شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بهترین قرص مولتی ویتامین برای لاغری چیست؟

دسته بندی :مکمل و ویتامین, کاهش وزن ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ دکتر فاطمه موسوی 741 مشاهده
بهترین قرص مولتی ویتامین برای لاغری چیست؟

ویتامین‌ها و مواد معدنی متعددی می‌توانند به افزایش متابولیسم و روند کاهش وزن شما کمک کنند از جمله ویتامین‌های گروه B، ویتامین D، منیزیم، کروم، امگا 3، ید و آهن. اما اگر در جستجوی مکملی هستید که به طور اختصاصی برای کاهش وزن فرموله شده باشد، پیشنهاد من به شما مکمل‌های اسلیمان و لیپومان است.

بهترین قرص مولتی ویتامین برای لاغری چیست؟

کاهش وزن یک فرآیند پیچیده است که تحت تأثیر عوامل زیادی از جمله رژیم غذایی، فعالیت بدنی، خواب و سلامت متابولیک قرار دارد. مولتی ویتامین‌ها قرص‌هایی هستند که شامل مجموعه‌ای از ویتامین‌ها و ریز مغذی‌ها می‌باشند. در حالی که هیچ مولتی ویتامینی مستقیماً باعث کاهش وزن نمی‌شود، اما برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌توانند با افزایش متابولیسم، بهبود سطح انرژی و حمایت از سلامت کلی از تلاش‌های شما برای کاهش وزن حمایت کنند.

در این مقاله به بررسی و معرفی بهترین مکمل‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی برای لاغری پرداخته‌ام. توصیه می‌کنم هنگام انتخاب مکمل برای کمک به کاهش وزن، به دنبال یکی از موارد زیر باشید:

1- اسلیمان

هر کپسول اسلیمان حاوی ۴۰۰ میلی گرم عصاره دانه گیاه قهوه سبز ( با نام علمی Coffea Arabica ) و ۵ میلی گرم عصاره میوه فلفل سیاه ( با نام علمی Piper Nigrum ) است.

اسلیمان یک مکمل چربی سوز به شمار می‌آید و همچنین می‌تواند تا حدودی باعث کاهش اشتها نیز شود. بنابراین به کاهش وزن و کوچک شدن شکم کمک قابل توجهی میکند.

در یک متاآنالیز که نتایج چندین مطالعه بالینی روی تاثیر قهوه سبز بر کاهش وزن را بررسی کرده بود مشخص شد که مصرف طولانی مدت (بیش از ۸ هفته) قهوه سبز منجر به کاهش معناداری در وزن، شاخص توده بدنی و اندازه دور شکم می‌شود.

مطالعات دیگری که بر روی فلفل سیاه انجام شده است نشان داده است که ماده موثره آن به نام پیپرین میتواند در بهبود حساسیت به انسولین و هورمون لپتین (هورمون سیری) موثر باشد و در نتیجه با کاهش اشتها و نیز افزایش متابولیسم به روند کاهش وزن کمک کنند.

مکمل اسلیمان

خرید

2- لیپومان

هر کپسول لیپومان حاوی ۶۰۰ میلی گرم عصاره خشک برگ کنگر فرنگی است. این مکمل میتواند در تنظیم سطح کلسترول، کمک به هضم غذا و تنظیم سوخت و ساز بدن به شما کمک کند و در نتیجه در روند کاهش وزن موثر باشد.

تحقیقات متعدد درباره گیاه کنگر فرنگی، اثربخشی آن در مشکلات کبدی و کیسه صفرا و همچنین کاهش اشتها را مورد تایید قرار داده‌اند.

لیپومان

خرید

3- اسیدهای چرب امگا 3

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که اسیدهای چرب امگا 3 از کاهش وزن حمایت می‌کنند و یک مکمل عالی برای رژیم غذایی شما هستند. به گفته انجمن قلب آمریکا، اسید‌های چرب امگا 3 ممکن است از قلب و عروق خونی شما در برابر آسیب و بیماری‌ها محافظت کنند.

ماهی قزل آلا، ساردین و ماهی تن منابع غنی این ماده مغذی هستند. مصرف این ماهی‌ها را چند بار در هفته به عنوان بخشی از برنامه غذایی سالم خود در نظر بگیرید. به جای سرخ کردن، آنها را کباب کنید. اگر به میزان کافی ماهی مصرف نمی‌کنید، می‌توانید از مکمل‌های امگا 3 استفاده کنید.

امگا3

4- ویتامین‌‌های گروه B

ویتامین‌های گروه B به طور کلی سطح انرژی را افزایش می‌دهند، خستگی را کاهش می‌دهند و در نتیجه شما را قادر می‌سازند که تمرینات ورزشی و فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید. از طرف دیگر، متابولیسم را بهبود می‌بخشند و به بدن کمک می‌کنند تا غذا را به طور موثر به انرژی تبدیل کنند.

به طور اختصاصی نقش هر یک از ویتامین‌های این گروه در روند کاهش وزن عبارت است از :

 • B1 (تیامین): به تبدیل کربوهیدرات‌ها به انرژی کمک می‌کند.
 • B2 (ریبوفلاوین): در تولید انرژی و متابولیسم چربی نقش دارد.
 • B3 (نیاسین): از متابولیسم حمایت می کند و به حفظ سلامت پوست و اعصاب کمک می‌کند.
 • B5 (اسید پانتوتنیک): برای متابولیسم اسیدهای چرب ضروری است.
 • B6 (پیریدوکسین): در متابولیسم پروتئین و کربوهیدرات نقش دارد.
 • B7 (بیوتین): برای متابولیسم چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها مهم است.
 • B9 (فولات): برای سنتز و ترمیم DNA ضروری است که می تواند از عملکرد سلولی سالم و تولید انرژی پشتیبانی کند.
 • B12 (کوبالامین): برای تشکیل گلبول‌های قرمز خون و تولید انرژی حیاتی است.

ویتامین B کمپلکس

5- ویتامین D

سطوح پایین ویتامین D با چاقی مرتبط است. این ویتامین از سلامت استخوان‌ها حمایت می‌کند که برای حفظ یک سبک زندگی فعال اهمیت دارد. همچنین می‌تواند خلق و خو را بهبود بخشد و احتمال پرخوری روانی را کاهش دهد.

ویتامین D جذب کلسیم را افزایش می‌دهد، از عملکرد ماهیچه‌ها و تولید انرژی حمایت می‌کند. همچنین ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و به تنظیم قند خون کمک کند.

6- آهن

آهن، برای انتقال اکسیژن در خون ضروری است. همچنین برای عملکرد عضلات و تولید انرژی مهم است. این ماده معدنی با اطمینان از رساندن اکسیژن کافی به عضلات و بافت‌ها از خستگی جلوگیری می‌کند و در نتیجه با بهبود استقامت و عملکرد در طول ورزش از یک سبک زندگی فعال حمایت می‌کند.

7- منیزیم

منیزیم در بیش از ۳۰۰ واکنش آنزیمی، از جمله واکنش‌های مربوط به تولید انرژی نقش دارد. همچنین به حفظ عملکرد طبیعی عضلات و اعصاب کمک می‌کند و گرفتگی عضلانی و خستگی را کاهش می‌دهد. از طرف دیگر به تبدیل غذا به انرژی کمک می‌کند و متابولیسم را افزایش می‌دهد.

8- کروم

کروم در متابولیسم کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها نقش دارد. با افزایش عملکرد انسولین به تنظیم سطح قند خون کمک می‌کند. همچنین می‌تواند میل به شکر و اشتها را کاهش دهد و به کنترل کالری کمک کند. در نتیجه به نگه داشتن سطح قند خون در محدوده سالم کمک می‌کند و از افت ناگهانی قند خون و انرژی که می‌تواند منجر به پرخوری شود، جلوگیری می‌کند.

9- ید

مقادیر کافی ید برای تولید هورمون‌های تیروئید که متابولیسم را تنظیم می‌کنند ضروری است. ید از عملکرد سالم تیروئید پشتیبانی می‌کند، که برای حفظ متابولیسم مطلوب بسیار مهم است. همچنین به پیشگیری از کم کاری تیروئید که می‌تواند باعث افزایش وزن و خستگی شود، کمک می‌کند.

10- نکات اضافی

در کنار مصرف مکمل‌ها برای لاغری، لازم است به نکات زیر نیز توجه کنید:

 • رژیم غذایی متعادل: روی غذاهای کامل و غنی از مواد مغذی مانند سبزیجات، میوه‌ها، پروتئین‌های بدون چربی و غلات کامل تمرکز کنید.
 • ورزش منظم: تمرینات هوازی را با تمرینات قدرتی ترکیب کنید تا از دست دادن چربی و حفظ عضلات به حداکثر برسد.
 • نوشیدن آب کافی: برای حمایت از متابولیسم و ​​سطح انرژی، مقدار زیادی آب بنوشید.
 • خواب: ۷ تا ۹ ساعت خواب باکیفیت در شب را برای تنظیم هورمون‌ها و حمایت از کاهش وزن در نظر بگیرید.

منابع

https://www.healthline.com/health/vitamins-for-weight-loss

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322644

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +