شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

سرطان پستان چیست؟

دسته بندی :مقاله کوتاه, سرطان ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ دکتر فاطمه موسوی 1146 مشاهده
سرطان پستان چیست؟

سرطان پستان در سلول‌های پوششی (اپیتلیوم) مجاری (85٪) یا لوبول‌ها (15٪) در بافت غددی پستان ایجاد می‌شود. در ابتدا، رشد سرطانی به مجرا یا لوبول محدود می‌شود (“درجا”)، جایی که به طور کلی هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند و دارای حداقل پتانسیل برای انتشار (متاستاز) است.

با گذشت زمان، این سرطان‌های درجا (مرحله 0) ممکن است پیشرفت کنند و به بافت‌های مجاور در پستان حمله کنند (سرطان مهاجم پستان). سپس به غدد لنفاوی مجاور (متاستاز منطقه‌ای) یا به سایر اندام‌های بدن (متاستاز دوردست) گسترش یابد که می‌تواند منجر به مرگ شود.

درمان سرطان پستان می‌تواند بسیار موثر باشد، به خصوص اگر بیماری به موقع شناسایی شود. درمان اغلب شامل ترکیبی از جراحی، پرتودرمانی و دارو (هورمون درمانی، شیمی درمانی و/یا درمان بیولوژیک هدفمند) است. چنین درمانی می‌تواند از رشد و گسترش سرطان جلوگیری کند، در نتیجه جان فرد را نجات می‌دهد.

در سال 2020، 2.3 میلیون زن مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده شدند و 685000 نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر این بیماری از دست دادند. سرطان پستان در هر کشوری از جهان در زنان در هر سنی پس از بلوغ اتفاق می‌افتد، اما با افزایش سن شیوع آن بیشتر می‌شود.

 

منبع:

Breast cancer

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +