شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بهترین زمان مصرف مکمل کلاژن

دسته بندی :مکمل و ویتامین ۳۱ تیر ۱۴۰۲ دکتر فاطمه موسوی 2735 مشاهده
بهترین زمان مصرف مکمل کلاژن

مکمل کلاژن یک نوع مکمل غذایی است که حاوی پروتئین کلاژن می‌باشد. کلاژن یک پروتئین اصلی در بدن انسان و حیوانات است که در ساختار بافت‌های مختلف بدن، به ویژه پوست، استخوان‌ها، مفاصل، و تاندون‌ها و لیگامان‌ها وجود دارد. این پروتئین مسئول ایجاد ساختار، استحکام و انعطاف‌پذیری این بافت‌ها می‌باشد.

طی روند افزایش سن، تولید کلاژن در بدن کاهش می‌یابد وعوامل خارجی نظیر تابش افتاب، آلودگی، استرس، و … موجب کاهش بیشتر آن می‌گردند. این کاهش تولید کلاژن می‌تواند باعث پیری پوست، کاهش انعطاف‌پذیری مفاصل، کاهش قدرت بافت‌های تاندونی و عضلانی، و مشکلات دیگری شود. برای حل این مسئله شما می‌توانید از مکمل‌های کلاژن استفاده کنید.

وقتی تصمیم به مصرف مکمل کلاژن می‌گیرید، طبیعی است که بخواهید از مزایای آن حداکثر استفاده را ببرید؛ زیرا ثابت شده است که مکمل‌های کلاژن دارای اثرات مفیدی بر روی سلامت مو، پوست، استخوان، ماهیچه و مفاصل هستند.

شاید شما هم این ادعا را شنیده باشید که مصرف مکمل کلاژن در زمان‌های خاصی از روز بهتر بوده و کارایی آن را افزایش خواهد داد. در این مطلب به بررسی این ادعا می‌پردازیم و بهترین زمان مصرف مکمل کلاژن را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهیم.

بهترین زمان مصرف مکمل کلاژن

ادعا: شما باید کلاژن را با معده خالی مصرف کنید.

بسیاری از مردم بر این باورند که وقتی مکمل کلاژن را با معده خالی مصرف می‌کنید، بدن شما بهتر می‌تواند پروتئین‌ کلاژن را تجزیه کند. این افراد ادعا می‌کنند بهترین زمان مصرف مکمل کلاژن، اول صبح قبل از صرف صبحانه است.

واقعیت: خالی یا پر بودن معده اهمیتی ندارد.

برای بررسی این نظریه، لازم است که ابتدا بفهمید بدن شما چگونه غذا را هضم می‌کند. دیدن و بوییدن غذا، سلول‌های دیواره معده را تحریک می‌کند تا حتی قبل از رسیدن غذا به معده، اسید ترشح کنند. معده، به دنبال تحریک عصب واگ که به تنظیم هضم غذا کمک می‌کند، ترشح اسید را افزایش می‌دهد. ورود غذا به معده موجب افزایش ترشح اسید می‌شود. اسید معده برای تجزیه غذا ضروری است اما کلاژن تقریبا بدون اینکه تجزیه شود از معده عبور می‌کند. در نتیجه، اگر کلاژن را با معده پر یا خالی مصرف کنید، تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کند زیرا بخش عمده‌ای از تجزیه پروتئین‌ها از جمله کلاژن، در روده باریک اتفاق می‌افتد. به طور خلاصه طبق گفته متخصصان، مصرف کلاژن با معده پر یا خالی تفاوت چندانی ندارد.

ادعا: باید از کلاژن به عنوان میان وعده استفاده کنید.

با توجه به اینکه کلاژن یک پروتئین است، برخی افراد تصور می‌کنند که مخلوط کردن مکمل کلاژن با اسموتی یا قهوه و به عنوان یک میان وعده، به سیری طولانی‌تر کمک می‌کند. در نتیجه، ممکن است در روند کاهش وزن موثر باشد.

واقعیت: چیزی که به همراه کلاژن مصرف می‌کنید موجب سیری می‌شود، نه خود مکمل کلاژن.

اینکه مکمل کلاژن چقدر شما را سیر نگه می‌دارد، در نهایت به این بستگی دارد که آن را با چه چیزی مصرف می‌کنید. بعید است که مکمل‌های کلاژن به خودی خود به دلیل حجم کم هر کدام، بتوانند شما را سیر کنند.

ادعا: شما باید کلاژن را در شب مصرف کنید تا بدن شما آن را در طول چرخه REM خواب تجزیه کند.

برخی افراد ادعا می‌کنند که مصرف کلاژن در شب موثرتر است زیرا بدن به طور طبیعی در هنگام خواب بازیابی و ریکاوری می‌شود و در این زمان می‌تواند از اسیدهای آمینه  حاصل از تجزیه کلاژن بهتر استفاده کند.

واقعیت: هیچ مطالعه‌ای برای تأیید این ادعا وجود ندارد.

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که مکمل‌های کلاژن چه قبل از خواب مصرف شوند و چه در صبح، اثر یکسانی دارند. بین ۳ تا ۵ ساعت طول می‌کشد تا کلاژن پس از خورده شدن، به روده کوچک شما  (جایی که جذب می‌شود) وارد شود، بنابراین همگام‌سازی آن با چرخه REM دشوار و تقریبا ناممکن است.

بهترین زمان مصرف مکمل کلاژن

در ادامه، چند نکته پیرامون بهترین روش و زمان مصرف مکمل کلاژن را با هم مرور می‌کنیم:

1- تاکید بر مصرف روزانه

مصرف مکمل کلاژن باید به صورت منظم و روزانه انجام شود تا نتایج مثبت آن بهتر دیده شود. به عبارت دیگر، بهتر است مکمل کلاژن را هر روز در طول دوره زمانی معینی مصرف کنید.

2- زمان مصرف کلاژن

زمان مصرف مکمل کلاژن بستگی به شخص مصرف کننده دارد. شما می‌توانید آن را در هر ساعتی از روز استفاده کنید. برخی ممکن است ترجیح دهند که آن را با غذا مصرف کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است ترجیح دهند که آن را در زمان‌های خاصی مثل صبح یا شب مصرف کنند.

3- مصرف با یا بدون غذا

برخی از افراد ممکن است ترجیح دهند مکمل کلاژن را با غذا مصرف کنند تا احتمالا هضم بهتری داشته باشد. اما عموماً مکمل کلاژن بدون وابستگی به غذا نیز می‌تواند مصرف شود.

4- مصرف کلاژن در ترکیب با سایر مواد معدنی و ویتامین‌ها

در صورتی که مکمل کلاژن را در ترکیب با مواد دیگری همچون ویتامین C مصرف کنید، جذب آن افزایش می یابد.

تحقیقات در مورد مکانیسم‌ اثر مکمل‌های کلاژن بر بدن هنوز در مراحل اولیه است، اما در حال حاضر هیچ یافته‌ای وجود ندارد که نشان دهد شما باید کلاژن را در یک زمان خاص از روز مصرف کنید. شما باید مکمل‌های کلاژن خود را هر زمان از روز که برای شما آسان و راحت است مصرف کنید. نکته کلیدی این است که زمانی از روز را انتخاب کنید که بتوانید آن را به بخشی از برنامه روزانه خود تبدیل کنید؛ زیرا هر مکمل زمانی بهترین نتیجه را دارد که به طور منظم مصرف شود. این موضوع به شما کمک می‌کند که مصرف مکمل را فراموش نکنید تا بتوانید از نتایج مطلوب آن بهره‌مند شوید.

سمانیک کلاژن از VERISOL® (ترکیب خاص و ثبت اختراع شده کلاژن پپتید) محصول شرکت آلمانی Gelita تهیه شده است که شناخته شده‌ترین و بهترین کلاژن پپتید دنیا می‌باشد و با مصرف روزانه ۲۵۰۰ میلی‌گرم اثرات درمانی خود را بروز می‌دهد که این اثرات درمانی توسط مطالعات بالینی متعدد اثبات گشته است. هر ساشه از این محصول حاوی ۲۵۰۰ میلی‌گرم کلاژن پپتید و ۶۶ میلی گرم ویتامین C می‌باشد و طعم مطبوع بلوبری دارد.

 

سمانیک کلاژن

مشاهده و خرید

 

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +