شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بهترین زمان مصرف قرص آهن

دسته بندی :مکمل و ویتامین ۱۳ تیر ۱۴۰۲ دکتر فاطمه موسوی 8835 مشاهده
بهترین زمان مصرف قرص آهن

آهن یک ماده معدنی مهم است که برای تولید هموگلوبین که قسمت اصلی گلبول‌های قرمز خون می‌باشد و وظیفه حمل اکسیژن به سراسر بدن را برعهده دارد، ضروری است. علاوه بر این، آهن نقش مهمی در ساخت آنزیم‌ها و عملکرد سیستم ایمنی بدن نیز دارد. کمبود ذخایر آهن منجر به کاهش تولید هموگلوبین و گلبول‌های قرمز در گردش خون و در نتیجه کم خونی فقر آهن می‌شود.

سلام من دکتر فاطمه موسوی هستم و به نظر من بهترین زمان مصرف قرص آهن، در صورتی که مشکل گوارشی ندارید با معده خالی (یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا) و با فاصله ۲ ساعت از مکمل‌های کلسیم و زینک می‌باشد، در غیر این صورت می‌توانید همراه با غذا از قرص آهن استفاده نمایید.

کم خونی فقر آهن چه علائمی ایجاد می کند؟

برخی از علائم و نشانه‌های کم خونی فقر آهن عبارتند از:

 1. خستگی و ضعف: احساس خستگی زیاد و کاهش سطح انرژی، بی‌حالی و ضعف عمومی از علائم رایج کم خونی فقر آهن است.
 2. کاهش توانایی تمرکز: کمبود آهن می‌تواند تاثیر منفی بر روی قدرت تمرکز و عملکرد شناختی داشته باشد.
 3. اضطراب و افسردگی: کمبود آهن ممکن است به عوارض روانی مانند اضطراب و افسردگی منجر شود.
 4. تنگی نفس: کمبود آهن باعث کاهش تولید هموگلوبین در خون می‌شود که ممکن است به تنگی نفس و دشواری در تنفس منجر شود.
 5. پوست خشک و ضعیف: کمبود آهن می‌تواند باعث خشکی پوست، رنگ پریدگی و ایجاد شکاف بر روی زبان و لب شود.
 6. ضربان قلب سریع و نامنظم: کمبود آهن می‌تواند باعث اختلال در ضربان قلب شود و تندی و نامنظمی ضربان قلب را به دنبال داشته باشد.
 7. پیکا: فقر آهن می‌تواند منجر به هرزه خواری به صورت میل به خوردن خاک، یخ، گچ و … شود.
 8. سردرد: کمبود آهن میتواند منجر به سردرد به خصوص به دنبال فعالیت شود.
 9. ریزش مو: کم خونی فقر آهن می‌تواند منجر به موهای نازک و شکننده و ریزش مو شود.

اگر یک یا چند مورد از علائم بالا را تجربه می‌کنید، توصیه می‌شود به پزشک خود مراجعه کرده و آزمایش خون برای بررسی کمبود آهن در بدن خود انجام دهید. پزشک شما با بررسی علائم، سابقه پزشکی و آزمایش خون می‌تواند تشخیص کم خونی فقر آهن را تایید کرده و بر اساس آن برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

لطفاً توجه داشته باشید که علائم کم خونی فقر آهن ممکن است ناشی از عوامل دیگری نیز باشند، بنابراین تشخیص دقیق تنها با مشاوره پزشک ممکن خواهد بود.

چه افرادی در معرض ابتلا به کمبود آهن هستند؟

بیشترین افرادی که در معرض خطر کم خونی فقر آهن قرار دارند عبارتند از:

 1. زنان در دوران قاعدگی: زنان با خونریزی شدید در دوره قاعدگی و همچنین قاعدگی طولانی مدت یا نامنظم بیشتر در معرض خطر کم خونی فقر آهن هستند.
 2. زنان باردار: در دوره بارداری نیاز بدن به آهن بیشتر می‌شود. در صورتی که مادر آهن کافی دریافت نکند، کم خونی فقر آهن در طول بارداری رخ می‌دهد.
 3. کودکان و نوجوانان: در دوران رشد نیاز بدن به آهن بیشتر است. بنابراین کودکان و نوجوانانی که تغذیه مناسبی ندارند یا با مشکلات جذب آهن روبرو هستند، در خطر کم خونی فقر آهن قرار دارند.
 4. افراد با رژیم غذایی نامناسب: گیاه خواری و استفاده کم از مواد غذایی غنی از آهن مانند گوشت قرمز، ماهی، لوبیا، اسفناج و … می‌تواند منجر به کم خونی فقر آهن شود.
 5. افراد با اختلال در جذب آهن: برخی افراد به دلایل مختلف ممکن است مشکل در جذب آهن داشته باشند، مانند افرادی که عمل جراحی روده داشته‌اند، افراد مبتلا به بیماری کرون، سلیاک و … ‌.
 6. افراد با خونریزی مزمن: برخی از شرایط مانند زخم‌های گوارشی، عفونت‌ها، سرطان، یا مشکلات داخلی می‌توان سبب خونریزی مزمن و افت سطح آهن در بدن شوند.

بهترین زمان مصرف قرص آهن

کم خونی فقر آهن چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص کم خونی فقر آهن عموماً توسط پزشک با تکیه بر علائم فرد و نیز روش های آزمایشگاهی انجام می‌شود. در زیر روش‌های تشخیصی معمول برای کم خونی فقر آهن ذکر شده است:

 1. آزمایش خون: عمدتا شامل اندازه‌گیری سطح آهن، سطح فریتین (ذخیره آهن در بدن) و تعداد سلول‌های خونی (CBC) است.
 2. تاریخچه پزشکی و سوابق سلامت: پزشک شما در مورد علائم و نشانه‌هایی که تجربه می‌کنید، سوابق پزشکی، تاریخ قاعدگی در زنان، مصرف داروها و مکمل‌ها، سابقه خونریزی و مصرف مواد غذایی غنی از آهن و سایر عوامل مرتبط سوال خواهد کرد.
 3. ارزیابی علائم و نشانه‌ها: پزشک شما علائمی مانند خستگی، ضعف، تنگی نفس، اختلال در تمرکز، تغییر رنگ پوست و سایر علائم مرتبط را بررسی خواهد کرد.

با توجه به نتایج آزمایشات و ارزیابی کامل شما، پزشک قادر خواهد بود تشخیص دقیق کم خونی فقر آهن را تایید کرده و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند. معمولاً درمان کم خونی فقر آهن شامل مصرف مکمل‌های آهن و تغذیه مناسب می‌باشد.

بهترین زمان و نحوه مصرف قرص آهن چگونه است؟

مکمل‌های حاوی آهن نوعی از مکمل‌های غذایی هستند که طراحی شده‌اند تا کمبود آهن بدن را جبران کنند. نقش مکمل آهن جایگزینی ذخایر آهن و تقویت تولید و ساخت گلبول‌های قرمز است. این مکمل‌ها در شکل‌های دارویی مختلف و به صورت قرص، کپسول، شربت و … در دسترس هستند.

بهترین زمان مصرف قرص آهن، با معده خالی (یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا) و با فاصله ۲ ساعت از مکمل‌های کلسیم و زینک می‌باشد.

نکته: در صورت ایجاد ناراحتی گوارشی، می‌توان این مکمل را همراه با وعده غذایی مصرف کرد.

نکته: از مصرف مکمل‌های آهن با شیر، کلسیم و آنتی اسیدها، غذاهای پرفیبر یا کافئین خودداری کنید.

برخی از مطالعات مصرف آهن با آب پرتقال یا مکمل ویتامین C را برای کمک به بهبود جذب پیشنهاد کرده‌اند.

بهترین زمان مصرف قرص آهن

 

قرص آهن چه عوارضی دارند؟

استفاده از مکمل آهن ممکن است منجر به برخی عوارض جانبی شود. عوارض متداول مکمل آهن عبارتند از:

 1. مشکلات گوارشی: مصرف مکمل آهن می‌تواند باعث تحریک دستگاه گوارش شود و مشکلاتی مانند ناراحتی معده، تهوع، استفراغ و یبوست ایجاد کند.
 2. طعم فلزی در دهان: استفاده از مکمل آهن ممکن است طعم فلزی در دهان ایجاد کند که برای برخی افراد ناخوشایند است.
 3. تغییر رنگ مدفوع: مصرف مکمل آهن ممکن است باعث تیره شدن رنگ مدفوع شود. این مورد معمولاً بی‌خطر است.
 4. تداخل با داروها: مکمل آهن ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد و جذب آنها را کاهش دهد.
 5. ایجاد مسمومیت: استفاده بیش از حد از مکمل آهن می‌تواند منجر به تجمع آهن در بدن شود. آهن اضافه در ارگان های مختلف بدن ذخیره میشود و میتواند منجر به آسیب به کبد، قلب و … شود. بنابراین، دقت کنید که به توصیه پزشک خود عمل کنید و دوز مکمل را افزایش ندهید.
 6. حساسیت به مکمل آهن: برخی افراد ممکن است به طور خاص به مصرف مکمل آهن حساسیت نشان دهند و علائمی مانند تنگی نفس، سردرد، تپش قلب داشته باشند. اگر این علائم را تجربه می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 7. تداخل با جذب دیگر مواد معدنی: مصرف بیش از حد مکمل آهن می‌تواند با جذب دیگر مواد معدنی مانند کلسیم، روی و مس تداخل کند و منجر به کمبود آنها در بدن شود.

مصرف ایزی آیرون، روشی مناسب برای پیشگیربی و درمان کم خونی فقر‌آهن

 مکمل قرص آهن ایزی آیرون

مشاهده و خرید

مکمل ایزی آیرون به صورت قرص روکش دار است. هر قرص حاوی 145 میلی‌گرم فروس بیس‌گلیسینات است که معادل 28 میلی‌گرم آهن دوظرفیتی می‌باشد. این محصول حاوی آهن با ملح بیس گلیسینات است که نسبت به دیگر فرم‌های آهن جذب بالاتر و عوارض گوارشی کمتری دارد.

منبع:

Iron Supplementation

medscape

Uptodate

 

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +