شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بهترین دمنوش برای پریود شدن

بهترین دمنوش برای پریود شدن

در شرایطی، ممکن است شما پریود را در زمان مقرر تجربه نکنید و تحت شرایطی سیکل قاعدگی شما عقب بیفتد. در صورتی که از داروهای هورمونی ضدبارداری استفاده نکرده باشید و احتمال بارداری در شما نباشد، می‌توانید با استفاده از راهکارهای طبیعی، سیکل قاعدگی را تحریک و پریودی را القا نمایید.

استفاده از دمنوش‌های حاوی گیاه پنج انگشت، زعفران، جعفری، زنجبیل، زردچوبه، سنا، برگ تربچه و چندین دمنوش دیگر می‌تواند به القا و تحریک پریودی شما در صورت عقب‌افتادن، کمک نماید.

در ادامه به همراه شما بهترین دمنوش‌های القا‌کننده‌ی پریودی را بررسی خواهم کرد.

تعریف سیکل قاعدگی و پریود

همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردم، خانم‌های بالغ، هر ماه به علت ریزش دیواره‌ی رحم خود، پریودی را تجربه می‌کنند. این حالت  تا سن 45 الی 55 سالگی ادامه می‌یابد و بعد از آن فرد وارد فاز یائسگی (هنگامی که 12 ماه ازآخرین سیکل پریودی بگذرد) می‌شود و توانایی باروری را از دست خواهد داد؛ هرچند بهتر است تا 12 ماه بعد از آخرین پریودی از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده نمایند. سیکل‌های قاعدگی عموما 28 روز به طول می‌انجامند. البته ممکن است در شرایط خاصی، این سیکل بین 23 تا 35 روز اتفاق بیفتد و پریود بین 3 الی 7 روز طول بکشد. توصیه‌ی من به شما ثبت دقیق تاریخ‌های مربوط به شروع سیکل‌های قاعدگی می‌باشد.

در هنگام پریودی توجه به چند نکته حائز اهمیت می‌باشد:

 • تاریخ اتمام پریود: طول پریودی شما چقدر است؟ در ماه‌های بعدی، طولانی‌تر از زمان معمول است یا کوتاه‌تر؟
 • میزان خونریزی: آیا خونریزی در طی پریود سبک است یا سنگین؟ آیا لخته‌ای مشاهده شده است یا خیر؟
 • تغییرات خونریزی: آیا بین سیکل‌های قاعدگی، خونریزی تجربه می‌کنید؟
 • احساس درد: آیا در زمان پریودی دردی احساس می‌کنید؟ آیا این دردها غیرمعمول و شدید است؟
 • تغییرات دیگر: آیا در هنگام پریودی یا قبل آن، تغییراتی در رفتار و وضعیت روان مشاهده کردید؟ چه تغییرات جدیدی مشاهده کردید؟

علل تاخیر در پریود

در صورت به تعویق‌افتادن پریود، چندین توضیح برای آن ممکن است وجود داشته باشد:

 1. استرس
 2. سندرم تخمدان پلی کیستیک
 3. استفاده از داروهای ضدبارداری
 4. ابتلا به دیابت یا سلیاک
 5. تغییرات وزن ناگهانی
 6. مشکلات تیروئیدی
 7. انجام ورزش سنگین
 8. بارداری
 9. ابتلا به یائسگی

در صورتی که تا سن 16 سالگی پریود نشدید یا در مدت 3 دوره، سیکل قاعدگی را تجربه نکردید، ممکن است شما به آمنوره‌ی (فقدان قاعدگی) اولیه مبتلا باشید. همچنین علت آمنوره‌ی ثانویه (که به دلیل مشکلات هورمونی یا ژنتیکی نباشد)، احتمالا بارداری می‌باشد. در صورتی که شما احتمال بارداری را می‌دهید، به هیچ عنوان در پی القای پریودی خود نباشید.

بهترین دمنوش برای پریود شدن

دمنوش‌های موثر در القای پریودی

1- دمنوش گیاه پنج انگشت

پنج انگشت گیاهی بومی مناطق مدیترانه و جنوب اروپا می‌باشد که از زمان‌های بسیار دور برای درمان و کنترل بسیاری از اختلالات مربوط به خانم‌ها در یونان باستان مورد استفاده قرار می‌گرفت. گیاه پنج انگشت به دلیل اثرات تنظیم‌کننده برروی هورمون‌ها، می‌تواند در تنظیم سیکل قاعدگی شما بسیار مفید باشد. همچنین این گیاه خواص آنتی‌اکسیدانی، ضد میکروبی و ضدالتهابی قوی دارد.

2- دمنوش زعفران

زعفران ملقب به طلای قرمز، دارای خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی بسیار قوی می‌باشد. در کنار آن، زعفران دارای خواص ضددردی، ضد افسردگی، ضدکرامپ و بهبوددهنده‌ی بسیاری از مشکلات مربوط به خانم‌هاست. بر طبق مطالعات انجام‌گرفته و با استناد به طب سنتی، زعفران تحریک‌کننده‌ی شروع پریودی و رفع‌کننده‌ی اختلال آمنوره می‌باشد. همچنین زعفران در کاهش دردهای پریودی موثر است.

3- دمنوش جعفری

جعفری به علت داشتن ترکیباتی به اسم آپیول و میریستین، به عنوان محرک انقباضات رحمی می‌باشد. در واقع دمنوش جعفری با قدمت زیادی در دنیا، به عنوان درمانی برای پریود عقب افتاده استفاده می‌شود.

4- دمنوش زنجبیل

مصرف چای یا دمنوش زنجبیل می‌تواند در القای شروع پریودی موثر باشد. در واقع در دوزهای بالا، زنجبیل قادر به القای انقباضات رحمی می‌باشد. شما می‌توانید یک اسلایس 2 یا 3 سانتی‌متری از ریشه‌ی زنجبیل را در یک فنجان آب داغ بریزید و 5 الی 10 دقیقه بگذارید تا خیس بخورد. شما می‌توانید از این نوشیدنی 2 تا 3 بار درروز استفاده نمایید.

5- دمنوش سنا

سنا گیاهی است که خاصیت ملینی دارد؛ اما بر طبق مطالعات، سنا در القای انقباضات رحمی نیز موثر است. درواقع سنا حاوی ترکیباتی است که ماهیچه‌ی صاف روده و رحم را تحریک و منقبض می‌کند. با استناد به این اثر، چای یا دمنوش سنا می‌تواند در القای پریودی موثر باشد. شما می‌توانید نصف یک قاشق چای‌خوری برگ سنا را به مدت 5 الی 10 دقیقه در یک فنجان آب داغ بخیسانید. شما می‌توانید دو یا سه بار در روز از این نوشیدنی استفاده نمایید. نکته‌ی قابل‌توجه این هست که نباید بیشتر از 3 روز از آن استفاده کنید و تجربه‌ی اثرات ملینی نیز طبیعی است.

6- دمنوش برگ تربچه

بر طبق مطالعات انجام‌گرفته، مصرف دمنوش برگ تربچه به دلیل وجود ساپونین‌ها و آلکالوئیدهای موجود در آن، منجر به تحریک رحم و القای پریودی می‌شود. در واقع این مواد، منجر به القای انقباضات ماهیچه‌های صاف در رحم می‌شود. شما می‌توانید تعداد 5 یا 6 برگ تربچه با 150 میلی‌لیتر آب مخلوط کنید تا یک ترکیب یکدست شود. سپس با یک الک صاف کنید و روزانه 2 تا 3 فنجان مصرف نمایید. برگ تربچه همچنین حاوی ویتامین C و ترکیبات آنتی‌اکسیدانی می‌باشد که به حفظ سلامت شما کمک می‌کند.

7- دمنوش پونه کوهی

پونه کوهی گیاهی است که در بسیاری از فرهنگ‌ها برای افزایش جریان خون به سمت رحم و القای انقباضات آن مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در بعضی مواقع برای زایمان راحت‌تر نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت. با توجه به موارد گفته‌شده، استفاده از دمنوش پونه کوهی، می‌تواند در القای پریودی موثر باشد. شما می‌توانید یک قاشق سوپ‌خوری از این گیاه را داخل 1 فنجان آب داغ بخیسانید و بگذارید تا خنک شود. سپس صاف نمایید و روزانه 2 الی 3 بار بنوشید.

8- دمنوش بر پایه‌ی زردچوبه

بر طبق مطالعات انجام گرفته بر روی خانم‌هایی که سندروم پلی‌کیستیک تخمدان داشتند و مشکلات مربوط به تعویق پریودی را تجربه می‌کردند، مصرف زردچوبه منجر به کاهش علائم تاخیر در پریود و همچنین کنترل قندخون ناشتای آنان شد. همچنین زردچوبه با توجه به داشتن خواص مشابه استروژن، در تنظیم سیکل قاعدگی موثر است.

9- دمنوش‌های دارچین و بابونه

دارچین و بابونه هردو به دلیل داشتن خواص تحریک‌کنندگی رحم، می‌توانند در القای پریودی موثر باشند. همچنین دارچین در تنظیم سیکل قاعدگی و کاهش دردهای پریودی نیز موثر است. شما می‌توانید کمی عسل یا لیمو را در کنار آن استفاده نمایید.

چه کسانی نباید از این دمنوش‌ها استفاده نمایند؟

کسانی که احتمال بارداری می‌دهند، به علت القای خطرات جدی بر جنین، نباید از دمنوش‌های ذکرشده استفاده نمایند. همچنین به علت داشتن اثرات ملینی که دررابطه با برخی دمنوش‌ها ذکر شد، کودکان یا افراد با سنین بالاتر، می‌بایست با مشورت پزشک استفاده نمایند.

بهترین دمنوش برای پریود شدن

چه هنگام به پزشک مراجعه کنیم؟

معمولا همه‌ی خانم‌ها در طول عمر خود، یک بار تاخیر در پریود را تجربه خواهند کرد. در بیشتر مواقع به علت تغییرات هورمونی این اتفاق رخ می‌دهد و قابل‌حل است. اما در صورتی که تاخیر پریود شما بیش از 1 هفته به طول انجامید و دردها و کرامپ‌های شدیدی تجربه کردید، حتما به متخصص زنان مراجعه فرمایید.

جمع‌بندی

در یک خلاصه، من به شما توصیه می‌کنم در صورتی که حداقل 1 هفته از پریودی شما گذشت و آن را تجربه نکردید، می‌توانید از دمنوش‌های حاوی گیاه پنج انگشت، دمنوش زعفران، دمنوش جعفری، دمنوش زنجبیل، دمنوش سنا، دمنوش برگ تربچه، دمنوش پونه کوهی، دمنوش دارچین و بابونه به میزان مناسب استفاده نمایید تا با تحریک رحم و سایر مکانیسم‌های القاکننده‌ی قاعدگی، پریود شوید. اگر شما احتمال بارداری می‌دهید از این دمنوش‌ها استفاده نکنید. همچنین در کودکان یا در افراد با سن بالاتر، با مشورت پزشک مصرف نمایید.

آگنومان

خرید

منابع

Teas to Induce Period: 4 Natural Herbal Recipes – Tua Saúde (tuasaude.com)

Menstrual cycle: What’s normal, what’s not – Mayo Clinic

How to Induce a Period: 13 Natural Methods and Myths (greatist.com)

Traditional Medicinal Uses, Phytochemistry, Biological Properties, and Health Applications of Vitex sp. – PMC (nih.gov)

The effect of Curcumin on metabolic parameters and androgen level in women with polycystic ovary syndrome: a randomized controlled trial – PubMed (nih.gov)

How to Regulate Periods: 20 Home Remedies, Natural Options, More (healthline.com)

Efficacy of Saffron (Crocus sativus L.) in Premenstrual Syndrome, Labor, Childbirth, and Menopause: A Systematic Review of Clinical Trials | Modern Care Journal | Full Text (brieflands.com)

دکتر صدف حدادیان
دکتر صدف عبدیان

من دکتر صدف عبدیان فارغ التحصیل داروسازی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هستم. در طول تحصیلم چندین مقاله ی ISI در زمینه‌ی اثرات داروهای گیاهی بر روی بیماری عصبی چاپ کردم و هم اکنون به عنوان مدیر مدیکال و تحقیق و توسعه در شرکت سمانیک سلامت گستر مشغول هستم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +