شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آیا کودکان مبتلا به ADHD باهوش هستند؟

دسته بندی :کودکان, کمبود توجه, مغز و اعصاب ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ دکتر فاطمه موسوی 2760 مشاهده
آیا کودکان مبتلا به ADHD باهوش هستند؟

اختلال نقص توجه – بیش فعالی (ADHD) چیست؟

یکی از شایع‌ترین اختلالات عصبی – تکاملی دوران کودکی است. معمولاً برای اولین بار در دوران کودکی تشخیص داده می شود و اغلب تا بزرگسالی ادامه می یابد. ADHD دارای سه علامت عمده است:

  • عدم توجه ( ناتوانی در تمرکز)
  • عمل هیجانی ( واکنش سریع بدون تفکر)
  • فعالیت بدنی بیش‌ از حد و بالاتر از میانگین کودکان هم‌ سن

اختلال نقص توجه – بیش فعالی (ADHD) می‌تواند موجب اختلال در توجه و تمرکز، کنترل تکانه و هیجان و عملکرد اجرایی فرد شود. این اختلال می‌تواند تأثیر زیادی بر روی تحصیلات، کارکرد اجتماعی و روابط فردی داشته باشد.

در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم که آیا ابتلا به ADHD بر هوش (IQ) تاثیر می‌گذارد یا خیر؟

آیا ابتلا  بیش فعالی (ADHD) بر هوش کودک تاثیر می‌گذارد؟

مطالعات نشان داده‌اند که هیچ ارتباطی بین ADHD و IQ وجود ندارد. یک فرد مبتلا به ADHD می‌تواند مانند سایر افراد دارای نمره IQ بالا، متوسط ​​یا پایین باشد.

در یک مطالعه قدیمی که در سال 2010 انجام شد، مشخص شد که بزرگسالانی که ضریب هوشی بالا و ADHD داشتند، در مقایسه با سایر شرکت‌کنندگانی که دارای ضریب هوشی بالا بودند اما ADHD نداشتند، عملکرد اجرایی ضعیف‌تری داشتند. عملکرد اجرایی ضعیف به معنای کنترل کمتر بر مواردی مانند توجه و تمرکز و کنترل بر روی خود است. طیف وسیعی از آزمون‌های کلامی، حافظه و حل مسئله در این مطالعه استفاده شد.

در حالی که ADHD می‌تواند عملکرد اجرایی فرد را تضعیف کند، ضریب هوشی بالاتر میتواند به تقویت آن کمک کند. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ روی بزرگسالان مبتلا به ADHD نشان داد که شرکت‌کنندگانی که نمرات IQ بالاتری داشتند نسبت به افرادی که نمرات IQ پایین‌تری داشتند، در وظایف اجرایی بهتر عمل کردند. این می تواند به این معنی باشد که علائم ADHD زمانی که فرد دارای ضریب هوشی بالایی است متفاوت به نظر می‌رسد، که ممکن است تشخیص دقیق این اختلال را دشوارتر کند.

با این حال، هوش و ADHD دو مفهوم مستقل هستند. یعنی افراد مبتلا به ADHD ممکن است هوش بالا یا کم‌تر از میانگین داشته باشند. به عبارت دیگر، هوش یک اندازه‌گیری و مقیاس از توانایی‌های شناختی فرد است، در حالی که ADHD بیشتر در زمینه کنترل تکانه، توجه و رفتارهای بیش‌فعالی تأثیر دارد.

برخی افراد مبتلا به ADHD ممکن است توانایی‌های بالقوه هوشی داشته باشند، اما به دلیل مشکلات در توجه و تمرکز، نتوانند از این توانایی‌ها به‌طور کامل بهره‌برداری کنند. در مقابل، برخی افراد مبتلا به ADHD ممکن است هوش متوسطی داشته باشند، اما با استفاده از توانایی‌های اجرایی خود (مانند خلاقیت و حل مسئله) در مواقع خاص به‌خوبی عمل کنند.

به طور خلاصه، ارتباط بین هوش و ADHD پیچیده است. لازم است که ADHD و هوش را به عنوان دو مقوله جداگانه در نظر بگیرید که هر یک از آنها می‌تواند بر دیگری تاثیر بگذارد.

ADHD در کودکان

بررسی دو تصور اشتباه در مورد رابطه ADHD و IQ

همانطور که گفته شد ADHD نمی‌تواند IQ را به درستی پیش‌بینی کند. همبستگی و رابطه بین ADHD و IQ بر اساس کلیشه ها و باورهای غلط موجود در جامعه است.

متاسفانه در جامعه، در رابطه با تاثیر ADHD بر هوش، تصورات اشتباهی وجود دارد. عده ای ممکن است تصور کنند که همه افراد مبتلا به ADHD ضریب هوشی پایینی دارد. افراد دیگر ممکن است بر این باور باشند که ADHD همیشه با ضریب هوشی بالا همراه است. اما هیچ یک از این فرضیات درست نبوده و هیچ ارتباط تایید شده ای بین این اختلال و هوش وجود ندارد. با این حال، برخی از افراد همچنان این موضوع را نمی پذیرند.

ADHD می‌تواند چالش‌های زیادی را در فعالیت‌های روزمره فرد ایجاد کند. بسیاری از مردم در درک اینکه چرا کودکان مبتلا به ADHD در برخی عملکردها بهترند در حالی که در برخی دیگر از عملکردها با چالش‌های عمده روبرو هستند، مشکل دارند.

  1. ADHD می‌تواند بر توانایی فرد در محل کار یا مدرسه تأثیر بگذارد. این اختلال به دلیل اینکه موجب حواس پرتی و نقص در تمرکز می‌شود می‌تواند انجام برخی از وظایف روزمره را برای افراد مبتلا بسیار دشوار کند. همین مسئله باعث می‌شود که کودکان نمره‌های خوبی نگرفته و در درس و مدرسه افت تحصیلی داشته باشند. متاسفانه در در سیستم آموزشی ما، نمره دانش آموزان به عنوان ملاک اصلی برای سنجیدن سطح استعداد به حساب می‌آید. در نتیجه این مسئله می‌تواند باعث شود دیگران تصور کنند که افراد مبتلا به ADHD ضریب هوشی پایین‌تری دارند.
  2. از سوی دیگر، یک فرد مبتلا به ADHD ممکن است تمرکز بیش از حد را نیز تجربه کند. به خصوص تمرکز بر روی مسئله‌ای که شخص مبتلا به آن علاقه دارد. به عنوان مثال، این افراد ممکن است تمرکز شدیدی روی کارهایی که از انجام آن‌ها لذت می‌برند نشان دهند. این مسئله ممکن است باعث شود که آنها در برخی از فعالیت‌های مدرسه یا کاری توانمند تر به نظر برسند و ممکن است برخی افراد را به این باور برساند که افراد مبتلا به این اختلال IQ بالاتری دارند. در صورتیکه در چنین مواردی، ضریب هوشی فرد بالا نیست، بلکه این افراد فقط می‌توانند روی چیزهایی تمرکز کنند که بیشتر به آنها اهمیت می‌دهند.

خطراتی در ارتباط با هر دو تصور غلط موجود در جامعه وجود دارد:

  • کسی که تصور می‌کند فرد مبتلا به ADHD ضریب هوشی بالایی دارد، ممکن است به دنبال درمان مناسب این اختلال نباشد.
  • از سوی دیگر، کسی که فرض می‌کند فرد مبتلا به ADHD باهوش نیست، پتانسیل آن فرد را نادیده می‌گیرد.

آیا کودکان بیش فعال (ADHD) می‌توانند در زمینه خاصی استعداد داشته باشند؟

کودکان بیش فعال ممکن است در زمینه درس‌هایی که نیاز به مهارت‌های حفظی دارد، مشکل داشته باشند اما در زمینه‌های هنری و درس های نیازمند خلاقیت می‌توانند موفق باشند.

کودکان مبتلا به ADHD نیز می‌توانند استعداد‌های خود را داشته باشند. به طور کلی، استعدادهای این کودکان می‌تواند در زمینه‌های مختلف مانند هنر، ورزش، موسیقی و … باشد.

اگرچه ADHD می‌تواند بر برخی ویژگی‌های کارآمدی و تمرکز تأثیر بگذارد، اما با مراقبت‌های مناسب و استفاده از راهکارهای مدیریتی، کودکان مبتلا به ADHD می‌توانند به رشد و توسعه استعدادهای خود بپردازند.

با وجود همه مشکلات، افراد مبتلا به ADHD می‌توانند مهارت‌های باورنکردنی داشته باشند، مانند خلاقیت و نوآوری. دانش‌آموزان مبتلا به ADHD اغلب شیوه‌ای منحصربه‌فرد برای تفکر و حل مسئله دارند که می‌تواند به ایده‌های جدید و نوآورانه منجر شود. آنها همچنین به دلیل توانایی خود در تفکر خارج از چارچوب و یافتن راه حل‌های خلاقانه برای چالش‌ها شناخته شده‌اند.

ضرورت دارد که این کودکان به محیط‌هایی دسترسی داشته باشند که به توانمندی‌ها و علاقه‌هایشان توجه کنند و آن‌ها را در مسیری که به آن علاقه دارند، هدایت کنند.

 

منبع:

Does ADHD affect IQ?

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
مهندس منوچهر مسیب‌نژاد Whatsapp chat
2 +