شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

خواص جینسنگ برای مردان

خواص جینسنگ برای مردان

ناباروری چیست؟

ناباروری یک مشکل رو به رشد در جهان بوده و به معنای عدم موفقیت در باردار شدن پس از ۱۲ ماه یا بیشتر رابطه جنسی منظم و محافظت نشده است. ناباروری میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده و بر خانواده و جوامع آنها تأثیر منفی می‌گذارد. برآوردها حاکی از آن است که تقریباً از هر شش نفر در سنین باروری در سراسر جهان، یک نفر در طول زندگی خود ناباروری را تجربه می‌کند.

در دستگاه تناسلی مردان، ناباروری معمولاً به دلیل اختلال در نعوظ و خروج مایع منی، تعداد کم اسپرم یا شکل غیر طبیعی و کاهش حرکت اسپرم‌ها ایجاد می‌شود.

جینسنگ؛ پادشاه گیاهان

جینسنگ یکی از گرانبهاترین و پرکاربردترین گیاهان در طب سنتی چینی است. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که جینسنگ دارای اثرات فیزیولوژیکی متنوعی در سیستم‌های مختلف بدن از جمله سیستم ایمنی، قلبی-عروقی و عصبی است. همچنین برای افزایش عملکرد و میل جنسی کاربرد دارد.

به طور کلی از خواص مهم جینسنگ برای مردان می‌توان به تقویت غرایز جنسی، درمان اختلالات جنسی، تقویت رابطه جنسی، افزایش کیفیت و تعداد اسپرم و درمان ناباروری اشاره کرد.

در این مقاله، اثرات جینسنگ بر عملکرد جنسی مردانه را به طور خلاصه بررسی کرده‌ام. این گیاه جادویی میتواند راهبردهای درمانی جدید برای درمان بیماری‌ها یا اختلالات تولید مثلی مردانه ارائه دهد، از این رو توصیه میکنم تا پایان این مقاله با من همراه باشید.

1- درمان اختلالات نعوظ

جینسنگ از دیرباز به تنهایی یا به همراه سایر گیاهان برای تقویت عملکرد جنسی در پزشکی سنتی چین مورد استفاده قرار میگرفت. اثرات سودمند آن در تقویت قوای جنسی به طور علمی در کارآزمایی‌های بالینی متعدد ارزیابی و تایید شده است.

درمان اختلالات نعوظ

اجزای فعال دارویی جینسنگ، جین سنوزیدها، می‌توانند سنتز نیتریک اکسید (NO) را در سلول‌های اندوتلیال و اعصاب اطراف عروقی القا کنند و حساسیت سلول‌های ماهیچه صاف عروق را به NO افزایش دهند. این آزاد شدن NO باعث شل شدن عضلات صاف می‌شود، بنابراین اجازه می‌دهد تا خون بیشتری به بافت آلت تناسلی وارد شده و باعث بهبود نعوظ شود.

  • مطالعه اول: در یک مطالعه دوسوکور و کنترل‌شده با دارونما، ۴۵ مرد با اختلال نعوظ متوسط ​​تا شدید، پس از درمان با روزانه ۹۰۰ میلی گرم جینسنگ قرمز کره‌ای، ۳ بار در روز به مدت ۸ هفته، بهبود در اختلال نعوظ و رضایت جنسی را گزارش کردند.
  • مطالعه دوم: مطالعه مشابهی روی ۶۰ مرد مبتلا به اختلال نعوظ نیز بهبود قابل توجه در عملکرد نعوظ از جمله سفتی و مدت زمان حفظ نعوظ را پس از مصرف جینسنگ قرمز کره‌ای (۱۰۰۰ میلی گرم) ۳ بار در روز به مدت ۱۲ هفته، گزارش کردند.

خرید

2- افزایش میل جنسی

میل جنسی در انسان شامل هماهنگی پیچیده بین سیستم هورمونی و عصبی است.

استروئید جنسی مردانه، تستوسترون، در سلول لیدیگ سنتز می‌شود و این امر تحت کنترل هورمون LH است که توسط هیپوفیز قدامی تولید می‌شود. سطح تستوسترون به شدت با میل جنسی در ارتباط است و بنابراین تستوسترون یکی از درمان‌های اصلی برای مردان مبتلا به کاهش میل جنسی است. جینسنوزید Rg1، ماده فعال اصلی در جینسنگ Panax، مسئول افزایش سطح هورمون تستوسترون و افزایش میل جنسی است.

افزایش میل جنسی

چندین انتقال دهنده عصبی در میل جنسی نقش دارند، مانند دوپامین برای میل جنسی، استیل کولین برای برانگیختگی جنسی و GABA برای ارگاسم. مطالعات نشان داده‌اند که جینسنوزید Re سطوح دوپامین و استیل کولین خارج سلولی را در مغز موش افزایش می‌دهد. اثر جین سنوزید Rb1 بر آزادسازی استیل کولین با افزایش جذب کولین به انتهای عصبی مرتبط است. این یافته‌ها نشان می‌دهد که جینسنگ می‌تواند محور هیپوفیز- بیضه را در هر دو سطح هورمونی و عصبی تنظیم کند.

  • مطالعه اول: جالب توجه است، موش‌هایی که با ۵٪ جینسنگ Panax در رژیم غذایی خود به مدت ۶۰ روز تغذیه شده بودند، افزایش قابل توجهی در سطح تستوسترون خون نشان دادند، در حالی که درمان با ۱٪ جینسنگ Panax هیچ تاثیری نداشت.
  • مطالعه دوم: در یک مطالعه بالینی که شامل ۶۶ شرکت کننده بود، استفاده از عصاره جینسنگ آسیایی به طور قابل توجهی سطح تستوسترون تام و آزاد پلاسما و هورمون‌‌های FSH و LH را افزایش داد. با این حال، مطالعات نشان دادند که مصرف خوراکی جینسنگ آمریکایی (به میزان ۱۰۰-۱۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم) برای ۲۸ روز نمیتواند که سطح تستوسترون و LH را در موش‌ها تغییر دهد که نشان می‌دهد نوع جینسنگ و مدت زمان درمان در روند افزایش میل جنسی موثر است.

 

3- افزایش تعداد و تحرک اسپرم

تحقیقات در ۲۰ سال گذشته نشان داده است که کمیت و تعداد اسپرم آقایان در بسیاری از کشورهای جهان رو به کاهش است. به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی ۲۶۰۰۰ مرد فرانسوی کاهش مداوم غلظت اسپرم را در یک دوره ۱۷ ساله نشان داده است. علت این مسئله به طور کامل شناخته نشده، اما کاهش باروری در سراسر جهان میتواند نشان دهنده وخامت عمومی سلامت جنسی مردان باشد، که در حال تبدیل شدن به یک نگرانی عمده برای سلامتی است. بنابراین، نیاز به درک بیشتر علل و اقدامات لازم برای جلوگیری از آن وجود دارد.

افزایش تعداد و تحرک اسپرم

شواهد اولیه مبنی بر اینکه جینسنگ ممکن است اثرات مثبتی بر روی اسپرم زایی داشته باشد برای اولین بار در سال ۱۹۷۷ منتشر شد و نشان داده شد که عصاره جینسنگ دارای اثر تحریکی بر روی سنتز DNA و پروتئین در بیضه موش صحرایی است. مطالعات بعدی هم در جوندگان و هم در انسان نشان داده است که جینسنگ میتواند تعداد اسپرم را افزایش دهد.

  • مطالعه اول: در یک مطالعه، موش‌های تحت درمان با جینسنگ، افزایش تولید اسپرم را از طریق افزایش بیان فاکتور نوروتروفیک مشتق از سلول‌های گلیال (GDNF) در سلول‌های سرتولی و فعال‌سازی تعدیل‌کننده عنصر پاسخ‌دهنده به cAMP بیضه (CREM) نشان داده‌اند.
  • مطالعه دوم: در مطالعه‌ای دیگرهم بیماران اولیگوآستنواسپرم و هم افراد سالم، افزایش تعداد و تحرک اسپرم را پس از استفاده از جینسنگ Panax نشان دادند. بیماران آستنوسپرمی تحت درمان با جینسنگ نیز افزایش قابل توجهی در حرکت پیشرونده و رو به‌ جلوی اسپرم نشان دادند. مشخص شده است که این اثرات از طریق القای فعالیت‌های نیتریک اکسید سنتاز (NOS) و تولید NO واسطه میشوند. NO همچنین ارتباط نزدیکی با عملکرد اسپرم دارد.

 

منابع

Infertility

Ginseng and male reproductive function

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +