شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

علائم قلب درد عصبی چیست؟

دسته بندی :قلب و عروق ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ دکتر حسین علیپور 728 مشاهده
علائم قلب درد عصبی چیست؟

بروز هر از گاهی احساس نگرانی، ترس یا عصبی بودن برای اکثر مردم کاملا طبیعی است. این موارد واکنش طبیعی بدن به چالش‌ها و بالا و پایین‌های زندگی روزمره است. برخی افراد مکررا اضطراب را تجربه می‌کنند و علائم آن‌ها از احساس نگرانی یا ترس گذر می‌کند و مشکلات جدی‌تری مانند تپش قلب و درد قفسه‌ی سینه ایجاد می‌شود.

درد قفسه‌‌ی سینه گاهی اوقات به‌دلیل مشکل قلبی نیست و ناشی از اضطراب است. حمله‌ی وحشت یا پانیک و واکنش‌های شدید اضطرابی می‌توانند باعث درد قفسه‌ی سینه بشود. در این مقاله قصد دارم در رابطه با درد قفسه‌ی سینه‌ و قلب ناشی از اضطراب مطالبی را به شما ارائه دهم. با ما همراه باشید.

حدود 25 تا 50 درصد از افرادی که با درد قلب به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، درد ناشی از حمله‌ی قلبی ندارند و منشا درد اضطراب متوسط تا شدید و حملات پانیک است. درد و تیر کشیدن سریع و گرفتگی عضلات قفسه‌ی سینه از جمله علائم این نوع حالت هستند.

درد قفسه‌ی سینه‌ی ناشی از اضطراب، چه احساسی به شخص می‌دهد؟

علائم اضطراب به ندرت از فردی به فرد دیگر یکسان است. در برخی روزها، علائم حتی در یک فرد یکسان نیست. اضطراب خود را به طرق مختلف نشان می‌دهد و این امر تشخیص یا درک علائم را دشوار می‌کند. قلب درد عصبی در هر فرد به‌شکل متفاوتی بروز می‌کند. قلب درد عصبی می‌تواند باعث ایجاد علائم زیر شود:

 • درد و تیر کشیدن شدید
 • درد مداوم قفسه سینه
 • انقباض یا اسپاسم غیرعادی عضلانی در قفسه سینه
 • سوزش، بی‌حسی یا درد مبهم
 • تنش یا سفتی قفسه سینه

بسیاری از مردم، به‌خصوص افرادی که تا به‌حال قلب درد عصبی ناشی از اضطراب را تجربه نکرده‌اند، در زمان بروز این حمله می‌ترسند و نگران می‌شوند که شاید دچار حمله‌ی قلبی شده‌اند و به همین دلیل به اورژانس مراجعه می‌کنند. بر اساس نتایج یک مطالعه در سال 2018 در ایالات متحده حدود 25 تا 50 درصد از افرادی که با درد قلب به مراکز  درمانی مراجعه می‌کنند، درد ناشی از حمله‌ی قلبی ندارند و منشا درد اضطراب متوسط تا شدید و حملات پانیک است.

علائم قلب درد عصبی چیست؟

قلب درد عصبی و قلب درد ناشی از حمله‌ی قلبی

درد قفسه سینه یک علامت نگران‌کننده است و معمولاً بهتر است در صورت تجربه به دنبال مراقبت‌های پزشکی اورژانسی باشید. حتی اگر علت درد قفسه سینه اضطراب باشد، بهتر است بدانید که زمان در زمان وقوع حمله‌ی قلبی بسیار ارزشمند است. افراد هنگام حمله قلبی به شکل‌های مختلفی درد قفسه سینه را توصیف کرده‌اند، برخی از نمونه‌ها عبارتند از:

 • درد قفسه سینه که به سایر قسمت‌های بدن مانند بازوها یا فک شخص منتشر می‌شود
 • درد قفسه سینه که با فعالیت بدتر می‌شود
 • حالت تهوع همراه با درد قفسه سینه
 • فشار در قفسه سینه، انگار وسیله‌ی سنگینی روی قلب شما است
 • احساس فشرده شدن قفسه‌ی سینه
 • ضربان قلب سریع
 • تنگی نفس

با تمام این تفاسیر، اگر درد قلبی و درد در قفسه‌ی سینه داشتید حتما با اورژانس تماس بگیرید. پرسنل اورژانس می‌توانند با ارزیابی شما تعیین کنند که آیا دچار حمله‌ی قلبی شده‌اید یا دلیل دیگری برای درد قفسه‌ی سینه‌ی شما وجود دارد.

چه چیزی باعث قلب درد عصبی می‌شود؟

هنگامی‌که مضطرب هستید، بسته به میزان آن، بدن مجموعه‌ای از واکنش‌ها را آغاز خواهد کرد. تعریق، تنگی نفس، احساس سفتی و تنش در در بدن و افزایش ضربان قلب از جمله‌ی این واکنش‌ها به اضطراب هستند. همچنین ممکن است پاسخ‌های روانی یا عاطفی نیز در اثر استرس و اضطراب رخ دهد. ممکن است فرد راحت‌تر پرخاشگری کند یا ناراحت بشود. در کل این مجموعه از واکنش‌ها، پاسخ جنگ یا گریز هستند. در واقع زمانی‌که دچار استرس و اضطراب می‌شویم بدن برای مقابله یا فرار آماده می‌شود.

اگر این پاسخ جنگ یا گریز را به دفعات طبیعی تجربه می‌کنید، حالات شما باید در عرض 30 دقیقه بهبود یابد. اما اگر این حالات را به دفعات زیاد تجربه می‌کنید، بدن نخواهد توانست که به سرعت از این حالت خارج شود. این مسئله می‌تواند منجر به افزایش تنش عضلانی شود که این تنش ممکن است باعث دردناک شدن قفسه‌ی سینه‌ی شما شود. علاوه بر این اگر استرس بیشتر شود ممکن است ضربان قلب شما نیز افزایش یابد و ترکیب تنش و درد عضلات قفسه‌ی سینه و تپش قلب، احساس ناخوشایندی ایجاد خواهد کرد.

علائم قلب درد عصبی چیست؟

درمان خانگی قلب درد عصبی چیست؟

اگر احساس اضطراب می‌کنید، چند تکنیک ساده وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید تا حالتان بهتر شود. باید بدانید که این تکنیک‌ها ممکن است همیشه کار نکنند! اما روش‌های خوبی هستند که توانایی کاهش اضطراب را دارند. توجه کنید که اگر در زمان شروع حالات اضطرابی به مدیریت آن بپردازید بهتر جواب خواهید گرفت.

1- تنفس شکمی یا دیافراگمی

در یک محل آرام بنشینید، یک دم آرام طی مدت 4 ثانیه انجام دهید جوری که شکم شما جلو بیاید، نفس را به مدت 5 ثانیه حبس کنید و سپس طی 4 ثانیه عمل بازدم را انجام دهید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا به کاهش استرس و اضطراب شما کند.

2- تکنیک 3-3-3

هدف این روش برقراری ارتباط شخص مضطرب با دنیای واقعی است. برای این منظور، سه چیز  که می‌بینید را نام ببرید، سه صدایی که می‌شنوید را نام ببرید و سه  عضو از بدنتان را تکان دهید.

3- تجسم تصویر یک صحنه‌ی زیبا

اگر احساس اضطراب می‌کنید، مکانی را تجسم کنید که می‌تواند شما را آرام می‌کند. اگر در موقعیتی قرار دارید که نمی‌توانید از آن اجتناب کنید، مانند یک جلسه‌ی استرس‌زا، این روش می‌تواند مفید باشد. در حالی‌که این مکان را تصور می‌کنید، تنفس عمیق را نیز تمرین کنید.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر اضطراب و درد قفسه سینه شما شدید یا مزمن است، شاید لازم باشد با یک روان‌درمانگر صحبت کنید. یک درمان‌گر بیا پزشک ممکن است بتواند روش‌هایی را به شما آموزش دهد تا به شما کمک کند که استرس و اضطراب را مدیریت کنید. اگر این روش‌ها به تنهایی کارساز  نباشد، پزشک یا روان‌پزشک برای شما داروهای ضد استرس و اضطراب تجویز خواهد کرد که بهتر است از ترکیبی از روش‌های دارویی و روان‌درمانی استفاده کنید.

منبع

Understanding Anxiety Chest Pain

دکتر علیپور
دکتر حسین علیپور

حسین علیپور هستم دکتری تخصصی نانو بیوتکنولوژی از دانشگاه تربیت مدرس که به عنوان کارشناس تحقیق، توسعه و تولید محتوا در شرکت سمانیک سلامت گستر مشغول به فعالیت هستم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
مهندس منوچهر مسیب‌نژاد Whatsapp chat
2 +