شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) چه علایمی دارد؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) چه علایمی دارد؟

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک اغلب از اولین دوره قاعدگی شروع می‌شود اما گاهی اوقات علائم بعد از چند سال از شروع قاعدگی ظاهر می شود. علائم و نشانه های PCOS معمولاً در افراد چاق شدیدتر است. تشخیص PCOS زمانی انجام می شود که فرد حداقل دو مورد از این موارد را داشته باشد:

قاعدگی نامنظم: تعداد کم دوره‌های قاعدگی در سال بی نظمی این دوره‌ها از علائم رایج PCOS هستند. همینطور قاعدگی‌هایی که بیشتر از معمول یک پریود طول می‌کشد. برای مثال، فرد ممکن است کمتر از ۹ دوره پریود در سال داشته باشد و این دوره‌ها ممکن است با فاصله بیش از ۳۵ روز رخ دهند. این موارد می توانند در زمینه باردار شدن اختلال و مشکل ایجاد کند.

آندروژن بیش از حد: سطوح بالای هورمون آندروژن ممکن است منجر به موهای زائد صورت و بدن شود. به این حالت هیرسوتیسم می‌گویند. گاهی اوقات، آکنه شدید و طاسی با الگوی مردانه نیز ممکن است رخ دهد.

تخمدان پلی کیستیک: تخمدان‌ها ممکن است بزرگتر از حد نرمال باشد. بسیاری از فولیکول‌های حاوی تخمک‌های نابالغ ممکن است در اطراف لبه تخمدان ایجاد شوند و عملکرد تخمدان مختل شود.

 

منبع:

Polycystic ovary syndrome (PCOS)

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: