شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

درمان درد سینه در دوران قاعدگی

درد سینه در دوران قاعدگی که به عنوان ماستالژی چرخه‌ای شناخته می‌شود، از هر ۱۰ زن، ۷ نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تقریباً یک سوم این افراد ناراحتی و درد نسبتا شدیدی را تجربه می‌کنند. مطالعات نشان داده‌اند که این درد ناشی از نوسانات هورمون‌ها در مرحله لوتئال چرخه ماهیانه است. سطوح بالای استروژن و پروژسترون، باعث متورم شدن مجاری شیر و غدد پستان شده و منجر به احتباس مایع درون سینه‌ها می‌گردد و درد ایجاد می‌کند.

درد سینه بخشی طبیعی از چرخه قاعدگی زنان است که اغلب حدود یک هفته قبل از شروع قاعدگی رخ می‌دهد و در زنان ۳۰ تا ۵۰ ساله شایع‌تر است. خوشبختانه، این نوع درد به راحتی از طریق برخی داروها و تغییر سبک زندگی قابل کنترل و درمان است. درمان هورمونی، قرص‌های مسکن‌، پدهای حرارتی و مکمل آگنومان برخی از راه‌های مقابله با این علامت رایج قبل از قاعدگی هستند.

در این مقاله به بررسی درد سینه در دوران قاعدگی و نکات و رو‌ش‌هایی برای کاهش این درد می‌پردازم. با من همراه باشید.

درد سینه در دوران قاعدگی
علت نوسانات هورمونی
علائم حساسیت، سفتی و درد مبهم در هر دو سینه
درمان دارویی
 • کپسول آگنومان
 • ناپروکسن یا ایبوپروفن
 • مکمل منیزیم و ویتامین E
 • داروهای هورمونی
 • استفاده از روغن گل مغربی
درمان خانگی
 • کمپرس گرم یا سرد
 • ورزش
 • استفاده از سوتین ورزشی
 • کاهش مصرف الکل، کافئین، چربی و نمک
 • مصرف بادام زمینی، اسفناج، فندق، روغن ذرت و زیتون، هویج، موز، بذر کتان، سبوس جو دوسر، آووکادو و برنج قهوه‌ای

علت و زمان ایجاد درد سینه در دوران قاعدگی

درد سینه مرتبط با قاعدگی که ماستالژی چرخه‌ای نیز نامیده می‌شود، در نیمه دوم سیکل ماهانه به دلیل افزایش سطح هورمون‌های جنسی ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند زنان جوان‌تر را نیز تحت تاثیر قرار دهد، اما بعد از ۳۰ سالگی شایع‌تر است و پس از یائسگی با پایان قاعدگی کاهش می‌یابد. ماستالژی چرخه‌ای بر هر دو سینه تاثیر می‌گذارد.

ماستالژی چرخه‌ای معمولاً در آخرین مرحله از چرخه قاعدگی رخ می‌دهد که فاز لوتئال نامیده می‌شود. دقیقا همان زمانی که سطوح بالای استروژن و پروژسترون باعث ضخیم شدن بافت‌های رحم برای آماده شدن برای تخمک بارور شده می‌شوند.

درد سینه در دوران قاعدگی

سطح بالای استروژن همچنین رشد مجاری شیر در سینه‌ها را تحریک می‌کند، در حالی که پروژسترون بالا باعث رشد غدد پستانی می‌شود که شیر تولید می‌کنند. این اثرات، منجر به احتباس مایعات در سینه‌ها شده و باعث درد و حساسیت، بیشتر در قسمت بالایی و پایینی سینه‌ها می‌شود. درد و تورم گاهی اوقات می‌تواند به زیر بغل هم کشیده شود.

ماستالژی چرخه‌ای یک هفته یا بیشتر قبل از پریود ایجاد می‌شود و باعث درد مبهم و آزاردهنده‌ای می‌شود که می‌تواند برای برخی افراد شدید باشد. در طول خونریزی قاعدگی و بعد از آن، سطح استروژن و پروژسترون کاهش یافته و همراه با آن، درد سینه شما بهبود می‌یابد.

ویژگی‌های درد سینه در دوران قاعدگی

 • تقریبا یک هفته قبل از قاعدگی شروع می‌شود.
 • درد، بعد از قاعدگی کاهش می‌یابد.
 • درد، در هر دو سینه احساس می‌شود.
 • درد، در دو طرف بالا و پایین سینه احساس می‌شود.
 • درد معمولا مبهم است.
 • بیشتر بین سنین ۳۰ تا ۵۰ سال دیده می‌شود.

درمان درد سینه در دوران قاعدگی

درمان ماستالژی چرخه‌ای می تواند بر اساس شدت علائم شما متفاوت باشد. گاهی اوقات تنها چیزی که نیاز است درمان‌های خانگی ساده برای تسکین درد است. موارد شدید ممکن است نیاز به داروهای مسکن داشته باشند. روش‌هایی که برای کاهش درد می‌توانید استفاده کنید عبارتند از :

 1. در صورت نیاز از کمپرس گرم یا سرد استفاده کنید.
 2. یک سوتین ورزشی راحت بپوشید. اگر حجم سینه‌های شما به دلیل تورم افزایش یافته است، سوتین معمولی شما ممکن است خیلی سفت و ناراحت کننده به نظر برسد. سیم زیرین سوتین‌های معمولی نیز ممکن است آزار‌ دهنده باشد.
 3. ورزش نیز می‌تواند درد سینه، گرفتگی و خستگی مرتبط با PMS را بهبود بخشد.
 4. رژیم غذایی می‌تواند در درد سینه نقش داشته باشد. کافئین، الکل و غذاهایی که چربی و نمک بالایی دارند می‌توانند ناراحتی و درد سینه را افزایش دهند. کاهش یا حذف این مواد از رژیم غذایی در یک یا دو هفته قبل از پریود ممکن است به مدیریت یا پیشگیری از علائم کمک کند.
 5. دانه کتان را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. برخی شواهد نشان می‌دهند که بذر کتان آسیاب شده می‌تواند به کاهش درد سینه‌ کمک کند.
 6. از مواد غذایی مانند بادام زمینی، اسفناج، فندق، روغن ذرت و زیتون، هویج، موز، سبوس جو دوسر، آووکادو و برنج قهوه‌ای استفاده کنید.
 7. مکمل‌های حاوی گیاه پنج انگشت مصرف کنید. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد گیاه پنج انگشت می‌تواند به کاهش علائم ماستالژی چرخه‌ای کمک کند.
  آگنومان
  دوز معمولی پنج انگشت مورد استفاده در مطالعات بین ۲۰ تا ۴۰ میلی گرم در روز بود. مصرف مکمل آگنومان با ایجاد تعادل میان هورمون‌های جنسی، درمانی موثر برای تسکین علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS)  نظیر حساس شدن و درد سینه‌هاست. هر کپسول آگنومان حاوی ۴۰۰ میلی گرم عصاره خشک میوه گیاه پنج انگشت می‌باشد.
 8. از روغن گل مغربی استفاده کنید.
 9. برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز ممکن است به تسکین درد سینه و علائم PMS کمک کنند. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف روزانه ۴۰۰ واحد ویتامین E و ۴۰۰ میلی گرم منیزیم برای کمک به کاهش علائم PMS مفید است.
  مکمل غذایی منیزیم سیترات بیومگنلیت
 10. در صورت درد شدید می‌توانید از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده کنید.
 11. داروهای هورمونی مانند دانازول، تاموکسیفن یا بروموکریپتین نیز با تجویز پزشک می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

درد سینه در دوران قاعدگی

جمع‌بندی

در حالی که درد سینه در دوران قاعدگی می‌تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود، این درد معمولا جدی نیست. خوشبختانه، علائم معمولاً با روش‌های خودمراقبتی ساده که در این مقاله بیان شد قابل کنترل هستند. اگر علائم دیگری همراه با درد سینه؛ مانند لمس توده ، تغییر در بافت سینه‌ها یا ترشحات از نوک سینه‌ها مشاهده کردید، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر ماستالژی چرخه‌ای شدید باشد می‌تواند کیفیت زندگی فرد را کاهش دهد. اگر درد به طور مکرر در توانایی خوابیدن، داشتن رابطه جنسی یا شرکت در فعالیت‌های معمول روزانه شما اختلال ایجاد می‌کند، لازم است که با پزشک مشورت کنید. اگر درد بر سلامت روانی شما تاثیر بگذارد نیز همین امر صدق می کند.

منابع

How to Reduce Breast Pain Before Period

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
مهندس منوچهر مسیب‌نژاد Whatsapp chat
2 +