شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

تقویت قوای جنسی زنان

کاهش میل و قوای جنسی می‌تواند در هر مرحله از زندگی برای مردان و زنان اتفاق بیفتد. قبل از پرداختن به جزئیات، مهم است که بدانیم چیزی تحت عنوان میل جنسی « درست » یا « غلط » برای زنان وجود نداشته و هیچ قاعده‌ای وجود ندارد که نشان دهد افراد باید در هفته به چه میزان رابطه جنسی داشته باشند. سطح میل جنسی از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است و تحت تاثیر محرک‌های بیرونی مانند تغییرات عاطفی، تغییرات هورمونی و داروهای مصرفی است.

 

علل کاهش میل جنسی زنان

یافتن علت کاهش میل و قوای جنسی میتواند شما را به سمت یافتن راه حل اصولی و صحیح درمان این مشکل راهنمایی کند. همانطور که ذکر شد، عناصر مختلفی بر میل و قوای جنسی یک زن تاثیر می‌گذارند از جمله :

 • شرایط پزشکی: برخی از مشکلات پزشکی و بیماری‌های زمینه‌ای بر میل جنسی زنان تاثیر می‌گذارد، از جمله :
  • یائسگی: در طول یائسگی، نوسانات هورمونی می‌تواند باعث خشکی واژن شود و میل جنسی را کاهش دهد.
  • دیابت: ابتلا به دیابت نیز باعث عدم تعادل هورمونی می‌شود. چاقی نیز که یک مشکل رایج در میان زنان دیابتی است، می‌تواند تمایل جنسی را کاهش دهد.
  • سندرم تخمدان پلی کیستیک: عدم تعادل هورمونی ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ممکن است بر میل جنسی تاثیر منفی بگذارد.
 • اختلالات سلامت روان: استرس، اضطراب و افسردگی می‌توانند موجب کاهش میل جنسی شوند.
 • زایمان و دوران پس از زایمان: پس از زایمان، تغییرات هورمونی و خستگی می‌تواند منجر به کاهش میل جنسی شود. نگرانی در مورد مسئولیت‌های جدید فرزندپروری نیز می‌تواند در این‌ مسئله نقش داشته باشد.
 • مصرف برخی داروها: مصرف برخی از داروها می‌تواند منجر به کاهش میل جنسی شود. برای مثال داروهای ضد افسردگی از دسته SSRI می‌توانند میل جنسی را کاهش دهند و بر سلامت جنسی زنان تاثیر بگذارند.
 • سبک زندگی ناسالم: عادات ناسالم مانند ورزش نکردن، رژیم غذایی نامناسب، مصرف الکل و سیگار کشیدن می‌تواند میل جنسی را کاهش دهد.

میل جنسی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و عوامل متعددی بر آن تاثیر می‌گذارند. برای بهبود میل جنسی، ابتدا به دنبال یافتن علت آن باشید. عادات سالم مانند ورزش منظم، خوب غذا خوردن، خواب کافی و مدیریت استرس می‌تواند کمک کننده باشد. و به یاد داشته باشید، در صورت نیاز می‌توانید از برخی ویتامین ها، مواد معدنی و مکمل‌های گیاهی برای بهبود میل جنسی خود کمک بگیرید.

۱۰ روش برای تقویت قوای جنسی زنان

امروزه استفاده از روش‌های طبیعی، مانند گیاهان دارویی و ویتامین‌ها، جایگزینی برای گزینه‌های پزشکی مختلف برای افزایش میل جنسی هستند. در این مقاله به معرفی و بررسی ۱۰ مورد از بهترین مکمل‌ها و گیاهان دارویی برای تقویت قوای جنسی زنان می‌پردازیم.

1- جینسنگ

جینسنگ قرمز کره‌ای یک گیاه محبوب است که می‌تواند به تقویت میل جنسی و عملکرد نعوظ در مردان و تحریک جنسی در زنان کمک کند. جینسنگ حاوی اثرات ضد التهابی است و باعث بهبود پاسخ ایمنی و در عین حال کاهش هورمون‌های استرس می‌گردد که هر دو می‌توانند به درمان کم میلی جنسی در زنان کمک کنند. یک مطالعه ۲۰ هفته ای روی ۳۲ زن یائسه نشان داد که مصرف ۳ گرم جینسنگ قرمز در روز به طور قابل توجهی عملکرد جنسی و میل جنسی را بهبود می‌بخشد. علاوه بر این، جینسنگقرمز می‌تواند تولید اکسید نیتریک را تقویت کند – ترکیبی که از گردش خون پشتیبانی می‌کند و به آرامش عضلات ناحیه تناسلی کمک می‌کند.

سمانیک جینسنگ

مشاهده و خرید

2- جینکوبیلوبا

جینکوبیلوبا دارای خواص ضد اضطرابی بوده و ثابت شده است که می‌تواند جریان خون را افزایش دهد. همچنین به تولید اکسید نیتریک و شل شدن بافت‌های عضلانی صاف، مانند آنهایی که در اندام تناسلی زنانه وجود دارد، کمک می‌کند.

جینکوبیلوبا

3- ریشه ماکا

ریشه ماکا به افزایش استقامت بدنی و تقویت ایمنی کمک می‌کند. این دارو برای درمان عدم تعادل هورمونی در یائسگی استفاده می‌شود و ممکن است میل جنسی را در برخی از زنان افزایش دهد. ریشه ماکا سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که می‌تواند به هضم غذا و افزایش سطح انرژی کمک کند.

ماکا؛ گیاه ریشه‌ای از کشور پرو

4- خارخسک

طبق مطالعات انجام شده توسط محققان برزیلی، خارخسک می‌تواند باعث بهبود میل جنسی، برانگیختگی و ارگاسم در زنان شود. یک مطالعه نشان داد زنانی که روزانه ۷/۵ میلی‌گرم خارخسک مصرف می‌کردند، در طول چهار هفته بهبود قابل توجهی در میل جنسی داشتند. ارزیابی بالینی دیگری نشان داد که مصرف ۲۵۰ میلی گرم خارخسک در روز باعث افزایش سطح DHEA (که می‌تواند تأثیر مثبتی بر میل جنسی داشته باشد) در زنان در طی ۹۰ روز شد.

خار خسک

5- زعفران

زعفران می‌تواند میل جنسی و عملکرد جنسی زنان را (به خصوص در افرادی که داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنند) تقویت کند. در یک مطالعه، زنانی که روزانه ۳۰ میلی‌گرم زعفران به مدت ۴ هفته مصرف می‌کردند، نسبت به کسانی که دارونما دریافت کردند، میل جنسی بیشتری داشتند. مطالعه‌ای دیگر که روی ۳۸ زن با میل جنسی کم که داروهای ضدافسردگی مصرف می کردند، انجام شد، نشان داد که استفاده از ۳۰ میلی گرم زعفران در روز به طور قابل توجهی برخی از مشکلات جنسی، مانند کاهش برانگیختگی جنسی و خشکی واژن را بهبود می‌بخشد.

زعفران

6- شنبلیله

شنبلیله به عنوان یک گیاه در آشپزی استفاده می‌شود و به صورت مکمل نیز موجود است. بر اساس برخی مطالعات، شنبلیله ممکن است یک داروی موثر برای افزایش میل جنسی زنان باشد.

شنبلیله

7- آشواگاندا

آشواگاندا یا جینسینگ هندی یکی دیگر از گیاهان دارویی مورد استفاده برای تقویت قوای جنسی زنان است. در یک مطالعه ۵۰ زن تحت تجویز ۶۰۰ میلی گرم آشواگاندا یا دارونما قرار گرفتند. گروهی که آشواگاندا دریافت کردند، پس از ۸ هفته بهبود قابل توجه در میل جنسی، برانگیختگی و ارگاسم را گزارش کردند.

8- اسیدهای چرب ضروری

اسیدهای چرب ضروری مانند امگا ۳ و امگا ۶ علاوه بر سلامت کلی برای سلامت جنسی نیز مفید هستند. اسیدهای چرب ضروری بر نحوه تبدیل غذا به انرژی و همچنین افزایش عملکرد فیزیکی و عملکرد مغز تاثیر می‌گذارند. همه این عوامل می‌توانند به بهبود میل جنسی کمک کنند.

9- زینک

مطالعات نشان داده‌اند که مکمل زینک (روی) ممکن است میل جنسی، برانگیختگی، لذت و رطوبت واژن را در طول مقاربت افزایش دهد. مکمل زینک همچنین ممکن است سطح تستوسترون و عملکرد جنسی را در زنان یائسه افزایش دهد.

10- ال-آرژینین

این اسید آمینه با شل کردن رگ‌های خونی و بهبود گردش خون، موجب افزایش جریان خون به ناحیه تناسلی و افزایش میل جنسی می‌گردد.

منابع

7 foods and supplements to boost your sex drive

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +