شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

چه ویتامینی باعث کوچک شدن شکم می شود؟

دسته بندی :مکمل و ویتامین, کاهش وزن ۹ خرداد ۱۴۰۳ دکتر فاطمه موسوی 1063 مشاهده
چه ویتامینی باعث کوچک شدن شکم می شود؟

برخی ویتامین‌ها و مکمل‌ها می‌توانند به کاهش وزن و کاهش چربی کل بدن و شکم کمک کنند و به عبارتی باعث کوچک شدن شکم شما شوند. این مکمل‌ها و ویتامین‌ها عبارتند از: اسلیمان، لیپومان، ویتامین D، ویتامین B، ویتامین C، ویتامین E، ویتامین A، اسیدهای چرب امگا 3 و منیزیم

در حالی که هیچ ویتامینی به تنهایی نمی‌تواند به طور مستقیم باعث کاهش قابل توجه چربی شکم شود، برخی ویتامین‌ها نقش مهمی در متابولیسم، اکسیداسیون چربی و مدیریت کلی وزن دارند. در این مقاله به معرفی مکمل‌ها و ویتامین‌هایی که می‌توانند به کاهش وزن و به طور غیرمستقیم کاهش چربی شکم کمک کنند پرداخته‌ام. با من همراه باشید.

چه ویتامین هایی باعث کوچک شدن شکم می‌شود؟

در ادامه به بررسی انواع ویتامین‌هایی که به کاهش وزن و دور شکم کمک می‌کنند می‌پردازم:

1- اسلیمان

هر کپسول اسلیمان حاوی ۴۰۰ میلی گرم عصاره دانه گیاه قهوه سبز ( با نام علمی Coffea Arabica ) و ۵ میلی گرم عصاره میوه فلفل سیاه ( با نام علمی Piper Nigrum ) است. اسلیمان یک مکمل چربی سوز به شمار می‌آید و همچنین می‌تواند تا حدودی باعث کاهش اشتها نیز شود. بنابراین به کاهش وزن و کوچک شدن شکم کمک قابل توجهی میکند.

در یک متاآنالیز که نتایج چندین مطالعه بالینی روی تاثیر قهوه سبز بر کاهش وزن را بررسی کرده بود مشخص شد که مصرف طولانی مدت (بیش از ۸ هفته) قهوه سبز منجر به کاهش معناداری در وزن، شاخص توده بدنی و اندازه دور شکم می‌شود.

مطالعات دیگری که بر روی فلفل سیاه انجام شده است نشان داده است که ماده موثره آن به نام پیپرین میتواند در بهبود حساسیت به انسولین و هورمون لپتین (هورمون سیری) موثر باشد و در نتیجه با کاهش اشتها و نیز افزایش متابولیسم به روند کاهش وزن کمک کنند.

مکمل اسلیمان

خرید

2- لیپومان

هر کپسول لیپومان حاوی ۶۰۰ میلی گرم عصاره خشک برگ کنگر فرنگی است. این مکمل میتواند در تنظیم سطح کلسترول، کمک به هضم غذا و تنظیم سوخت و ساز بدن به شما کمک کند و در نتیجه در روند کاهش وزن موثر باشد.

تحقیقات متعدد درباره گیاه کنگر فرنگی، اثربخشی آن در مشکلات کبدی و کیسه صفرا و همچنین کاهش اشتها را مورد تایید قرار داده‌اند.

لیپومان

خرید

3- ویتامین D

ویتامین D به بهبود حساسیت به انسولین کمک می‌کند. انسولین هورمونی است که سطح قند خون را تنظیم می‌کند. حساسیت بهتر به انسولین به این معنی است که بدن شما به جای ذخیره گلوکز به عنوان چربی، از آن برای تولید انرژی استفاده می‌کند.

از طرف دیگر، سطوح پایین ویتامین D با افزایش تجمع چربی مرتبط است. این مسئله به این دلیل است که گیرنده‌های ویتامین D در سلول‌های چربی یافت می‌شوند و در تنظیم ذخیره و آزادسازی چربی نقش دارند.

منابع ویتامین D عبارتند از:

 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: پوست وقتی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد ویتامین D سنتز می‌کند.
 • منابع غذایی: ماهی چرب مثل سالمون، زرده تخم مرغ، شیر غنی شده و غلات.
 • مکمل‌ها: مکمل های ویتامین D3 می‌توانند به حفظ سطوح کافی این ویتامین کمک کنند، به خصوص در مناطقی که نور خورشید محدود است.

4- ویتامین B (به خصوص B6 و B12)

ویتامین‌های گروه B برای تبدیل انواع مواد غذایی شامل کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها به انرژی ضروری هستند.

ویتامین‌های گروه B از فرایندهای متابولیک مختلفی پشتیبانی می‌کنند که برای حفظ وزن سالم بسیار مهم هستند. به عنوان مثال، B6 به متابولیسم اسیدهای آمینه کمک می‌کند، در حالی که B12 برای تشکیل گلبول‌های قرمز خون و تولید انرژی، حیاتی است.

منابع غنی از این ویتامین‌ها عبارتند از:

 • B6: مرغ، ماهی، سیب زمینی، نخود، موز
 • B12: گوشت، محصولات لبنی، تخم مرغ

ویتامین B کمپلکس

5- ویتامین C

ویتامین C برای سنتز کارنیتین ضروری است؛ ترکیبی که اسیدهای چرب را به داخل میتوکندری می‌برد تا در آنجا برای تولید انرژی سوزانده شوند.

این ویتامین با دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی، به کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب کمک می‌کند، که می‌تواند به مدیریت وزن سالم‌تر کمک کند.

منابع غنی از ویتامین C عبارتند از:

 • مرکبات: پرتقال، گریپ فروت، لیمو
 • سبزیجات: فلفل دلمه ای، کلم بروکلی

6- ویتامین E

ویتامین E یک آنتی اکسیدان است و از سلول‌های بدن در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت کرده و التهاب را کاهش می‌دهد. التهاب مزمن با افزایش وزن و مشکل در کاهش وزن مرتبط است.

ویتامین E با حمایت از سیستم ایمنی به حفظ سلامت کلی بدن کمک می‌کند که برای حفظ وزن سالم مفید است.

منابع غنی از این ویتامین عبارتند از :

 • آجیل و دانه‌ها: بادام، تخمه آفتابگردان
 • روغن‌های گیاهی: روغن آفتابگردان
 • سبزی‌های برگدار: اسفناج، چغندر سوئیسی

ویتامین e

7- ویتامین A

ویتامین A برای تولید هورمون‌های تیروئید که متابولیسم را تنظیم می‌کنند ضروری است. عملکرد خوب تیروئید می‌تواند به حفظ وزن سالم کمک کند.

این ویتامین همچنین از رشد و تمایز سلولی حمایت می‌کند که می‌تواند به سلامت کلی و عملکرد متابولیک بهتر کمک کند.

منابع غنی از این ویتامین عبارتند از:

 • سبزیجات: سیب زمینی شیرین، هویج، کدو تنبل
 • منابع حیوانی: جگر، لبنیات، تخم مرغ

ویتامین A

8- اسیدهای چرب امگا 3

امگا 3 التهاب را کاهش می‌دهد، که می‌تواند به جلوگیری از افزایش وزن و بهبود سلامت متابولیک کمک کند. امگا 3 همچنین در متابولیسم چربی‌ها نقش دارد و می‌تواند به کاهش ذخایر چربی کمک کنند.

منابع غنی از امگا 3 عبارتند از:

 • ماهی‌های چرب: سالمون، ساردین
 • منابع گیاهی: دانه کتان، دانه چیا، گردو

امگا3

9- منیزیم

منیزیم در صدها واکنش بیوشیمیایی، از جمله واکنش‌هایی که از غذا انرژی تولید می‌کنند، نقش دارد. همچنین در متابولیسم گلوکز نقش کلیدی داشته، به تنظیم سطح قند خون کمک می‌کند و در نتیجه می‌تواند از تجمع چربی جلوگیری کند.

منابع غنی از منیزیم عبارتند از:

 • آجیل و دانه‌ها: بادام، بادام هندی.
 • غلات کامل: برنج قهوه ای، کینوا.
 • سبزیجات برگدار: اسفناج، کلم پیچ.

نکات تکمیلی

برای کاهش وزن و چربی سوزی، مصرف مکمل‌ها به تنهایی کافی نیست و لازم است سبک زندگی خود را اصلاح کنید. برخی از نکاتی که توصیه میکنم در نظر بگیرید عبارتند از :

 • رژیم غذایی متعادل: روی یک رژیم غذایی غنی از غذاهای کامل تمرکز کنید که به طور طبیعی انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین کند. رژیم غذایی شما باید شامل انواع میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین‌های بدون چربی، غلات کامل، و چربی‌های سالم باشد.
 • ورزش منظم: تمرینات هوازی (کاردیو) و بی هوازی (تمرینات قدرتی) را برای افزایش کالری سوزی و عضله سازی که سرعت متابولیسم را افزایش می‌دهد، ترکیب کنید.
 • خواب کافی: ۷ تا ۹ ساعت خواب با کیفیت در شب داشته باشید. خواب ضعیف هورمون‌هایی را که اشتها و متابولیسم را تنظیم می‌کنند مختل می‌کند و کاهش وزن را سخت‌تر می‌کند.
 • مدیریت استرس: در فعالیت‌هایی شرکت کنید که استرس شما را کاهش می‌دهند، مانند یوگا و مدیتیشن. استرس مزمن باعث افزایش سطح کورتیزول می‌شود که می‌تواند ذخیره چربی در ناحیه شکم را افزایش دهد.

جمع‌بندی

مصرف برخی مکمل‌ها و ویتامین‌ها در کنار رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی علاوه بر کمک به روند کاهش وزن، میتواند از عملکردهای حیاتی بدن که به متابولیسم، تولید انرژی و سلامت کلی بدن کمک می‌کنند، پشتیبانی کنند. با اطمینان از دریافت کافی این ویتامین ها و مواد مغذی از طریق یک رژیم غذایی متعادل و در نظر گرفتن مکمل‌های مورد نیاز می‌توانید وزن خود را مدیریت کرده و چربی‌های کل بدن به ویژه ناحیه شکم را کاهش دهید.

منابع

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/vitamins-to-boost-metabolism#_noHeaderPrefixedContent

https://www.medicinenet.com/what_vitamins_best_weight_loss_losing_belly_fat/article.htm

https://www.healthline.com/nutrition/20-tips-to-lose-belly-fat#1.-Eat-plenty-of-soluble-fiber

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +