شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

ویتامین D چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

دسته بندی :کاهش وزن, مکمل و ویتامین ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ دکتر فاطمه موسوی 658 مشاهده
ویتامین D چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

ویتامین D می‌تواند با کاهش ذخیره سازی چربی و جلوگیری از تشکیل سلول‌های چربی جدید، همچنین با افزایش سطح سروتونین، تستوسترون و بهبود مقاومت به انسولین به کاهش وزن کمک کند.

ویتامین D چیست؟

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که می‌توانید آن را از برخی غذاها یا مکمل‌های غنی از ویتامین D دریافت کنید. بدن شما همچنین می‌تواند از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید این ویتامین را بسازد. ویتامین D برای حفظ سلامت و استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها، سالم نگه داشتن سیستم ایمنی بدن و تسهیل جذب کلسیم و فسفر ضروری است.

از آنجایی که ویتامین D به طور طبیعی در بسیاری از غذاها یافت نمی‌شود، اکثر پزشکان روزانه حداقل ۵ تا ۳۰ دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا مصرف مکمل برای تامین این ویتامین را توصیه میکنند. مقدار توصیه شده این ویتامین حداقل ۶۰۰ واحد در روز است.

متاسفانه، نزدیک به ۵۰ درصد از مردم در سراسر جهان به کمبود ویتامین D مبتلا هستند. افرادی که بیشتر در معرض خطر کمبود این ویتامین هستند عبارتند از:

 • افراد مسن
 • شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند
 • افراد با پوست تیره
 • افرادی که کمتر در معرض نور آفتاب هستند
 • افراد چاق و دارای اضافه وزن

مطالعات نشان داده‌اند که چاقی یکی دیگر از عوامل خطر برای کمبود ویتامین D است. جالب توجه است، برخی شواهد نشان می‌دهد که دریافت ویتامین D کافی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

سطوح بالاتر ویتامین D ممکن است به کاهش وزن کمک کند

برخی شواهد نشان می‌دهند که دریافت ویتامین D کافی می‌تواند روند کاهش وزن و کاهش چربی بدن را تسهیل کند.

یک مطالعه روی ۲۱۸ زن دارای اضافه وزن و چاقی در یک دوره یک ساله انجام شد. همه آنها تحت یک رژیم غذایی با کالری محدود و تمرین ورزشی روتین قرار گرفتند. نیمی از شرکت کنندگان مکمل ویتامین D و نیمی دیگر دارونما دریافت کردند. در پایان این مطالعه، محققان دریافتند زنانی که ویتامین D مورد نیاز خود را از طریق مکمل دریافت نمودند، کاهش وزن بیشتری را تجربه کردند و به طور متوسط ۳/۲ کیلوگرم بیشتر از زنانی که سطح ویتامین D کافی نداشتند، وزن کم کردند.

دریافت مقادیر کافی ویتامین D ممکن است باعث کاهش وزن، کاهش چربی بدن و جلوگیری از افزایش وزن شود.

ویتامین D چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

ویتامین D چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

چندین نظریه سعی در توضیح اثرات ویتامین D بر کاهش وزن دارند. مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین D به طور بالقوه می‌تواند تشکیل سلول‌های چربی جدید را در بدن کاهش دهد. همچنین می‌تواند ذخیره سلول‌های چربی را سرکوب کند و به طور موثر تجمع چربی را کاهش دهد.

ویتامین D از طریق چندین مکانیسم به طور غیر مستقیم به کاهش وزن کمک می‌‎کند:

 1. تنظیم هورمون‌ها: ویتامین D ممکن است به تنظیم هورمون های دخیل در کنترل اشتها و متابولیسم، مانند لپتین و انسولین کمک کند. سطح متعادل این هورمون‌ها می‌تواند به کنترل و کاهش وزن کمک کند.
 2. بهبود عملکرد عضلانی: سطوح کافی ویتامین D برای عملکرد و قدرت بهینه عضلات ضروری است. ساختن و حفظ توده عضلانی می‌تواند متابولیسم و مصرف کالری را افزایش دهد و به طور بالقوه به تلاش‌های شما برای کاهش وزن کمک کند.
 3. بهبود خلق و خو و افزایش انرژی: ویتامین D در تولید سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی مرتبط با تنظیم خلق، نقش دارد. حفظ سطوح کافی ویتامین D ممکن است به بهبود خلق و خو و خستگی کمک کند، که می‌تواند بر انگیزه شما برای فعالیت بدنی و پایبندی به برنامه کاهش وزن تأثیر بگذارد.
 4. کاهش التهاب: ویتامین D دارای خواص ضد التهابی است و التهاب مزمن با چاقی و اختلالات متابولیک مرتبط است. با کاهش التهاب، ویتامین D ممکن است از سلامت کلی متابولیک و مدیریت وزن حمایت کند.
 5. افزایش حساسیت به انسولین: برخی تحقیقات نشان می‌دهد که سطوح کافی ویتامین D ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد، که برای تنظیم میزان گلوکز خون مهم است. افزایش حساسیت به انسولین می‌تواند به جلوگیری از مقاومت به انسولین که یک عامل خطر برای چاقی و دیابت نوع ۲ است کمک کند.
 6. افزایش سطح تستوسترون: در نهایت، سطوح بالاتر ویتامین D ممکن است با سطوح بالاتر تستوسترون همراه باشد که می‌تواند باعث کاهش وزن شود. چندین مطالعه نشان داده‌اند که سطوح بالاتر تستوسترون می‌تواند چربی بدن را کاهش دهد و به کاهش وزن طولانی مدت کمک کند. این کار را با افزایش متابولیسم بدن انجام می‌دهد و باعث می‌شود بعد از غذا کالری بیشتری سوزانده شود. همچنین می‌تواند از تشکیل سلول‌های چربی جدید در بدن جلوگیری کند.

افراد دارای اضافه وزن سطح ویتامین D پایین‌تری دارند. مطالعات نشان می‌دهند که شاخص توده بدنی بالاتر و درصد بالاتر چربی بدن با سطوح پایین‌تر ویتامین D خون مرتبط است.

چندین فضیه مختلف در مورد رابطه بین سطوح پایین ویتامین D و چاقی وجود دارد:

 • یک فرضیه ادعا می‌کند که احتمالا افراد چاق غذاهای غنی از ویتامین D کمتری مصرف می‌کنند و به همین دلیل دچار کمبود این ویتامین هستند.
 • فرضیه دیگر به تفاوت‌های رفتاری اشاره می‌کند و خاطرنشان می‌کند که افراد چاق ممکن است لباس‌های پوشیده‌تری را ترجیح دهند، بنابراین پوست بدن آنها کمتر در معرض نور خورشید قرار میگیرد و در نتیجه ویتامین D زیادی از خورشید جذب نمی‌کنند.
 • فرضیه سوم که منطقی‌تر به نظر میرسد ذکر میکند که سطح آنزیم‌های خاصی که برای تبدیل ویتامین D به شکل فعال آن مورد نیاز است، بین افراد چاق و غیر چاق متفاوت است.
 • فرضیه چهارم که توسط مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲ ارائه شد بیان میکند که نیاز شما به ویتامین D به وزن بدن شما بستگی دارد، به این معنی که افراد چاق برای رسیدن به همان سطوح خونی بیش از افراد با وزن طبیعی به ویتامین D نیاز دارند. این فرضیه می‌تواند توضیح دهد که چرا افراد چاق بیشتر در معرض کمبود این ویتامین هستند.

روزانه به چه میزان ویتامین D نیاز دارید؟

توصیه می شود که بزرگسالان ۱۹ تا ۷۰ ساله، حداقل ۶۰۰ واحد ویتامین D در روز دریافت کنند. با این حال، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که میزان مصرف ویتامین D باید بر اساس وزن بدن در دوزهای ۷۰ الی ۸۰ واحد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز باشد.

جمع بندی

همانطور که در این مقاله گفتم یک رابطه پیچیده بین وضعیت ویتامین D و وزن بدن وجود دارد. دریافت ویتامین D کافی می‌تواند سطح هورمون‌های شما را کنترل کند و در نتیجه به کاهش وزن و کاهش چربی بدن کمک کند. کاهش وزن نیز به نوبه خود می‌تواند سطح ویتامین D را افزایش دهد و به شما کمک کند تا از فواید دیگر آن مانند حفظ سلامت استخوان و دندان و محافظت در برابر بیماری‌ها بهره مند شوید.

اگر به میزان کافی در معرض نور خورشید نیستید یا در خطر کمبود ویتامین D هستید، توصیه میکنم حتما از مکمل‌های ویتامین D استفاده کنید. مکمل ویتامین D ممکن است به کنترل وزن شما کمک کند و سلامت کلی شما را نیز ارتقا ببخشد.

منبع

Can Vitamin D Help You Lose Weight?

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +