شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آیا پوکی استخوان درد دارد؟

دسته بندی :استخوان و دندان, مکمل و ویتامین ۱۰ تیر ۱۴۰۳ دکتر صدف عبدیان 563 مشاهده
آیا پوکی استخوان درد دارد؟

پوکی استخوان به خودی‌خود دردناک نیست اما از آن‌جایی که می‌تواند به شکستگی استخوان ختم شود، می‌تواند منجر به ایجاد درد طولانی‌مدت و مزمن در شما شود. تقریبا 50 درصد از خانم‌ها و 25 درصد از آقایان در طول عمر خود، به دلیل پوکی استخوان دچار شکستگی‌های استخوانی می‌شوند. بنابراین اطلاع از این اختلال، آگاهی از علائم و روش‌های پیشگیری، برای شما بسیار مهم خواهد بود. داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، استامینوفن و در موارد شدید، داروهای اپیوئیدی، در کاهش درد در شما اثرگذارند.

بهترین مکمل برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان و افزایش تراکم آن، کالمگ است. کالمگ مکملی حاوی پتاسیم و منیزیم در فرم سیترات به میزان 1250 میلیگرم منیزیم سیترات و 730 میلیگرم پتاسیم سیترات در دو کپسول است. شما می‌توانید در برنامه پیشگیری از پوکی استخوان، روزانه 2 عدد کپسول کالمگ را بعد از وعده غذایی و با یک لیوان آب به مدت مصرف نمایید.

پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان، یکی از اختلالات استخوانی است که باعث تغییر ساختار و استحکام استخوان‌ها می‌شود. در این حالت عموما کاهش فسفر و کلسیم استخوان را شاهد هستیم. همچنین کاهش پتاسیم بدن، منجر به افزایش دفع کلسیم می‌شود که در افزایش احتمال ابتلا به پوکی استخوان اثرگذار است. به تدریج با افزایش سن، منیزیم بیشتری از بدن دفع می‌شود و این اتفاق، بر کاهش استحکام استخوان‌های شما اثرگذار است. همچنین منیزیم در تنظیم میزان هورمون پاراتیروئیدی و فرم فعال ویتامین D در کنار کنترل فعالیت سلول‌های استخوان‌ساز نقش دارد. شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان، اثر بسیار زیادی بر کاهش کیفیت زندگی، افزایش ناتوانی‌های جسمی و ریسک مرگ و میر در شما دارد. تنها 33 درصد از خانم‌هایی که دچار شکستگی لگن می‌شوند، می‌توانند بهبود پیدا کنند. هرچند مرگ و میر در مردانی که دچار شکستگی لگن می‌شوند، دو برابر خانم‌هاست.

علت ایجاد پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان اولیه، با روند پیری و کاهش هورمون‌های جنسی شروع می‌شود. این در حالی است که پوکی استخوان ثانویه، در اثر ابتلا به برخی بیماری‌ها یا مصرف داروها اتفاق می‌افتد. مردان بیشتر از زنان دچار پوکی استخوان ثانویه می‌شوند. رایج‌ترین داروهایی که منجر به پوکی استخوان می‌شوند، داروهای ضد صرع و گلوکوکورتیکوئیدها، مثل پردنیزولون، دگزامتازون، بودزوناید و … هستند. همچنین داروهای شیمی‌درمانی، مهارکننده‌های پمپ پروتونی مثل امپرازول و داروهای ضد دیابت تیازولیدینی مثل پیوگلیتازون، مشکوک به ایجاد پوکی استخوان ثانویه هستند.

بیماری‌هایی که می‌توانند منجر به ایجاد پوکی استخوان شوند شامل: پرکاری تیروئید و پاراتیروئید، سوءجذب مواد غذایی، درمان بیش از اندازه کم‌کاری تیروئید، نارسایی مزمن کلیه، تجربه آمنوره (عدم‌خون‌ریزی) ثانویه برای بیش از یکسال (مثل هورمون‌درمانی‌های بدون استروژن، کاهش وزن ناگهانی و ورزش‌کردن به شکل شدید و بیش از حد) نیز ریسک ابتلا به پوکی استخوان ثانویه را بالا می‌برد.

چه عواملی ریسک ابتلا به پوکی استخوان را بالا می‌برد؟

 • افزایش سن
 • یائسگی زودرس
 • شاخص توده بدنی پایین
 • سیگارکشیدن
 • مصرف الکل
 • سابقه استفاده از داروهای کورتونی
 • خانم‌بودن
 • سابقه داشتن شکستگی
 • فعالیت کم بدنی
 • آسیب‌های نخاعی که بر سطح تحرک شما اثرگذارند، خصوصا در دو هفته اول، منجر به کاهش سریع تراکم استخوان می‌شوند.

Osteoporosis

آیا پوکی استخوان درد دارد؟

درواقع درد ناشی از پوکی استخوان، از نظر شدت متفاوت است و به علت دقیق آن بستگی دارد. به طور معمول، شکستگی‌ها علت ایجاد درد در پوکی استخوان هستند اما برخی داروها نیز در ایجاد این درد اثرگذارند. پس پوکی استخوان به خودی خود دردناک نیست اما برخی شکستگی‌ها می‌توانند منجر به ایجاد درد در شما شوند. رایج‌ترین این شکستگی‌ها شامل موارد ذیل است:

 • شکستگی‌ها استرسی: شکستگی‌های استرسی، درواقع یک شکستگی کوچک در استخوان است که اغلب به دلیل تحرک مداوم رخ می‌دهد. درواقع استفاده بیش از حد از بعضی ماهیچه‌ها و فشار بیش از حد بر آن‌ها، منجر به ایجاد یک نیرو به استخوان‌های مجاور می‌شود که گذر زمان، ممکن است به ایجاد شکستگی و ترک‌خوردن استخوان‌ها شود. این شکستگی‌های استرسی، در افراد مبتلا به پوکی استخوان بیشتر احتمال رخ‌دادن دارد.
 • شکستگی‌های فشاری: شکستگی‌های فشاری زمانی اتفاق می‌افتد مهره‌های ستون فقرات ضعیف شده و در هم فرو روند. این نوع شکستگی، می‌تواند منجر به ایجاد کمردرد و قوز در پشت کمر می‌شود که می‌تواند باعث ایحاد درد و محدودیت حرکت، کوتاهی قد در شما شود.
 • ریزشکستگی‌های ترابکولار: ترابکولار، بافت استخوانی متخلخل و اسفنجی داخل استخوانیست که مغز را احاطه کرده است. شکستگی‌های کوچک در این استخوان، در افراد مبتلا به پوکی استخوان شایع‌تر است.
 • برخی داروها که برای درمان پوکی استخوان به کار می‌روند، ممکن است عوارض جانبی مثل درد ماهیچه، استخوان و مفصل را برای شما به وجود آورند. این داروها شامل: بیس‌فسفونات‌ها (مثل آلندرونیت)، داروهای بیولوژیک مثل دنوزومب و … می‎‌باشند.

چگونه درد ناشی از پوکی استخوان را تکسین دهیم؟

براساس آمار بدست‌آمده، درد ناشی از پوکی و شکستگی‌های استخوانی، اغلب بین 4 الی 6 هفته ازبین می‌روند. برخی داروها میتوانند در کاهش درد  شما موثر باشند.

داروهای موثر در کاهش درد پوکی استخوان شما می‌توانند شامل داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی، استامینوفن و در موارد متوسط تا شدید درد، داروهای اپیوئیدی در کنار داروهای قبل باشد.

بهترین مکمل برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان چیست؟

مکمل کالمگ بهترین مکمل برای جلوگیری و درمان پوکی استخوان در شماست. کالمگ مکملی حاوی پتاسیم و منیزیم در فرم سیترات می‌باشد که هر دو کپسول آن، حاوی 1250 میلیگرم منیزیم سیترات و 730 میلیگرم پتاسیم سیترات است. شما می‌توانید روزانه 2 عدد کپسول کالمگ را بعد از وعده‌های غذایی ناهار و شام، با یک لیوان آب میل کنید.

کالمگ سیترات | مکمل حاوی پتاسیم و منیزیم به شکل سیترات

خرید

کالمگ چگونه در پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان نقش دارد؟

پتاسیم و منیزیم به کار رفته در کالمگ، هردو در ساختار بافت استخوانی حضور دارند و در افزایش استحکام استخوان نقش مثبتی ایفا می‌کنند. در مواردی که پتاسیم کاهش می‌یابد، دفع کلسیم از بدن افزایش پیدا می‌کند که این اتفاق در افزایش احتمال ایجا پوکی استخوان در شما اثرگذار است. درواقع مصرف پتاسیم، از دفع کلسیم خصوصا با افزایش سن، جلوگیری می‌کند و در افزایش استحکام استخوان‌های شما نقش ایفا می‌کند.

منیزیم نیز در بهبود عملکرد سلول‌های سازنده استخوان و تنظیم میزان هورمون پاراتیروئیدی و فرم فعال ویتامین D نقش دارد. درواقع کاهش سطح منیزیم با افزایش سن، خصوصا در خانم‌ها، می‌تواند ریسک ابتلا به پوکی استخوان را بالا ببرد.

منابع

The association of potassium intake with bone mineral density and the prevalence of osteoporosis among older Korean adults – PMC (nih.gov)

Osteoporosis – StatPearls – NCBI Bookshelf (nih.gov)

Magnesium – Health Professional Fact Sheet (nih.gov)

دکتر صدف حدادیان
دکتر صدف عبدیان

من دکتر صدف عبدیان فارغ التحصیل داروسازی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هستم. در طول تحصیلم چندین مقاله ی ISI در زمینه‌ی اثرات داروهای گیاهی بر روی بیماری عصبی چاپ کردم و هم اکنون به عنوان مدیر مدیکال و تحقیق و توسعه در شرکت سمانیک سلامت گستر مشغول هستم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +