شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

عوارض خوردن قهوه هر روز

دسته بندی :دسته‌بندی نشده ۲۴ آبان ۱۴۰۲ دکتر صدف عبدیان 6810 مشاهده
قهوه

هرفردی ممکن است در طول روز، صبح خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه شروع کند. این میزان ممکن است به روزانه 3 الی 4 فنجان قهوه در روز برسد؛ اما آیا میزان مصرف بیش از این مقدار، مفید است؟ در این مقاله به بررسی مصرف قهوه به صورت روزانه می‌پردازیم و فواید و مضرات آن را می‌سنجیم.

اگر شما درروز بیش از 4 فنجان قهوه می‌نوشید و آن را به تعداد 6 فنجان یا بیشتر درروز می‌رسانید، ممکن است در معرض ابتلا به بیماری‌های خطرناک و جبران‌ناپذیری باشید.

طبق مطالعات محققات استرالیایی، مصرف 6 فنجان قهوه درروز منجر به افزایش 22 درصدی احتمال ابتلا به بیماری‌های قلب و عروقی می‌شود. در این میان، در آمریکا میزان مصرف قهوه هرروز بیشتر از روز قبل می‌باشد و هر فرد بالای 18 سال روزانه حداقل یک فنجان قهوه درروز می‌نوشد و درراستای این موضوع، نیمی از آمریکایی‌ها به بیماری‌های قلبی مبتلا هستند که از هر 4نفر، یک نفر سالانه به کام مرگ کشیده‌می‌شود.

طبق گفته‌های قبلی، مطالعات زیادی برروی مزایای استفاده از قهوه‌های دم کرده انجام گرفته اما هیچکدام مطالعات دقیق و پیوسته‌ای بر میزان مصرف این نوشیدنی و دوز مصرفی که مزایای آن بیشتر از معایبش است، انجام‌گرفته‌است.

دراین راستا یک مطالعه برروی حدودا 340 هزارنفر فرد 37 الی 73 ساله انجام‌گرفت و ارتباط مصرف قهوه در این افراد با میزان ابتلای آنان به بیماری‌های قلبی و عروقی، مشخص شد. نتایج حاصله حاکی از این مورد بود که با افزایش میزان مصرف قهوه به حدود 6 فنجان درروز، ترازوی مزایای مصرف این نوشیدنی، به سمت معایب سنگین‌تر شد. درواقع، عدد 6 برای تعداد فنجان‌های قهوه‌ی مصرفی، شروع یک سرازیری دربرابر مزایای آن برسلامتی افراد تلقی شد.

همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردم، مصرف روزانه‌ی 1 الی 4 یا حتی 5 فنجان قهوه درروز مزایای بسیاری برای افراد از جمله کاهش خطر ابتلا به سرطان، افزایش انرژی درطول روز، افزایش هوشیاری و کاهش خستگی، خواص آنتی‌اکسیدانی بسیار زیاد، جلوگیری از ابتلا به بعضی بیماری‌های کبدی و افزایش طول عمر افراد دارد. همچنین اگر این نوشیدنی به اندازه مصرف شود، در جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته نقش بسزایی ایفا می‌کند.

آیا خوردن هرروز قهوه عوارض دارد؟ میزان مصرف قهوه به میزان 6 فنجان یا بیشتر درروز، منجر به افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، افزایش تحریک پذیری و بی‌قراری، القای ‌بی‌خوابی درافراد، افزایش احتمال فشارخون و ضربان قلب و استرس و اضطراب درافراد می‌شود. لذا شما اگر هرروز از قهوه استفاده می‌کنید، هیچ مشکلی در میزان استفاده‌ی آن بین 1 الی 5 فنجان وجود ندارد. البته می‌بایست به مصرف همزمان قهوه‌ی خود با بعضی داروها و درشرایط خاص بیماری‌ها دقت شود که در مقالات قبلی به آن اشاره کردم.

بعضی از افراد هنگام نوشیدن قهوه‌ی خود، به آن شیرین‌کننده‌های مصنوعی و خامه اضافه می‌کنند. مصرف این مواد به میزان محدود مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند، اما اگر به‌طور دائم از این مواد افزودنی استفاده شود، ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و دریافت کالری اضافی در آن‌ها بیشتر می‌شود.

عوارض خوردن قهوه هرروز

برای دانستن میزان دقیق کافئین موجود درهرفنجان از قهوه، باید بدانید هرفنجان حاوی 70 الی 140 میلی‌گرم از کافئین می‌باشد و در سفارشات قهوه‌های متوسط یابزرگ، تقریبا 2 الی 3 فنجان قهوه، به‌کاررفته‌است. درکل، مصرف حدود 400 میلی‌گرم از کافئین درروز، احتمالا مشکلاتی برای شما به‌وجود‌ نخواهدآورد. این میزان برای خانم‌های باردار و شیرده، 300 میلی‌گرم درروز می‌باشد و دردوز 200 میلی‌گرم، بیشترین حدایمنی درافراد را به‌دنبال خواهدداشت. بجز قهوه، کافئین در چای، نوشابه، شکلات‌تلخ و نوشیدنی‌های انرژی‌زا موجود است که می‌بایست درمیزان مصرف روزانه‌یشان دقت فرمایید.

بنابراین اگرشما به میزان مناسب از قهوه درروز استفاده نمایید، مشکلات ذکرشده پیش‌نخواهندآمد. اما درمیزان مصرف بیش از اندازه و بیش از 6 فنجان درروز، شما درمعرض ابتلا به برخی مشکلات ازجمله بیماری‌های قلبی و عروقی خواهیدبود. علاوه برموارد ذکرشده، درصورت استفاده‌ی روزانه از قهوه، علاوه‌بر رعایت تعداد فنجان‌های مصرفی، ساعت مصرف این نوشیدنی نیز حائزاهمیت است.

بهتر است تا قهوه را قبل از ساعت 6 عصر استفاده نمایید و آن‌را نزدیک زمان خواب خود استفاده نکنید. همچنین درصورت ابتلا به اختلالات اضطرابی، بهتر است تا میزان قهوه‌ی مصرفی‌خودرا محدود کنید یا از نوشیدنی‌های با میزان کافئین کمتر مانند چای‌سبز یا قهوه‌های بدون کافئین استفاده نمایید. مطالعات نشان‌داده‌اند، مصرف قهوه‌های فیلترشده با کاغذصافی، مفیدتر می‌باشد و حتی درافرادی که از قهوه‌های بدون کافئین استفاده می‌کنند، همان اثرات مصرف قهوه‌های کافئین‌دار دیده‌شد که به علت باورفرد به مصرف قهوه و سایرعوامل مداخله‌گر بر اعصاب افراد، رخ میدهد.

جمع‌بندی

مصرف روزانه‌ی قهوه، درافراد مشکلی به‌وجودنخواهدآورد و فواید زیادی برسلامتی افراد دارد و طبق بررسی‌های جهانی، کاربردهای مفید این نوشیدنی محبوب بیش‌از مضراتش است. اما اگر شما ریسک ابتلا به بیماری‌های خاصی را دارید، مثل بیماری‌های اعصاب و اضطراب اجتماعی، قلبی و … توصیه می‌شود تا از میزان کمتری قهوه استفاده نمایید و یا آن‌را با سایر نوشیدنی‌ها جایگزین کنید. مصرف قهوه بین 1 الی 5 فنجان درروز، دوز مناسبی برای آن به‌حساب می‌آید؛ اما اگر این میزان به 6 فنجان درروز یا بیشتر برسد، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و سایر خطرات سلامتی برای افراد، ممکن است به وجود‌آید.

منابع:

How Many Cups of Coffee a Day Are Safe? (healthline.com)

When Is the Best Time to Drink Coffee? (healthline.com)

دکتر صدف حدادیان
دکتر صدف عبدیان

من دکتر صدف عبدیان فارغ التحصیل داروسازی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هستم. در طول تحصیلم چندین مقاله ی ISI در زمینه‌ی اثرات داروهای گیاهی بر روی بیماری عصبی چاپ کردم و هم اکنون به عنوان مدیر مدیکال و تحقیق و توسعه در شرکت سمانیک سلامت گستر مشغول هستم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +