شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

علائم دندان درآوردن نوزاد

دسته بندی :کودکان, استخوان و دندان ۶ آبان ۱۴۰۲ دکتر حسین علیپور 2635 مشاهده
علائم دندان درآوردن نوزاد

یکی از لذت‌های پدر و مادر بودن مشاهده‌ی رشد و شکوفایی فرزند دلبند شما است. اکثر والدین از آغاز چهار دست و پا راه رفتن و یا راه رفتن صحیح فرزند خود بسیار خوشنود می‌شوند و آن را جشن می‌گیرند. دندان درآوردن کودک نیز یکی از این مراحل رشد رشد و شکوفایی است که بسیار وجدآور است و می‌توانید آن را نیز جشن بگیرید. در این مقاله آن‌چه لازم است تا از دندان درآوردن فرزند خود بدانید، نشانه‌های آن و راه‌کارهایی که باید در نظر داشته باشید تا فرزند شما تجربه‌ی راحت‌تری داشته باشد عنوان خواهد شد.

اکثر نوزادان در بازه‌ی 3 تا 12 ماهگی دندان درمی‌آورند. این فرآیند می‌تواند باعث احساس در و گریه کردن کودک بشود. گاز گرفتن و جویدن، افزایش آب دهان، کاهش اشتها برای غذای جامد و … از جمله نشانه‌های درآوردن دندان در نوزاد است.

زمان دندان درآوردن نوزاد

دندان‌های شیری نوزادان در زمان‌های مختلف از لثه‌های آنان بیرون می‌آیند. به‌طور معمول می‌توانید انتظار داشته باشید که تا 3 سالگی نوزاد شما تمام 20 دندان اصلی خود را داشته باشد. البته به‌خاطر داشته باشید که زمان ظاهر شدن دندان‌ها ممکن است از کودکی به کودک دیگر متفاوت باشد. در اینجا یک دستورالعمل کلی برای زمانی‌که می‌توانید انتظار رویش هر دندان را داشته باشید آورده شده است:

دندان‌های پایین

 • ثنایای مرکزی: 6 تا 10 ماهگی
 • ثنایای جانبی: 10تا 16 ماهگی
 • نیش (کاسپید): 17 تا 23 ماه
 • آسیاب اول: 14 تا 18 ماهگی
 • آسیاب دوم: 23 تا 31 ماه

دندان های بالایی

 • ثنایای مرکزی: 8 تا 12 ماهگی
 • ثنایای جانبی: 9 تا 13 ماه
 • نیش (کاسپید): 16 تا 22 ماه
 • آسیاب اول: 13 تا 19 ماه
 • آسیاب دوم: 25 تا 33 ماه

در نهایت، 32 دندان دائمی جایگزین 20 دندان شیری کودک شما خواهد شد. همچنین بازه زمانی برای کودکانی که دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهند نیز از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. در بیشتر موارد، این فرآیند در یک دوره حدود 6 ساله اتفاق می‌افتد. کودکان در ابتدا دندان‌های ثنایای مرکزی خود را در حدود 6 یا 7 سالگی از دست می‌دهند. آخرین دندان‌هایی که می‌افتند دندان نیش و دندان آسیاب هستند. اکثر کودکان تا سن 12 سالگی این دندان‌ها را از دست می‌دهند.

علائم دندان درآوردن نوزاد

علائم و نشانه‌های دندان درآوردن در نوزاد

در حالی‌که برخی از نوزادان اولین دندان خود را در حدود 6 ماهگی در می‌آورند، دندان درآوردن می‌تواند کمی زودتر یا کمی دیرتر نیز شروع شود. برخی از نوزادان اولین دندان خود را از 3 ماهگی بیرون می‌آورند، اما بعضی دیگر از نوزادان ممکن است اولین دندان خود را تا 12 ماهگی یا حتی بیشتر در نیاورده باشند. هم‌زمان با دیدن اولین نشانه‌های ظهور دندان در کودکتان، مکن است به‌نظر برسد که کودک شما ناراحتی و درد را تجربه می‌کند. این موضوع ممکن است خواب و غذا خوردن را برای مدت کوتاهی سخت کند و کودک شما بیشتر گریه کند.

علائم رایج دندان درآوردن نوزاد عبارتند از:

 • افزایش آب دهان
 • کاهش اشتهای برای مواد جامد
 • تحریک پذیری
 • گاز گرفتن و جویدن
 • مالش لثه

اگر کودک شما بین 3 تا 12 ماهه است و این علائم را داشته باشد، ممکن است در حال درآوردن دندان باشد و احتمالاً دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اما توجه به این نکته مهم است که برخی از علائم با دندان درآوردن مرتبط نیستند. این علائم عبارتند از:

 • تب
 • بثورات صورت
 • سرفه و احتقان
 • اسهال یا استفراغ
 • کاهش اشتها برای غذاهای مایع

اگر کودک شما هر یک از این علائم و نشانه‌ها را بروز داد، نباید این‌گونه تصور کنید که به‌دلیل دندان درآوردن است. اگر این علائم ادامه یافت و کودک بیمار به نظر رسید حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

نکاتی برای مدیریت درد دندان درآوردن

دندان درد می‌تواند کوچولوی شما را خسته و تحریک‌پذیر کند. درد ناشی از خروج دندان‌ها از لثه برای بسیاری از نوزادان اتفاق می‌افتد. با این‌حال در بعضی از نوزادان هیچ‌گونه علامتی در رابطه با دندان درآوردن ظاهر نمی‌شود. ممکن است کودکتان بد اخلاق شود و زیاد گریه کند اما روش‌هایی وجود دارد می‌توانید دندان درآوردن را برای کودکتان آسان‌تر کنید.

1- لثه‌های کودک را ماساژ دهید

لثه‌های کودک خود را به آرامی با انگشت تمیز ماساژ دهید. این امر ممکن است به احساس آرامش در فرزند شما منجر شود. ماساژ را با ملایمت انجام دهید. این امر باعث افزایش جریان خون به بافت لثه می‌شود که می‌تواند درد و التهاب را کاهش دهد.

2- از کمپرس خنک استفاده کنید

قرار دادن خنکی روی لثه‌های کودک نیز می‌تواند ناراحتی وی را کاهش دهد. برخی از والدین یک وسیله‌ی مخصوص را از داروخانه تهیه می‌کنند، آن را در یخچال خنک کرده و سپس آن را به کودک  خود می‌دهند تا بجود. همچنین می‌توانید یک قاشق سرد را روی لثه‌های دردناک کودکتان بمالید. جهت احتیاط فقط در صورتی از قاشق سرد استفاده کنید که کودک شما هنوز دندان نداشته باشد زیرا ممکن است کودک بخواهد قاشق را در دهان خود بگیرد و این امر می‌تواند به دندان‌های کوچک وی آسیب برساند.

3- داروهای ضد درد را در نظر داشته باشید

مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن نیز می‌توانند درد را کاهش دهند. اولا این مسکن‌ها باید با مشورت پزشک استفاده شوند. مصرف صحیح این نوع از مسکن‌ها می‌تواند به کاهش درد کمک کند. استفاده از این مسکن‌ها باید خیلی کم باشد و گاهی اوقات از آن‌ها استفاده شود.

4- از ژل‌های موضعی استفاده نکنید

ژل‌های بی‌حس‌کننده موضعی حاوی بنزوکائین یا لیدوکائین برای کمک به تسکین درد رویش دندان در بازار وجود دارد. اما طبق گفته آکادمی اطفال ایالات متحده، این درمان‌های بی‌حس‌کننده می‌تواند برای نوزادان مضر باشد و نباید از آنها استفاده کرد. این گروه همچنین خاطرنشان می‌کنند که ژل‌های موضعی بدون نسخه (حتی ژل‌های غیر بی‌حس‌کننده) مفید نیستند، زیرا به هر حال توسط آب دهان شسته می‌شوند. استفاده از این نوع ژل‌ها برای کودکان می‌تواند بسیار خطرناک باشد و عوارض جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

علائم دندان درآوردن نوزاد

نتیجه‌گیری

دیدن دندان درآوردن فرزند دلبند شما برایتان بسیار خوشحال‌کننده است. این فرآیند ممکن است باعث ایجاد در در کودک شود. همان‌طور که می‌دانید این دندان‌ها بعد از مدتی با دندان‌های اصلی جایگزین می‌شوند. در این مقاله علائم دندان درآوردن در نوزادان نیز مورد اشاره قرار گرفت. اگر نوزاد شما این علائم را داشت و در بازه‌ی سنی اشاره شده در این مقاله بود، در حال درآوردن دندان است. می‌توانید با استفاده از روش‌هایی که در این مقاله به آن اشاره شد به کاهش درد در فرزندتان کمک کنید.

منبع

Is My Baby Teething? Check Our Baby Teething Chart to Find Out

دکتر علیپور
دکتر حسین علیپور

حسین علیپور هستم دکتری تخصصی نانو بیوتکنولوژی از دانشگاه تربیت مدرس که به عنوان کارشناس تحقیق، توسعه و تولید محتوا در شرکت سمانیک سلامت گستر مشغول به فعالیت هستم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +