شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بهترین زمان مصرف قرص ویتامین d3 1000

دسته بندی :مکمل و ویتامین ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ دکتر فاطمه موسوی 750 مشاهده

مکمل‌های ویتامین D باید همراه با غذا مصرف شوند تا جذب آن‌ها به حداکثر برسد. ممکن است ترجیح دهید آنها را در ساعات خاصی از روز مصرف کنید؛ اما مشخص نیست که آیا این مسئله بر اثربخشی آنها تاثیر می‌گذارد یا خیر. زمان‌های مختلف روز را امتحان کنید و زمانی که برای شما راحت‌تر است را در نظر بگیرید. تنها نکته‌ای که توجه به آن لازم است این است که قرص ویتامین D خود را با یک وعده یا میان وعده شامل غذاهایی نسبتا چرب مصرف کنید.

 

مقدمه

ویتامین D یک ویتامین فوق‌العاده مهم برای حفظ سلامتی و عملکرد مطلوب بدن است. این ویتامین، ماده مغذی مورد نیاز بدن شما برای ساخت و حفظ استخوان‌های سالم است. به این دلیل که بدن شما تنها زمانی می‌تواند کلسیم که جزء اصلی ساختار استخوان است را جذب کند که ویتامین D موجود باشد. ویتامین D همچنین بسیاری از عملکردهای سلولی دیگر را در بدن شما تنظیم می‌کند. خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و محافظت کننده عصبی آن از سلامت سیستم ایمنی، عملکرد ماهیچه‌ها و فعالیت سلول‌های مغز پشتیبانی می‌کند.

اما متاسفانه این ویتامین در مواد غذایی بسیار کمی یافت می‌شود و به سختی از طریق رژیم غذایی قابل دریافت است. از آنجایی که درصد زیادی از جمعیت جهان در معرض خطر کمبود ویتامین D هستند، مصرف مکمل‌های حاوی این ویتامین یک نیاز ضروری است.

با این حال، عوامل زیادی می‌توانند بر اثربخشی آن تأثیر بگذارند، از جمله زمان و نحوه مصرف دوز روزانه. در این مقاله به بررسی بهترین زمان مصرف ویتامین D برای به حداکثر رساندن جذب و اثربخشی آن پرداخته‌ام. با من همراه باشید.

 

قرص ویتامین D را با وعده‌های غذایی مصرف کنید

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است، به این معنی که در آب حل نمی‌شود و زمانی که با غذاهای پرچرب مصرف شود بهترین جذب را در جریان خون شما دارد. به همین دلیل، مصرف مکمل‌های ویتامین D همراه با غذا برای افزایش جذب توصیه می‌شود.

یک مطالعه قدیمی روی ۱۷ نفر نشان داد که مصرف ویتامین D با بزرگترین وعده غذایی در روز باعث افزایش سطح ویتامین D خون در حدود ۵۰٪ پس از تنها ۲ تا ۳ ماه می‌شود. در مطالعه دیگری روی ۵۰ فرد مسن، مصرف ویتامین D در کنار یک وعده غذایی پرچرب باعث افزایش ۳۲ درصدی سطح ویتامین D خون بعد از ۱۲ ساعت در مقایسه با یک وعده غذایی بدون چربی شد.

آووکادو، آجیل، دانه‌ها، لبنیات پرچرب و تخم مرغ منابع مغذی چربی هستند که به افزایش جذب ویتامین D شما کمک می‌کنند. توصیه می‌کنم قرص ویتامین D3 خود را همراه با این مواد غذایی مصرف کنید.

 

قرص ویتامین D را صبح‌‌ها مصرف ‌کنم یا شب‌ها؟

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که مکمل‌هایی مانند ویتامین D را اول صبح مصرف کنند. این کار نه تنها راحت‌تر است، بلکه احتمال فراموش کردن مصرف مکمل را نیز کاهش می‌دهد. به همین دلیل، شاید بهتر باشد عادت کنید مکمل ویتامین D خود را با یک صبحانه مغذی مصرف کنید.

از طرف دیگر مصرف ویتامین D در اواخر روز ممکن است بر خواب تاثیر بگذارد. تحقیقات متعددی نشان داده‌اند که سطح ویتامین D با کیفیت خواب مرتبط است. در واقع، چندین مطالعه، سطوح پایین ویتامین D در خون را با احتمال بیشتر اختلالات خواب، کیفیت خواب ضعیف‌تر و کاهش مدت زمان خواب مرتبط می‌دانند. برعکس، برخی مطالعات ادعا می‌کنند که مصرف ویتامین D در شب می‌تواند با تداخل در تولید ملاتونین بر کیفیت خواب تاثیر منفی بگذارد. با این حال، تحقیقات علمی کافی برای تعیین اینکه چگونه مکمل ویتامین D در شب ممکن است بر خواب تاثیر بگذارد در حال حاضر در دسترس نیست.

توصیه من به شما این است که تا زمانی که مطالعات کافی انجام شوند، ساعات مختلف شبانه روز را برای مصرف قرص ویتامین D3 امتحان کرده و پیدا کنید که چه زمانی برای شما بهتر و راحت‌تر است.

 

زمان ایده آل برای مصرف قرص ویتامین D چه زمانی است؟

همانطور که گفتم مصرف ویتامین D همراه با غذا می‌تواند جذب آن را افزایش داده و سطح خونی آن را به طور موثرتری افزایش دهد. با این حال، تحقیقات محدودی در مورد اینکه آیا مصرف آن در شب یا صبح ممکن است موثرتر باشد، وجود دارد. مهمترین قدم این است که مصرف قرص ویتامین D3 1000 را در برنامه روزانه خود قرار دهید و آن را به طور مداوم برای اطمینان از حداکثر اثربخشی مصرف کنید. سعی کنید آن را در کنار صبحانه یا میان وعده قبل از خواب مصرف کنید.

نکته کلیدی این است که زمانی که برای شما بهتر است را پیدا کنید و به آن پایبند باشید تا مطمئن شوید که نیاز بدن خود به ویتامین D را برآورده می‌کنید.

 

چرا لازم است از مکمل ویتامین D استفاده کنیم؟

ویتامین D در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید توسط پوست شما تولید می‌شود. دریافت ویتامین D کافی برای سلامتی شما ضروری است؛ مطالعات نشان می‌دهد که این ویتامین برای عملکرد مطلوب سیستم ایمنی، سلامت استخوان، سلامت روان و موارد بسیار دیگر نقش دارد.

اما متاسفانه ویتامین D در منابع غذایی به میزان بسیار کمی وجود دارد و اگر به طور منظم در معرض نور خورشید قرار نگیرید، تامین نیازهای شما دشوار می‌شود. افراد مسن، افرادی که پوست تیره‌تری دارند، اضافه وزن دارند یا در مناطقی زندگی می‌کنند که نور خورشید محدود است، خطر کمبود این ویتامین حتی بیشتر است. بسیاری از افراد به کمبود ویتامین D مبتلا هستند.

مصرف قرص ویتامین D یک راه آسان و موثر برای تامین نیاز شما به این ویتامین مهم است. توصیه من به شما انتخاب دوز روزانه ۱۰۰۰ به جای دوز ماهانه ۵۰۰۰۰ است.

 

چند راهکار برای استفاده منظم از قرص ویتامین D

مشکلی که خیلی از افراد برای مصرف مکمل‌های ضروری از جمله ویتامین D دارند، فراموش کردن مصرف این مکمل‌هاست.  با استفاده از راهکار‌های زیر می‌توانید احتمال فراموشی را به حداقل برسانید :

  • استفاده از جعبه قرص
  • تنظیم زنگ هشدار
  • نگهداری مکمل‌های خود در نزدیکی میز ناهارخوری یا در معرض دید
  • مصرف روتین ویتامین D در ساعت خاصی از روز یا همراه با یک وعده غذایی خاص

 

نکته نهایی

توصیه می‌کنم به صورت دوره‌ای سطح ویتامین D خون خود را با انجام یک آزمایش خون ساده بسنجید زیرا مصرف مقادیر بیش از حد ویتامین D خطر مسمومیت را به همراه دارد

 

منابع

Vitamin D

When Is the Best Time to Take Vitamin D? Morning or Night?

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +