه ایکس، درد را به طور موقت تسکین دهد. این معمولاً در صورت بروز تب یا عفونت همراه با انسداد ادراری از سنگ استفاده می‌شود.
 12. سنگ شکنی موج شوک: در این روش از امواج ضربه ای متمرکز برای شکستن سنگ‌ها به قطعات کوچکتر استفاده می شود، که سپس می‌توانند از بقیه دستگاه ادراری شما عبور کرده و بدون کمک اضافی از بدن شما خارج شوند.
 13. اورتروسکوپی: اورولوژیست شما یک لوله نازک با یک اسکوپ را به داخل مجرای ادرار و بالا به حالب شما می‌کشد. هنگامی که پزشک شما می‌تواند سنگ را ببیند، سنگ را می‌توان مستقیماً برداشت یا با لیزر به قطعات کوچکتر تقسیم کرد که می‌توانند خود به خود دفع شوند. این روش ممکن است با قرار دادن استنت حالب انجام شود تا حالب به طور غیر فعال در طی چند هفته قبل از یورتروسکوپی گشاد شود.
 14. نفرولیتوتومی از راه پوست: این روش معمولاً در صورت داشتن سنگ بسیار بزرگ یا غیرعادی در کلیه استفاده می‌شود. پزشک یک برش کوچک در پشت شما ایجاد می کند و سنگ را از طریق برش با نفروسکوپ خارج می‌کند. اگرچه این یک روش کم تهاجمی است، اما به بیهوشی عمومی نیاز دارید.

منابع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4277526/.

. 2https://doi.org/10.1002/14651858.CD008509.pub3

مهناز سدید
دکتر مهناز سدید

من مهناز سدید، کارشناس ارشد تغذیه و رژیم‌درمانی هستم و در حال حاضر به صورت تخصصی، علمی و تجربی در شرکت سمانیک محتوای پزشکی تولید می‌کنم. در فرآیند نوشتن محتوا، از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر بهره می‌گیرم تا اطلاعاتی دقیق و به‌روز ارائه دهم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +