شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

طریقه مصرف پودر جینسنگ برای چاقی

دسته بندی :کاهش وزن, مکمل و ویتامین ۶ خرداد ۱۴۰۳ دکتر فاطمه موسوی 629 مشاهده
طریقه مصرف پودر جینسنگ برای چاقی

بر خلاف تصور خیلی از افراد، جینسنگ نه تنها منجر به افزایش وزن و چاقی نمیشود بلکه می‌تواند از طریق مکانیسم‌های مختلف به شما در روند کاهش وزن کمک کند. پیشنهاد من، مصرف سمانیک جینسنگ است که حاوی دوز موثری از جینسنگ قرمز کره‌ای اصل می‌باشد. در این مقاله به بررسی چگونگی اثر جینسنگ بر روند کاهش وزن پرداخته‌ام. با من همراه باشید.

جینسنگ و به ویژه جینسنگ قرمز کره‌ای به دلیل خواص آداپتوژنیک خود به خوبی شناخته شده است و برای مزایای مختلف بر روی سلامتی از جمله اثرات بالقوه بر مدیریت وزن مورد مطالعه قرار گرفته است.

مکانیسم‌های جینسنگ برای مدیریت وزن

بر خلاف تصور خیلی از افراد، جینسنگ نه تنها باعث افزایش وزن و چاقی نمی‌شود، بلکه از طریق چندین مکانیسم به کاهش وزن کمک می‌کند. مکانیسم‌های جینسنگ برای مدیریت و کاهش وزن عبارتند از :

1- افزایش متابولیسم

یک مطالعه منتشر شده در مجله “Phytotherapy Research” نشان داد که عصاره جینسنگ باعث افزایش مصرف انرژی و اکسیداسیون چربی در بزرگسالان سالم می‌شود. در واقع جینسنگ می‌تواند از طریق این ۲ روش باعث تقویت و افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن شود:

 • ترموژنز و مصرف انرژی: جینسنگ، به ویژه جینسنگ Panax، حاوی ترکیبات فعالی به نام جین سنوزیدها است. نشان داده شده است که این ترکیبات، ترموژنز را افزایش می‌دهند که در واقع فرآیند تولید گرما در موجودات است. ترموژنز ارتباط نزدیکی با میزان متابولیسم بدن دارد. با افزایش ترموژنز، جینسنگ می‌تواند میزان کالری سوزانده شده را حتی در حالت استراحت افزایش دهد. این مسئله می‌تواند به افزایش متابولیسم کلی کمک کند و منجر به کاهش وزن یا جلوگیری از افزایش وزن گردد.
 • اکسیداسیون چربی: جین سنوزیدها ممکن است باعث اکسیداسیون اسیدهای چرب شوند. این بدان معناست که بدن در تجزیه ذخایر چربی و استفاده از آنها برای انرژی کارآمدتر عمل می کند. افزایش اکسیداسیون چربی می‌تواند منجر به کاهش بافت چربی بدن در طول زمان شود.

2- تنظیم اشتها

جینسنگ علاوه بر افزایش متابولیسم می‌تواند از طریق مکانیسم‌های زیر منجر به کاهش اشتها نیز شود :

 • سرکوب اشتها: جینسنگ ممکن است سیستم عصبی مرکزی را به گونه‌ای تحت تاثیر قرار دهد که اشتها را سرکوب کند. اعتقاد بر این است که این گیاه دارویی بر هورمون‌ها و انتقال دهنده‌های عصبی درگیر در تنظیم گرسنگی مانند لپتین و سروتونین تاثیر می‌گذارد.
 • کنترل قند خون: جینسنگ با بهبود حساسیت به انسولین، به تنظیم سطح قند خون کمک می‌کند. سطح قند خون ثابت می‌تواند از افزایش ناگهانی میل به شیرینی جات و در واقع از هوس و پرخوری جلوگیری کند. مطالعه ای در مجله آمریکایی طب چینی نشان داد که جینسنگ حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد و سطح گلوکز خون ناشتا را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش می‌دهد.

طریقه مصرف پودر جینسنگ برای چاقی

3- افزایش عملکرد فیزیکی

جینسنگ می‌تواند توان جسمی را افزایش داده و خستگی را کاهش دهد و در نتیجه به شما کمک کند فعالیت بدنی و ورزشی بیشتری داشته باشید. همه این موارد می‌توانند به روند کاهش وزن شما کمک کنند.

 • ا‌فزایش استقامت و توان بدنی: جینسنگ به دلیل توانایی آن در افزایش عملکرد فیزیکی و کاهش خستگی به خوبی شناخته شده است. این مسئله به ویژه برای مدیریت وزن مفید است، زیرا افزایش استقامت می‌تواند فعالیت بدنی مکرر و شدید را تسهیل کند. افزایش فعالیت بدنی منجر به سوزاندن کالری بیشتر می‌شود که برای کاهش وزن بسیار مهم است.
 • کاهش خستگی: با کاهش احساس خستگی، جینسنگ می‌تواند به افراد کمک کند تا سبک زندگی فعال‌تری داشته باشند. ورزش منظم جزء کلیدی مدیریت موثر وزن است.

4- کاهش استرس

جینسنگ با کاهش استرس از طریق مکانیسم‌های زیر، می‌تواند روند کاهش وزن را تسهیل کند :

 • کاهش سطح کورتیزول: استرس مزمن منجر به افزایش سطح کورتیزول می‌شود؛ هورمونی که با افزایش وزن به ویژه در ناحیه شکم مرتبط است. خواص آداپتوژنیک جینسنگ به مدیریت استرس و کاهش سطح کورتیزول کمک می‌کند. سطح پایین کورتیزول می‌تواند از افزایش وزن مرتبط با استرس جلوگیری کرده و از روند مدیریت وزن حمایت کند.
 • بهبود خلق و خو: جینسنگ می‌تواند خلق و خو را بهبود بخشد و اضطراب را کاهش دهد و به عادات غذایی سالم‌تر و انتخاب‌های بهتر در سبک زندگی کمک کند. پرخوری احساسی اغلب پاسخی به استرس یا احساسات منفی است، بنابراین بهبود خلق و خو می‌تواند به طور غیرمستقیم از کنترل وزن حمایت کند.

مطالعات علمی تاثیر جیسنگ بر وزن

مطالعات متعددی بر روی حیوانات و انسان‌ها انجام شده که تاثیر جینسنگ بر وزن بدن را مورد بررسی قرار داده است.

1- مطالعات حیوانی

تحقیقات روی حیوانات نتایج امیدوارکننده‌ای را در مورد اثرات جینسنگ بر وزن نشان داده است. به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی موش‌ها نشان داد که جین سنوزیدها وزن بدن را کاهش می‌دهند و حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشند.

2- مطالعات انسانی

اگرچه تحقیقات انسانی محدودتر است، برخی از مطالعات نتایج مثبتی را گزارش کرده‌اند. در یک مطالعه، زنان چاق که مکمل‌های جینسنگ مصرف می‌کردند، کاهش قابل توجهی در وزن بدن و درصد چربی بدن در طول هشت هفته را تجربه کردند. مطالعه دیگری نشان داد که عصاره جینسنگ Panax وزن بدن را کاهش می‌دهد و سلامت متابولیک را در بزرگسالان دارای اضافه وزن و چاق بهبود می‌بخشد.

طریقه مصرف پودر جینسنگ برای چاقی

مقدار مصرف جینسنگ جهت کاهش وزن

دوز موثر جینسنگ می‌تواند در افراد مختلف و بسته به نوع جینسنگ مصرفی متفاوت باشد، اما مطالعات معمولاً از ۲۰۰ میلی گرم تا ۲۰۰۰ میلی گرم عصاره جینسنگ در روز را توصیه می‌کنند. مهم است که دوز توصیه شده روی برچسب محصول را دنبال کنید یا با یک پزشک یا داروساز در این زمینه مشورت کنید.

کیفیت جینسنگ جهت کاهش وزن

همه محصولات جینسنگ برابر نیستند. برای اطمینان از قدرت و اثربخشی، انتخاب جینسنگ با کیفیت بالا از فروشنده‌های معتبر ضروری است.

پیشنهاد من به شما مصرف سمانیک جینسنگ است. هر ساشه سمانیک جینسنگ محتوی سه گرم گرانول حاوی ۳۰۰ میلی گرم عصاره جینسنگ قرمز کره ای اصل است. می‌توانید روزانه ۱ تا ۳ ساشه در آب حل کرده و میل بفرمایید تا از اثرات مطلوب آن بهره مند شوید.

مکمل غذایی جینسنگ

خرید

جمع‌بندی

جینسنگ، به ویژه جینسنگ قرمز کره‌ای، در کمک به مدیریت وزن از طریق مکانیسم‌های مختلف مانند افزایش متابولیسم، تنظیم اشتها، افزایش عملکرد فیزیکی و کاهش استرس نویدبخش است. در حالی که تحقیقات نتایج مثبت و خوبی را در این زمینه نشان داده‌اند، مهم است که از جینسنگ به عنوان بخشی از یک استراتژی مدیریت وزن گسترده‌تر که شامل رژیم غذایی مناسب و ورزش است، استفاده کنید.

منابع

Ginseng and obesity

Ginseng and obesity

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +