داروی گیاهی لیورشیلد

داروی گیاهی لیورشیلد

دسته بندی: گوارش

جهت خرید محصول میتوانید از فروشگاه های زیر اقدام فرمایید

آثار فارماکولوژی

در مطالعات حیوانی به عمل آمده بر روی موش صحرایی اثرات صفرا آور، پایین آورنده کلسترول و چربی خون عصاره‌های تام و خالص سازی شده آرتیشو به اثبات رسیده است. بر اساس این بررسی‌ها عصاره‌های خالص‌سازی شده نسبت به عصاره تام گیاه از فعالیت بسیار بالاتری برخوردار می‌باشند که احتمالاً به غلظت بالای مشتقات مونوکافئیل کینیک نظیر اسیدکلروژنیک (درمقایسه با مشتقات دی کافئیل کینیک نظیر سینارین) در عصاره‌های خالص‌سازی شده مربوط است.

بررسی‌های in vivo بر روی موش‌های صحرایی نشان داده است که مصرف عصاره‌های آرتیشو به صورت خوراکی قبل از تجویز تتراکلرومتان قادر است کبد این جانوران را در مقابل آسیب ناشی از تتراکلرومتان محافظت نماید. همچنین اثر نوزایی کبدی برای عصاره‌های مائی آرتیشو که به صورت خوراکی و پس از برداشتن بخشی از کبد موشهای صحرایی به این حیوانات تجویز شده بود، گزارش شده است.

مطالعات انجام یافته ثابت نموده است که مصرف عصاره آرتیشو می‌تواند تعداد سلول‌های دو هسته‌ای کبد و غلظت RNA داخل سلولی را افزایش دهد. براساس این مطالعات سینارین تنها ترکیبی است که فعالیت محافظت کننده سلولی و محافظت کننده کبدی برجسته‌ای از خود نشان می‌دهد. به دنبال آزمایشات فوق در مطالعات انسانی سینارین به 17 مریض با هیپرلیپوپروتئینی فامیلی نوع II a یا II b که غلظت چربی خون آن‌ها تنها با رژیم غذایی ثابت نگهداشته شده بود تجویز و اثر آن بررسی شد (سینارین به مقدار 250 تا 750 میلیگرم در روز و 15 دقیقه قبل از غذا تجویز گردید).

براساس نتایج حاصل، در خلال 3 ماه بررسی، سینارین تأثیری در مقدار کلسترول و تری گلیسریدهای سرم نداشته است. این یافته ها از یک سو با پاره ای از مطالعات پیشین هم جهت بوده اما از سوی دیگر با سایر بررسیها که ثابت می نماید سینارین با دوزهای روزانه 60 تا 1500 میلیگرم قادر است غلظت سرمی کلسترول و تری گلیسریدها را پایین آورد، در تضاد می باشد.

بر پایه مطالعات برخی از محققین سینارین تنها در دوزهای بالا موثر بوده و دوام اثر آن نیز نسبتاً کوتاه است. از آنجائیکه سینارین یک دی استر می‌باشد چنین به نظر می رسد که در برابر استرازهای موجود در خون و مایعات بافتی بسیار حساس بوده وهیدرولیز می‌شود. بنابراین تجزیه سینارین توسط استرازها می تواند دوزهای بالای مورد نیاز جهت فعالیت های بیولوژیک را توضیح دهد.

نتایج اولیه نشان می‌دهد که سینارین کلسترول سرم را از طریق افزایش دفع صفراوی استرول ها و نیز با افزایش ترشح و تخلیه صفرا کاهش می دهد. لذا با توجه به این یافته مهم سینارین بایستی جزو ترکیبات بسیار قدرتمند کاهنده کلسترول خون محسوب شود اما متأسفانه چنین نبوده و علاوه بر دوزهای بالای مورد نیاز، دوره درمانی طولانی مدت نیز جهت تنظیم سوخت و ساز کلسترول ضروری می‌باشد.

نهایتاً گرچه سینارین به طور کلاسیک مسبب اثرات آرتیشو محسوب می‌شود با این حال برخی محققین مشتقات مونوکافئیل کینیک نظیر اسید کلروژنیک و اسید نئوکلروژنیک را موثر دانسته و برخی ثابت نموده اند که مخلوط اسید الکل‌های موجود در گیاه اثر تنظیمی بر ترشح صفرا دارند.

مطالعات نشان داده که کورکومینوئیدها دارای شماری از فعالیت های آنتی اکسیدانی شامل مقابله با انواع گونه­‌های فعال اکسیژن مانند آنیون­‌های سوپراکسید و پر اکسیدهیدروژن و نیز مهار پراکسیداوی لیپو پروتئین با چگالی کم می­‌باشد.

فعالیت ضد سرطانیکورکومین شامل مهار آنژیوژنز، افزایش آپوپتوز، تداخل با مسیرهای پیام رسانی مشخص الزامی در رشد و تکثیر سلولی، مها فعالیت سیلکواکسیژن از(COX) و لیپواکسیژناز(LOX) مخاط کولون و مهار فارنسیل پروتئین ترانسفر از می­باشد. ماده مؤثره كوركومين در زردچوبه داراي خاصيت ضد التهاب است و موجب كاهش درد و التهاب مفاصل در بيمار انروماتيسمي مي‌گردد.

كوركومين داراي خاصيت آنتي اكسيدان بوده و مي تواند خشكي صبحگاهي مفاصل را بهبود بخشيده و درد آن را كاهش دهد. اثر ضد التهابيكوركومين با اثر ضد التهابي داروهاي استروئيدي و غيراستروئيدي با فنيلبوتازون قابل مقايسه است. اين دارو با مهار سنتزپروستا گلاندين‌های التهابي، اثر ضد التهاب خود را آشكار می‌سازد.

مورد مصرف/ خاصيت درماني مورد نظر

  • درمان بیماری‌های التهابی کبد و کبد چرب
  • پایین آورنده کلسترول و تری گلیسرید خون
  • در ناراحتي هاي ناشي از هضم
  • کمک به درمان سوء تغذیه

نحوه و مقدار مصرف: مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند، اما مقدارمصرف معمول دارو به شرح زیر است:

  • بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال 2 بار در روز و هر بار 1 قرص همراه با وعده غذایی با نصف لیوان آب مصرف گردد.
  • این قرص به خوبی  قابل تحمل بوده ومی توان  به مدت طولانی مصرف کرد.
  • برای بروز اثرات درمانی مصرف حداقل 3 ماه لازم است.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید