شرکت داروسازی سمانیک سلامت گستر

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

اسید آزمایشگاهی چیست؟ کاربرد+ ویژگی + انواع آن

دسته بندی :دسته‌بندی نشده ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ دکتر فاطمه موسوی 724 مشاهده
اسید آزمایشگاهی چیست؟ کاربرد+ ویژگی + انواع آن

در حوزه علوم آزمایشگاهی، استفاده از مواد شیمDایی بسیار مهم است. در این میان استفاده از اسیدها به عنوان یکی از مواد قدرتمند و پرکاربرد نقش مهم و کلیدی ایفا می کند. به منظور شناخت دقیق این ترکیبات و آگاهی از ویژگی ها و کاربردهای آن به شما کمک می کند تا در مسیر تحقیقات علمی و فعالیت های آزمایشگاهی و پژوهشی موفق تر عمل کنید. در این مطلب می خواهیم به طور کامل شما را با پاسخ این سوال که اسید آزمایشگاهی چیست؟ آشنا کنیم و پس از آن به بیان کاربردها، ویژگی ها و انواع آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

اسید آزمایشگاهی چیست؟

اسیدهای آزمایشگاهی، دسته ‌ای از ترکیبات شیمیایی هستند که در تماس با آب، یون هیدروژن (H+) را آزاد می‌کنند. از آنجا که اسیدها به وفور در زندگی انسان ها و سیستم های آزمایشگاهی استفاده می شوند، از همین رو لازم است بیش از پیش با آن ها آشنا باشید. به طور کلی یون های فعال، مسئول خواص اسیدی این مواد بوده و با سطوح مختلف غلظت، طیف وسیعی از اسیدها با قدرت‌ های متفاوت را به وجود می‌آورند. به بیان بهتر، اسیدها مولکول‌هایی هستند که تمایل دارند با از دست دادن پروتون (H+)، با سایر مولکول‌ ها واکنش نشان داده و آن‌ ها را به یون تبدیل کنند. همین فرایند باعث شده تا اسیدهای آزمایشگاهی انواع مختلفی داشته باشند.

انواع اسید آزمایشگاهی

اسیدهای آزمایشگاهی را می ‌توان بر اساس قدرت یونیزاسیون به دو دسته کلی اسیدهای قوی و اسیدهای ضعیف تقسیم کرد. این اسیدها هر کدام خواص و ویژگی های منحصر به خود را دارند که در ادامه با آن ها آشنا می شوید:

اسید آزمایشگاهی چیست؟ کاربرد+ ویژگی + انواع آن

 • اسیدهای قوی: این اسیدها در آب به طور کامل یونیزه شده و تمام یون هیدروژن خود را آزاد می ‌کنند. اسید سولفوریک (H2SO4)، اسید نیتریک (HNO3) و اسید کلریدریک (HCl) از جمله اسیدهای قوی رایج در آزمایشگاه‌ ها هستند. این اسیدها در دسته اسیدهای خطرناک نیز محسوب می شوند از همین رو احتیاط در استفاده از آن ها ضروری است.
 • اسیدهای ضعیف: این اسیدها در آب به طور جزئی یونیزه شده و فقط بخش کوچکی از یون هیدروژن خود را آزاد می ‌کنند. اسید استیک (CH3COOH) و اسید فسفریک (H3PO4) نمونه‌ هایی از اسیدهای ضعیف هستند. این اسیدها به وفور در بخش های مختلف زندگی انسان ها به کار می رود.

علاوه بر این، اسیدها را می ‌توان بر اساس کاربرد و نوع ترکیب نیز دسته ‌بندی کرد که از جمله رایج ‌ترین آن ‌ها می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسید سولفوریک: این اسید قوی، یکی از پرکاربردترین مواد شیمیایی در آزمایشگاه‌ ها است و در سنتز آلی، تولید باتری، تصفیه فلزات و موارد دیگر استفاده می ‌شود.
 • اسید نیتریک: این اسید قوی، به عنوان اکسنده‌ای قدرتمند در سنتز آلی، حکاکی فلزات و تصفیه آب کاربرد دارد.
 • اسید کلریدریک: این اسید قوی، در طیف وسیعی از کاربردها از جمله آنالیز شیمیایی، تصفیه فلزات و جوشکاری استفاده می ‌شود.
 • اسید استیک: این اسید ضعیف، کاربردهای فراوانی در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی دارد.
 • اسید فسفریک: این اسید قوی، در تولید کود، تصفیه فلزات، و داروسازی کاربرد دارد. این اسید کاربرد زیادی در زندگی انسان ها دارد.

مهمترین کاربردهای اسید آزمایشگاهی

اسیدهای آزمایشگاهی در زمینه‌ های مختلف علمی و صنعتی کاربردهای فراوانی دارند. از جمله مهمترین این کاربردها می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سنتز مواد شیمیایی: اسیدها در سنتز طیف گسترده ‌ای از مواد شیمیایی آلی و معدنی، از جمله داروها، رنگ ‌ها، عطرها و مواد پلیمری استفاده می‌ شوند.
 • تجزیه و تحلیل: از اسیدها برای تجزیه و تحلیل مواد مختلف مانند نمونه‌ های معدنی، مواد غذایی و نمونه ‌های بیولوژیکی استفاده می‌ شود.
 • تصفیه: اسیدها برای تصفیه فلزات، آب و سایر مواد شیمیایی کاربرد زیادی دارند از همین رو صنایع مختلف از آن استفاده زیادی دارند.
 • حکاکی: از اسیدها برای حکاکی روی فلزات، شیشه و سایر مواد استفاده می ‌شود. صنایعی که در آن تولیدات شیشه و فلزات تزئینی انجام می شود از این اسیدها استفاده زیادی می کنند.
 • کاتالیز: برخی از اسیدها به عنوان کاتالیزور در واکنش ‌های شیمیایی عمل می ‌کنند. در پروژه های تحقیقاتی و گاهی تولیدات مختلف شیمیایی، دارویی و… نیز از این اسیدها استفاده می شود.

ویژگی های اسید آزمایشگاهی

اسیدهای آزمایشگاهی هر کدام ویژگی های مختلفی دارند که مهمترین آن ها عبارت است از:

اسید آزمایشگاهی چیست؟ کاربرد+ ویژگی + انواع آن

 • طعم ترش: اسیدها در تماس با زبان، طعمی ترش ایجاد می ‌کنند. این ترشی می تواند در تولید برخی از مواد غذایی نیز به کار بروند.
 • خاصیت خورندگی: اسیدها می ‌توانند به فلزات، بافت‌ های زنده و سایر مواد آسیب برسانند. از همین رو در استفاده از آن ها باید احتیای کنید.
 • تغییر رنگ نشانگر: اسیدها رنگ برخی از نشانگرها مانند کاغذ لیتموس را تغییر می ‌دهند. این موضوع به دلیل خاصیت اسیدها است.
 • هدایت الکتریکی: محلول‌ های اسیدی می ‌توانند جریان الکتریکی را هدایت کنند. از همین رو در آزمایشات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • واکنش با فلزات: اسیدها با برخی فلزات واکنش داده و تولید گاز هیدروژن می‌ کنند. از این موضوع برای مطالعات و پژوهش های علمی استفاده زیادی می شود.

نکات مهم در خرید اسید آزمایشگاهی

با توجه به ماهیت خطرناک اسیدها، توجه به نکات مهم در خرید این مواد از اهمیت بالایی برخوردار است. از جمله این نکات می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسید آزمایشگاهی چیست؟ کاربرد+ ویژگی + انواع آن

 • انتخاب اسید مناسب: با توجه به کاربرد مورد نظر، اسید مناسب با غلظت و درجه خلوص لازم باید انتخاب شود. در میان برندهای مختلف GIBCO یکی از گزینه های اولویت دار در فروشگاه ها و شرکت های عرضه کننده انواع اسیدهای آزمایشگاهی است.
 • خرید از منابع معتبر: اسیدهای آزمایشگاهی باید از شرکت‌ های معتبر و دارای مجوزهای لازم تهیه شوند.
 • اطمینان از سالم بودن بسته‌ بندی: بسته‌ بندی اسید باید سالم و بدون نقص باشد تا از نشت یا آلودگی آن جلوگیری شود. در صورت وجود نشتی در بسته بندی اگر حتی اسید آسیبی به شما وارد نکند، از نظر میزان تاثیرگذاری و کیفیت آن کاسته می شود.
 • ذخیره ‌سازی صحیح: اسیدها باید در شرایط مناسب، دور از نور مستقیم، گرما و رطوبت نگهداری شوند. از همین رو شرکت های تولیدکننده اسیدهای آزمایشگاهی شرایط مناسب نگهداری از انواع اسید را روی بسته بندی آن حک می کنند.
 • استفاده از تجهیزات ایمنی: هنگام کار با اسیدها باید از تجهیزات ایمنی مانند دستکش، عینک و لباس محافظ استفاده شود. اغلب اسیدها در تماس مستقیم با بدن یا سطوح حساس آسیب زا هستند. توجه به این موضوع ضروری است.

نتیجه‌گیری

اسیدهای آزمایشگاهی، دسته‌ای از ترکیبات شیمیایی قدرتمند و پرکاربرد هستند که در زمینه ‌های مختلف علمی و صنعتی از جمله سنتز مواد، تجزیه و تحلیل، تصفیه و حکاکی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. شناخت انواع، ویژگی‌ ها و کاربردهای اسیدها، به همراه رعایت نکات ایمنی در هنگام کار با آنها، از جمله ملزومات اساسی برای فعالیت‌ های آزمایشگاهی موفق و ایمن به شمار می‌ رود. اگر نیاز به خرید انواع اسیدهای آزمایشگاهی یا فروش محیط کشت گیبکو دارید، شرکت بین المللی آرین پژوه یکی از گزینه های معتبر در این زمینه است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید و یا به وبسایت آرین پژوه مراجعه کنید.

دکتر فاطمه موسوی
دکتر فاطمه موسوی

من فاطمه موسوی هستم، یک پزشک عمومی عضو بنیاد ملی نخبگان و استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران. در شرکت و وب سایت سمانیک، به صورت تخصصی، علمی و تجربی محتواهای پزشکی تولید می‌کنم. تمرکزم بر ارائه محتواهای با کیفیت به صورت علمی است و از روش‌های پژوهشی مدرن و منابع معتبر حین نوشتن محتوا استفاده می‌کنم.

در گروه تلگرام، هر سوال پزشکی داشته باشید را پاسخ خواهیم داد! عضویت در گروه تلگرامی

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت.

 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
سوالی دارید از ما بپرسید
×
شهابی Whatsapp chat
دکتر صدف عبدیان Whatsapp chat
2 +